Modern Art + Design 612

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Orrefors, vinglas 14 st, jugend, ca 1915.17 000 SEK
2Karl Lindeberg, karaffer, ett par, Kosta, jugend.17 000 SEK
3Edvin Öhrström, vas, Ariel, nr 502, Orrefors 1948.24 000 SEK
4Edvin Öhrström, vas, Ariel, "Vattenlek", Orrefors 1953.12 000 SEK
5Edvin Öhrström, vas, Ariel, Orrefors 1957.13 000 SEK
6Ingeborg Lundin, vas, Ariel, "Ansikten", Orrefors 1975.19 000 SEK
7Ingeborg Lundin, vas, "Äpplet", Orrefors.40 000 SEK
8Vicke Lindstrand, vas, Orrefors 1930-tal.Återrop
9VICKE LINDSTRAND, vas, Kosta 1950-tal.Återrop
10Vicke Lindstrand, vas "Vinter", Kosta 1950-tal.14 000 SEK
11Vicke Lindstrand, vas "Höst", Kosta 1950-tal.11 000 SEK
12Vicke Lindstrand, vas "Höst", Kosta 1950-tal.6 500 SEK
13Vicke Lindstrand, vas, "Unik" Kosta, signerad och daterad 1955.24 000 SEK
14Bengt Edenfalk, vas, "Talatta", Skruf glasbruk 1962.11 000 SEK
15Ann Wolff, skål "Gudinna som fågel", Transjö 1980-tal.14 000 SEK
16Ann Wolff, "Manteln", blyinfattat bildfönster, Transjö 1988.17 000 SEK
17Olle Alberius, vas, Ariel, Orrefors.5 000 SEK
18BERTIL VALLIEN, skulptur, båt, Kosta Boda 1989, unik.Återrop
19Bertil Vallien, skulptur, Janushuvud, Kosta Boda, unik.47 000 SEK
20Alvar Aalto, vas, modell 9750, Karhula Glasbruk, Finland, ca 1937-1949.30 000 SEK
21Timo Sarpaneva, vas, "Lancet II", Iittala, 1950-tal.30 000 SEK
22Kaj Franck, skulptur "Lancett", Nuutajärvi Notsjö, Finland 1955.10 500 SEK
23Kaj Franck, karaff, "Kremls klockor", Nuutajärvi Notsjö, Finland.8 500 SEK
24Oiva Toikka, vas, Nuutajärvi Notsjö, Finland.4 500 SEK
25DAUM, vas, Nancy, Frankrike, jugend, 1890-tal.11 000 SEK
26DAUM, skål, Nancy, Frankrike 1890-tal.9 000 SEK
27DAUM, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau.60 000 SEK
28DAUM, vas, Nancy, Frankrike, Art Nouveau.50 000 SEK
29DAUM, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau, ca 1900.9 000 SEK
30DAUM, skål, Nancy Frankrike, Art Nouveau ca 1900.24 000 SEK
31DAUM, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau.18 000 SEK
32DAUM, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau.20 000 SEK
33DAUM, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau.Återrop
34Emile Gallé, vas, Nancy Frankrike, Art Nouveau, överfång.9 000 SEK
35bordslampa, överfång, Nancy, Frankrike.Återrop
36ALMARIC WALTER, skål "Vide Poche" Nancy, Frankrike, skulpterad av André Houillon, pâte de verre.Återrop
37Adolf Beckert, vas, Loetz, 1908-1909, modell 5773.125 000 SEK
38Josef Hoffmann, glasskål med lock Wiener Werkstätte, utförd för Joh. Oertel & Co, Nový Bor (Haida), Tjeckien ca 1917, emaljmålad.7 500 SEK
39ANDRIES DIRK COPIER, vas "Serica", Glasfabriek Leerdam Nederländerna, ca 1925-30.Återrop
40VENINI, burkar, 2 st, Murano, Italien 1950-tal, modell 4560.Återrop
41Ercole Barovier, skål "Tessere Ambra", Barovier & Toso, Murano Italien, 1950-tal.9 000 SEK
42Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.21 000 SEK
43Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien 1960-tal.42 000 SEK
44Peter Pelzel, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal.30 000 SEK
45Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino", Vistosi, Italien, 1960-tal, modell S191.38 000 SEK
46Alessandro Pianon, fågel, "Pulcino" Vistosi, Italien 1960-tal.28 000 SEK
47Dale Patrick Chihuly, skulptur, Seattle, USA 1989.25 000 SEK
48Nils Emil Lundström, vas, Rörstrand, jugend, ca 1900.15 000 SEK
49Wilhelm Kåge, fat, Gustavsbergs studio 1940-tal.13 000 SEK
50Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1948.24 000 SEK
51Wilhelm Kåge, vaser, 2 st, "Farsta", Gustavsberg 1936 och Gustavsbergs studio 1950.11 000 SEK
52Wilhelm Kåge, skål, "Farsta", Gustavsbergs studio 1951.5 000 SEK
53Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio, 1940-50-tal.16 000 SEK
54Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsberg Studio 1951.11 000 SEK
55Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1952.22 000 SEK
56Wilhelm Kåge, urna med lock, "Farsta", Gustavsbergs studio 1958.33 000 SEK
57Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1956.18 000 SEK
58Wilhelm Kåge, vas, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.15 000 SEK
59WILHELM KÅGE, fat, "Farsta", Gustavsbergs studio 1960.Återrop
60Wilhelm Kåge, vas samt skål på fot, "Farsta", Gustavsbergs studio 1955 och 1960.8 000 SEK
61Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1959.80 000 SEK
62Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1956.55 000 SEK
63Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1975.12 000 SEK
64Berndt Friberg, vas, Gustavsberg studio 1959.42 000 SEK
65Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1959.8 500 SEK
66Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, troligen 1967.55 000 SEK
68Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio, troligen 1959.42 000 SEK
69Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.22 000 SEK
70Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1957 och 1961.55 000 SEK
71Berndt Friberg, vaser, 5 st, Gustavsbergs studio 1951-69.10 000 SEK
72Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1965.26 000 SEK
73Berndt Friberg, vaser, 3 st, Gustavsbergs studio 1966-73.12 000 SEK
74Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1975.13 000 SEK
75Berndt Friberg, vas, Gustavsbergs studio 1977.16 000 SEK
76Stig Lindberg, skulptur, "De Tu", Gustavsbergs studio 1940-tal.Återrop
77Stig Lindberg, skulptur, "Susanna i badet", Gustavsbergs studio 1940-tal.16 000 SEK
78Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs studio, 1950-tal.4 000 SEK
79Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.39 000 SEK
80Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1961.10 000 SEK
81Stig Lindberg, miniatyrvaser, 6 st, Gustavsbergs studio 1958-62.8 000 SEK
82Stig Lindberg, vas, Gustavsbergs studio 1962.6 500 SEK
83Stig Lindberg, skulptur, Gustavsbergs Studio ca 1960.13 000 SEK
84Gunnar Nylund, skulptur, snäcka, Rörstrand, 1930-40-tal.7 500 SEK
85Hertha Hillfon, skålfat, Sverige 1998.10 000 SEK
86Hans Hedberg, skål på fot, Biot, Frankrike.6 000 SEK
87Hans Hedberg, ägg, 3 st, Biot, Frankrike.12 000 SEK
88Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.15 000 SEK
89Hans Hedberg, flaska med propp, Biot, Frankrike.8 000 SEK
90Hans Hedberg, monumental skulptur, apelsin, Biot, Frankrike.380 000 SEK
91Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.15 000 SEK
92Hans Hedberg, skulptur, tvättsvamp, Biot, Frankrike.17 000 SEK
93Hans Hedberg, skulptur, pumpa, Biot, France.42 000 SEK
94Hans Hedberg, ägg, Biot, Frankrike.19 000 SEK
95Hans Hedberg, skulptur, druvklase, Biot, Frankrike.120 000 SEK
96Hans Hedberg, skulptur, päron, Biot, Frankrike.65 000 SEK
97Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, kvinnotorso, Fogdarp, Förslöv 2014.40 000 SEK
98Ulla & Gustav Kraitz, skulptur, tjur, Fogdarp, Förslöv.28 000 SEK
99Thure Öberg, skål, Arabia, Finland 1918.8 500 SEK
100Kyllikki Salmenhaara, vas, Arabia, Finland 1900-talets mitt.10 000 SEK
101Michael Schilkin, väggskulptur / mask, Arabia, Finland 1930-50-tal.17 000 SEK