Modern Art + Design 612

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
204Barbro Nilsson, MATTA, "Falurabatten, gul", flossa, ca 160 x 104,5 cm, signerad AB MMF BN.20 000 SEK
205Elsa Gullberg, MATTA, "Kinesen", reliefflossa, ca 397 x 274 cm, komponerad av Elsa Gullberg 1935.85 000 SEK
206MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Ursula", reliefflossa, ca 214,5 x 165 cm, signerad AB MMF.Återrop
207Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Vit botten", rölakan, ca 352,5 x 271,5 cm, signerad MMF.Återrop
208Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Dukater", rölakan, ca 347,5 x 235 cm, signerad AB MMF.65 000 SEK
209CARL EDVIN SVENSSON, MATTA, rölakan, ca 303,5 x 195,5 cm, signerad CES (Carl Edvin Svensson), Sverige 1920-30-tal.Återrop
210Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Bruna heden", rölakan, ca 260,5 x 196,5 cm, signerad AB MMF.20 000 SEK
211Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Blå heden", rölakan, ca 273,5 x 181,5 cm, signerad AB MMF.24 000 SEK
212Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Stigen", rölakan och gobelängteknik, ca 260,5 x 176 cm, signerad MMF.24 000 SEK
213Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Nyponblomman", rölakan, ca 308 x 198 cm, signerad AB MMF.29 000 SEK
214Märta Måås-Fjetterström, MATTA, "Nyponblomman", rölakan, ca 269,5 x 199,5 cm, signerad AB MMF.18 000 SEK
215Barbro Nilsson, MATTA, "Randig med tvist, grön", rölakan, ca 253,5 x 124 cm, signerad AB MMF BN.40 000 SEK
216Edna Martin, MATTA, rölakan, ca 357,5 x 254 cm, signerad EM SH (Edna Martin, Svensk Hemslöjd).34 000 SEK
217Sigvard Bernadotte, MATTA, "Vitsippa", rölakan, ca 303 x 197,5 cm, signerad SB.48 000 SEK
218Marianne Richter, MATTA, "Blåtaggen", rölakan, ca 159,5 x 99-103,5 cm, signerad AB MMF MR.8 500 SEK
219Barbro Nilsson, MATTA, "Salerno blå", rölakan, ca 331,5 x 273-275,5 cm, signerad AB MMF BN.145 000 SEK
220Barbro Nilsson, MATTA,"Salerno blå med enkel bård", rölakan, ca 312 x 203,5 cm, signerad AB MMF BN.85 000 SEK
221Barbro Nilsson, MATTA, "Salerno blå med enkel bård", rölakan, ca 252,5 x 172,5 cm, signerad AB MMF BN.40 000 SEK
222Barbro Nilsson, MATTA, "Salerno grå" ("Kristianstad"), rölakan, ca 261 x 206,5 cm, signerad AB MMF BN.46 000 SEK
223Barbro Nilsson, MATTA, "Falurutan, lättblå III", rölakan, ca 302 x 201 cm, signerad AB MMF BN.65 000 SEK
224Barbro Nilsson, MATTA, "Falurutan grön I", rölakan, ca 210,5 x 150,5 cm, signerad AB MMF BN.28 000 SEK
225AGDA ÖSTERBERG, MATTA, rölakan, ca 304,5 x 199,5 cm, baksidan med broderad signatur: AGDA ÖSTERBERG,Återrop
226AGDA ÖSTERBERG, MATTA, rölakan och gobelängteknik, ca 201 x 128 cm, broderad signatur: AGDA ÖSTERBERG.Återrop
227Agda Österberg, MATTA, rölakan och gobelängteknik, ca 128 x 80 cm, signerad AÖ (Agda Österberg).4 000 SEK
228Agda Österberg, MATTA, rölakan, ca 243 x 172 cm, signerad AÖ.28 000 SEK
229Barbro Nilsson, MATTA, "Ostia orange", rölakan, ca 339,5 x 245 cm, signerad AB MMF BN.105 000 SEK
230Marianne Richter, MATTA, "Korsvirke, Plommon med rött", rölakan, ca 240,5 x 167 cm, signerad AB MMF MR.65 000 SEK
231Agda Österberg, MATTA, "Matta nr 591", rölakan och gobelängteknik, ca 328,5 x 212 cm, signerad AÖ (Agda Österberg), vävd 1973.36 000 SEK
232MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, MATTA, "Blå randig rya", rya, ca 206,5 x 142,5 cm, signerad AB MMF.Återrop
233MATTA, rya, ca 225 x 138 cm, signerad GH.WESTMAN, tillskriven Hans (Gustaf) Westman.Återrop
234Barbro Nilsson, MATTA, "Huskatten", rya, ca 198 x 144 cm, signerad AB MMF BN.20 000 SEK
235MATTA, reliefrya, ca 191 x 163,5 cm, signerad à tergo S.K.L.H. 1957.Återrop
236Agda Österberg, MATTA, "Komposition 334", criterionrya (AVA-rya), ca 230,5 x 378,5 cm, Agda Österberg.55 000 SEK
237Agda Österberg, MATTA, criterionrya (AVA-rya), ca 231,5 x 171 cm.10 000 SEK
238Simon Gate, praktskål, "Bacchuståget", Orrefors 1926, Swedish Grace, gravör Arthur Diessner.900 000 SEK
239SWEDISH GRACE, byrå, 1920-30-tal.32 000 SEK
240JOHANNES DAHL, pelare med solvisare, Näfveqvarns Bruk.44 000 SEK
241KARL WOJTECH, ljusstakar, ett par, Swedish Grace 1920-30-tal.9 500 SEK
242Gunnar Asplund, stol, för Karlshamns Realskola 1915-16.20 000 SEK
243Tor Hörlin, skåp, Swedish Grace 1920.190 000 SEK
244GULDSMEDSAKTIEBOLAGET (GAB), kandelabrar, ett par, Swedish Grace, Stockholm 1930-tal.6 500 SEK
245Stig Blomberg, möjligen, fyra reliefer, ASEA VERKEN, Ludvika, Swedish Grace, sannolikt 1920-30-tal.12 000 SEK
246Ivar Johnsson, trädgårdsurnor, 7 st, "Faunurnan", Swedish Grace, Näfveqvarns Bruk.70 000 SEK
247Harald Wadsjö, "Värmeelement-galler No7", Näfveqvarn, Swedish Grace, 1920-tal, ritningen daterad 1929.26 000 SEK
248Anna Petrus, reliefer/bordsben, 4 st, Näfveqvarns bruk, för bord formgivet till utställningen på The Metropolitan, New York 1927.200 000 SEK
249Anna Petrus, trädgårdsurnor, ett par "Blomkruka nr 1" Näfveqvarns Bruk.20 000 SEK
250Anna Petrus, trädgårdsurna, "Blomkruka nr 1", Näfveqvarns Bruk.13 000 SEK
251SWEDISH GRACE, takarmatur, 1920-30-tal.44 000 SEK
252Wilhelm Kåge, prakturna, Gustavsberg 1925, modellen utställd på Världsutställningen i Paris 1925.26 000 SEK
253Rolf Bolin, bord, Swedish Grace, 1920-tal.8 000 SEK
254Axel Einar Hjorth, stol "Åbo", Nordiska Kompaniet, formgiven 1929.26 000 SEK
255Edward Hald, "Fyrverkeriskålen", Orrefors 1929.65 000 SEK
256Simon Gate, skål med underfat, Orrefors 1924, modell 147.28 000 SEK
257Anna Petrus, skulptur, lejon, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1960.46 000 SEK
258BRÖDERNA MALMSTRÖMS LAMPVARUFABRIK, plafonder, ett par, Swedish Grace, Malmö.16 000 SEK
259SWEDISH GRACE, skåp, 1920-30-tal.Återrop
260Arthur Percy, ytterfoder, ett par, Swedish Grace, 1920-30-tal.6 500 SEK
261SWEDISH GRACE, takampel, 1929.13 000 SEK
262Nils Fougstedt, väggur, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1935.6 500 SEK
263Axel Einar Hjorth, "Cecil", spegel, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, Swedish Grace, 1920-30-tal.6 500 SEK
264Carl Malmsten, stolar, ett par, Swedish Grace, Stockholm 1920-tal.5 000 SEK
265Lars Holmström, ljusstakar, ett par, Arvika, Swedish Grace 1920-30-tal, brons.8 000 SEK
266Lars Holmström, spegel, Arvika, Swedish Grace, 1920-30-tal.11 000 SEK
267CARL HÖRVIK, gungstol för barn, Nordiska Kompaniet, för Jubileumsutställningen i Göteborg 1923.Återrop
268Otto Schulz, skåp, ett par, Boet, Göteborg, Swedish Grace 1930-tal.390 000 SEK
269SWEDISH GRACE, takarmatur, 1930-tal.Återrop
270Simon Gate, lampkupa, Orrefors 1920.12 000 SEK
271KARL WOJTECH, ljusstakar ett par, Swedish Grace, Stockholm 1920-30-tal.5 000 SEK
272NILS ÖFVERMAN, skåp, snickarmästare L. Löfberg, Stockholm, Swedish Grace, ca 1930.32 000 SEK
273Wolter Gahn, kaffeservis, tre delar, nysilver, Swedish Grace, Karl Wojtech, Stockholm 1920-tal.8 000 SEK
274SWEDISH GRACE, konsolbord, 2 stycken, Sverige 1920-30-tal.Återrop
275MELCHIOR WERNSTEDT, ljusstakar, ett par, Swedish Grace, Herman Bergman AB 1925.26 000 SEK
276Harald Elof Notini, bordslampa, Böhlmarks lampvarufabrik, Swedish Grace, 1930-tal.9 000 SEK
277Axel Einar Hjorth, konsolbord med spegel "Coolidge", Nordiska Kompaniet ca 1931.36 000 SEK
278SWEDISH GRACE, taburett, 1920-30-tal.3 000 SEK
279Carl Hörvik, skrivbord och stol, Nordiska Kompaniet, för Stockholmsutställningen 1930.Återrop
280Axel Einar Hjorth, bordsur, "Caesar", Nordiska Kompaniet, 1920-30-tal.2 000 SEK
281J.L. HULTMAN, kanna, Swedish Grace, Stockholm 1933.Återrop
282GUSTAV BERGSTRÖM, tillskrivet, skåp, Swedish Grace 1930-tal.26 000 SEK
283SWEDISH GRACE, trädgårdsbänk, 1920-30-tal.16 000 SEK
284SWEDISH GRACE, spegel med konsolbord, 1920-tal.16 000 SEK
285KARL WOJTECH, kaffeservis tre delar, Stockholm 1930-tal.9 000 SEK
286CARL MALMSTEN, skåp, Nordiska Kompaniet, Swedish Grace, 1920-30-tal.Återrop
287ARCHIBALD KNOX, bricka "Tudric", Liberty & Co Storbritannien, Arts & Crafts, modell 0163, omkring 1902.Återrop
288FRIEDRICH GOLDSCHEIDER, bordsur, "Amicita", Simon, Wien ca 1901/02, modell 2305.Återrop
289TIFFANY STUDIOS, bordsarmatur "Double Scroll" med skärm "Vine Border", New York 1902-1918.80 000 SEK
290Alice Nordin, bordslampa, Herman Bergmans gjuteri, Stockholm 1912, jugend.34 000 SEK
291Gerda Sprinchorn, bordslampa, "Solen", Herman Bergmans Gjuteri, Stockholm, jugend.15 000 SEK
292Hugo Elmqvist, vas, Stockholm, Jugend, 1900-talets början.8 000 SEK
293Knut Fjaestad, "Sjuårstronen", stabbestol, jugend, Sverige 1900-talets början.320 000 SEK
294BRÖDERNA ERIKSSON, tillskrivna, fåtöljer, ett par, Arvika, jugend ca 1910.Återrop
295BRÖDERNA ERIKSSON, tillskrivna, fåtöljer, ett par, Arvika, jugend ca 1910.Återrop
296BRÖDERNA ERIKSSON, tillskrivet, bord, Arvika, jugend ca 1910.Återrop
297BRÖDERNA ERIKSSON, tillskriven, soffa, jugend, Arvika, ca 1910.Återrop
298BRÖDERNA ERIKSSON, tillskrivet, bord, Arvika, jugend ca 1910.Återrop
299BRÖDERNA ERIKSSON, tillskriven, bokhylla, Arvika, jugend, ca 1910.Återrop
300JOEL NORBORG, bord, Sverige, omkring 1917.Återrop
301Axel Einar Hjorth, "Futurum", stol, Nordiska Kompaniet, ca 1928.28 000 SEK
302Axel Einar Hjorth, "Futurum", stolar, 4 st, Nordiska Kompaniet, ca 1928.100 000 SEK
303Harald Elof Notini, bord, Böhlmarks Lampvarufabrik, Stockholm 1930-tal.6 500 SEK