Modern Art + Design 612

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
304Harald Elof Notini, taklampor, ett par, Böhlmarks, Stockholm 1930-tal.26 000 SEK
305ART DÉCO, dagbädd, 1920-30-tal.Återrop
306Axel Einar Hjorth, fåtölj, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.48 000 SEK
307NORDISKA KOMPANIET, pall, 1930-40-tal.15 000 SEK
308Axel Einar Hjorth, skåp, "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.90 000 SEK
309Axel Einar Hjorth, bord, "Utö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.85 000 SEK
310Axel Einar Hjorth, soffa, "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.70 000 SEK
311Axel Einar Hjorth, spegel, "Record", Nordiska Kompaniet, 1933.24 000 SEK
312Axel Einar Hjorth, "Oh Boy", byrå, Nordiska Kompaniet, formgiven 1929.55 000 SEK
313AXEL EINAR HJORTH, skåp, "Corall", Nordiska Kompaniet 1934.Återrop
314Axel Einar Hjorth, fåtölj "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.42 000 SEK
315Axel Einar Hjorth, bord, runt "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.38 000 SEK
316Axel Einar Hjorth, fåtöljer, ett par "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.32 000 SEK
317Axel Einar Hjorth, stolar, 10 st "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.175 000 SEK
318Axel Einar Hjorth, bord "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.110 000 SEK
319Uno Åhrén, stol, Gemla 1930-tal, modellen presenterad på Stockholmsutställningen 1930.13 000 SEK
320Uno Åhrén, lampett, modell 468, Firma Svenskt Tenn, 1929.8 500 SEK
321Nils Fougstedt, tekanna på rechaud, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1929.32 000 SEK
322Erik Lund, skåp, Georg Ryman Snickeriverkstäder, för Stockholmsutställningen 1930.Återrop
323Erik Fleming, ljusstakar, ett par, Norrahammars tenn 1930.10 000 SEK
324Carl-Einar Borgström, kanna, Ystad Metall, Sverige 1937.13 000 SEK
325Erik Ekeberg, & ESTRID ERICSON, fat, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1930.13 000 SEK
326Estrid Ericson, spegel, Firma Svenskt Tenn, sannolikt 1940-tal.44 500 SEK
327Josef Frank, skåp, "Flora", Firma Svenskt Tenn, modell 852.480 000 SEK
328Josef Frank, brickbord, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt.17 000 SEK
329Josef Frank, stolar, 5 st, Firma Svenskt Tenn, modell 2229, 1940-50-tal.16 000 SEK
330Josef Frank, "Liljevalchssoffan", Firma Svenskt Tenn, 2010.96 000 SEK
331Josef Frank, fåtöljer, ett par "Liljevalchs", Firma Svenskt Tenn, 2010.50 000 SEK
332Josef Frank, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2139, före 1985.70 000 SEK
333Josef Frank, kandelabrar, ett par, mässing, Firma Svenskt Tenn, 1950-tal, modell 2663.26 000 SEK
334Josef Frank, bord, Firma Svenskt Tenn, mindre variant av "Diplomatbordet", modell 2073.12 000 SEK
335Josef Frank, vitrinskåp, Firma Svenskt Tenn, modell 2077.72 000 SEK
336Josef Frank, sybord, Firma Svenskt Tenn, 1900-talets mitt, sannolikt specialbeställt.7 500 SEK
337Josef Frank, fåtölj, Firma Svenskt Tenn, modell 568.24 000 SEK
338Josef Frank, soffa, fyrsits, Firma Svenskt Tenn, modell 3031.40 000 SEK
339SVENSK FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1900-talets mitt.Återrop
340SVENSK FORMGIVARE, takarmatur, Sverige 1900-talets mitt.Återrop
341Sven Erik Skawonius, & Olof Östberg, byrå, G.A Berg, Stockholm, 1930-40-tal, ett av två kända exemplar.Återrop
342Kjell Löwenadler, golvlampa, Glössner & Co, Stockholm 1940-tal, modell G-4.5 500 SEK
343BIRTE IVERSEN, fåtöljer ett par, snickarmästare A.J. Iversen Danmark 1940-tal.55 000 SEK
344Børge Mogensen, bänk, snickarmästare Erhard Rasmussen, Danmark 1950-60-tal.38 000 SEK
345Børge Mogensen, bänk, snickarmästare Erhard Rasmussen, Danmark 1950-60-tal.28 000 SEK
346SCANDINAVIAN MODERN, fåtöljer, 3 st, 1900-talets mitt.85 000 SEK
347P.I. LANGLOS, soffa, Norge, 1940-50-tal.40 000 SEK
348Carl Malmsten, bord "Jägaren", Sverige 1938.46 000 SEK
349Carl Malmsten, skrivbord, "Nefertite", Stockholm 1940-50-tal.44 000 SEK
350Carl-Axel Acking, fåtölj, Sverige 1930-40-tal.3 500 SEK
351James Krenov, hans skola, vitrinskåp, Sverige 1900-talets mitt.18 000 SEK
352Harald Elof Notini, tillskrivna, taklampor, ett par, Böhlmarks, Stockholm 1940-tal, modell 11555.65 000 SEK
353THORALD MADSEN, fåtölj, Thorald Madsen Snedkeri Danmark 1930-40-tal.48 000 SEK
354CARL MALMSTEN, "Ljus och Mörker", skåp, Sverige 1974.Återrop
355Carl Malmsten, bord, Sverige 1940-tal.22 000 SEK
356Greta Magnusson Grossman, golvlampa, "G-33" (Grasshopper), Bergboms, Malmö 1950-tal.28 000 SEK
357Greta Magnusson Grossman, golvlampa, "G-33" (Grasshopper), Bergboms, Malmö 1950-tal.20 000 SEK
358Greta Magnusson Grossman, golvlampa "G-33", (Grasshopper), Bergboms, Malmö 1950-tal.20 000 SEK
359FRITZ HANSEN, fåtöljer ett par, modell 1518 B, 1940-tal.Återrop
360Hans-Agne Jakobsson, takarmatur med 14 ljuspunkter, Markaryd 1950-60-tal.55 000 SEK
361Flygsfors Glasbruk, jordglob, Sverige 1950-tal.50 000 SEK
362Ib Kofod Larsen, fåtölj, "Sälen", Olof Persons Fåtöljindustri (OPE), Jönköping 1950-60-tal.38 000 SEK
363HANS KEMPE & LARS-ERIK LJUNGLÖF, pall, "Hi 8", snickarmästare David Sjölinder, Hi-gruppen 1960.46 000 SEK
364Børge Mogensen, fåtölj med fotpall, "modell 160", Tage M Christensen & Co, Danmark 1950-tal.680 000 SEK
365Børge Mogensen, bänk, Fredericia stolefabrik, Danmark 1950-60-tal.14 000 SEK
366Ib Kofod Larsen, fåtöljer, ett par, "Åre", nr 809, Olof Persons Fåtöljindustri (OPE), Jönköping 1950-60-tal.65 000 SEK
367Hans J. Wegner, bord/ fruktbord, "JH 586", snickarmästare Johannes Hansen, Danmark, 1950-60-tal.70 000 SEK
368Ole Wanscher, skrivbord, snickarmästare A.J. Iversen, Danmark 1940-50-tal.13 000 SEK
369Poul Henningsen, taklampa "PH-3", Louis Poulsen, Danmark, 1930-tal.12 000 SEK
370MODERNISTISK FORMGIVARE, golvlampa, 1930-tal.22 000 SEK
371Arne Jacobsen, "Ox-Chair", Fritz Hansen, Danmark 1966.130 000 SEK
372Hans J. Wegner, fåtölj samt fotpall, "Bamse", AP-stolen, Danmark.90 000 SEK
373Hans J. Wegner, fåtölj samt fotpall, "Bamse", AP-stolen, Danmark.105 000 SEK
374Hans J. Wegner, sideboard, "Ry-25", Ry Møbler, Danmark 1950-60-tal.60 000 SEK
375Ole Wanscher, skrivbord, snickarmästare A.J. Iversen, Danmark 1960-tal.24 000 SEK
376Poul Kjaerholm, fåtöljer, ett par "PK-22", E Kold Christensen, Danmark, 1960-tal.34 000 SEK
377Alvar Aalto, karmstol, modell nr 31, O.y Huonekalu-ja Rakennustyötehdas, Finland.36 000 SEK
378Alvar Aalto, fåtöljer, ett par, modell 400, sannolikt tillverkade av Aalto Möbler i Hedemora 1946-56.75 000 SEK
379Alvar Aalto, vilstol, modell 39, tillverkad av Aalto Möbler i Hedemora, 1945-55.18 000 SEK
380Alvar Aalto, bordslampa, Valaistustyö, Finland 1950-tal, modell "A 704".48 000 SEK
381Gösta Nystroem, Elegant kvinna i grön klänning.55 000 SEK
382Inge Schiöler, Gula klippor.26 000 SEK
383Inge Schiöler, "Klippor".35 000 SEK
384Tor Bjurström, "Frukter och tulpaner".12 000 SEK
385Inge Schiöler, "Hus, Koster".270 000 SEK
386Karin Parrow, "Ut mot havet".46 000 SEK
387Olle Bonniér, Utan titel.120 000 SEK
388Vilhelm Bjerke-Petersen, "Kontakteffekt".36 000 SEK
389Manuel Ortiz de Zárate, "Nature Morte".155 000 SEK
390André Lhote, "Le Parc".38 000 SEK
391Lynn Chadwick, Sittande par.36 000 SEK
392Georges Papazoff, Utan titel.85 000 SEK
393Gösta Adrian-Nilsson, Sjöman.80 000 SEK
394Gösta Adrian-Nilsson, Ishockeyspelare.80 000 SEK
395Gösta Adrian-Nilsson, "Clown" (Joy).450 000 SEK
396Ragnar Sandberg, "Natt, Lilla Bommens hamn".160 000 SEK
397Ivan Ivarson, Under parasollet.260 000 SEK
398Inge Schiöler, Hamn, Västkusten.190 000 SEK
399Inge Schiöler, "Brant udde".90 000 SEK
400Ragnar Sandberg, Sommarlandskap.Återrop
401Inge Schiöler, "Bränningar".65 000 SEK
402Isaac Grünewald, Anemoner i bojan.Återrop
403Sigrid Hjertén, "Iván i fåtöljen".8 700 000 SEK