Important Winter Sale 613

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
122KANDELABRAR, för tre ljus, ett par, Frankrike, 1800-talets början, empire.The base with one later ornament.
209Saltkar, 4 st, "Wolf & Knell", Hanau efter 1887. Louis XI-stil.Louis XVI-stil. Stämplarna är senare Hanau stämplar, stämplade "Wolf & Knell", efter 1887.
240Syskrin, stål, Tula, troligen tidigt 1800-tal.Unmarked, wear partly hard, detachable clamp for base missing, decor in places missing.
323SERVIS, 266 delar, porslin. Berlin. 1800-tal.Five additional dishes are included in the lot offered.
349EVA BONNIER, Utsikt från ett fönster.Felaktig titel i den tryckta katalogen.
370JENNY NYSTRÖM, Efter julottan.Fel information i den tryckta katalogen. Följerätt (d) utgår EJ för detta katalognummer.
372JULIUS KRONBERG, "Hypatia".Litteratur: (red) Heli Haapasala, "Julius Kronberg: monumentala sötsaker i grevinnans smak", 2004, upptagen i verkförteckningen sid 49; Tomas Björk, "Julius Kronberg. Måleriets triumfator", 2016, omnämnd sid 94-95. Proveniens: ursprungligen i trävaruhandlare Fredrik Bünsows samlingar (beställningsarbete direkt från konstnären).
377JOHAN HENRIK SCHEFFEL, "Kristina Anna Dohna" (1729-1792)(gift Falkenberg, Leijonhufvud).Litteraturhänvisningen rör en liknande målning av konstnären.
378GUSTAF LUNDBERG, "Claes Grill" (1705-1767) & makan "Anna Johanna Grill" född Grill (1720-1778).UTFÖRSELFÖRBUD/NOT ALLOWED FOR EXPORT.
420LESSER URY, "Sonnenuntergang über der Themse (Waterloo Bridge), London".Titel "Sonnenuntergang über der Themse (Waterloo Bridge), London". Äktheten är bekräftad av Dr Sibylle Gross, Berlin, certifikat medföljer. Verket kommer att inkluderas i den kommande Catalogue Raisonné.
428JACOB VAN RUISDAEL, Landskap med vattenfall och i bakgrunden en klippa med en borg.Jacob van Ruisdael. Utrop 150.000 - 200.000 kr.
447LESSER URY, "Das Bodetal im Harz/Bodetal of the Harz mountains".Titel "Das Bodetal im Harz/Bode Valley of the Harz mountains". Äktheten är bekräftad av Dr Sibylle Gross, Berlin, certifikat medföljer. Verket kommer att inkluderas i den kommande Catalogue Raisonné.
489JACOB HÄGG, Franskt linjeskepp till segel.Uppfodrad duk. Proveniens: konteramiral Jacob Hägg; generalkonsul Axel Ax:son Johnson; privat samling.
515GEORGES DESMARÉES, "Abraham Grill dy" (1707-1763).UTFÖRSELFÖRBUD/NOT ALLOWED FOR EXPORT.
523BRUNO LILJEFORS, Älgar i vinterlandskap.Fel information i den tryckta katalogen. Följerätt (d) utgår EJ för detta katalognummer.
562IVAN AGUÉLI, Huvud.Uppfodrad duk.
896URNA, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).Ifyllt hål nära botten från att ha varit använd som lampa.

Utdragna föremål

Nr.Föremål
197Paul Gerhard Zachoun, ljusstkar, ett par, silver, Stockholm 1767. Rokoko.
298POKAL, glas. Troligen Kungsholms Glasbruk, 1700-tal.
327KOPP med FAT, porslin. Heinemann, Stockholm, Empire, tidigt 1800-tal.
479SALVATOR ROSA Hans krets, Sankt Franciskus av Assisi.
482JUSTUS SUSTERMANS Hans krets, "Mathias av Medici" (1613-1667).
494GIACINTO BRANDI Tillskriven, Martyrium.
544ITALIENSK KONSTNÄR, 1600-TAL. Belägringen.
573LOUIS JEAN DESPREZ, "La Chapelle Pauline illuminée".
685GUANYIN, lackerat trä, 16/1700-tal.
734MYNT, två stycken, silver. Kina, Republik (1912-1949).
858SKÅL, porslin. Kanton, Qingdynastin, 1800-tal.
1025Cartier brosch Art Deco platina med gammalslipade diamanter total vikt ca 6 ct.