Contemporary Art & Design 615

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
4TAKARMATUR, 1960-tal.En kupa med sprickor.
28Ettore Sottsass, "Park Lane" soffbord, Memphisgruppen, Italien efter 1983.Skivan med lagningar.
41Ron Arad, fåtölj "2 R NOT", 1992, nummer 6 i upplaga om 20 exemplar.Konstnärsavgift tillkommer/ droite de suite is applied to this lot.
85Jens Fänge, "Ball and Claw".Titel ändrad.
112Marie-Louise Ekman, "Uccellino malato".Korrekt katalogisering är: Signerad M.L Ekman och daterad 2002. Numrerad 51/75. Glas och gasbinda. Längd 16 cm. Ej tillhörande glaskupa medföljer verket. Nytt utrop 8-10.000 kr
120Richard Prince, "Untitled (joke)".Provenines: Barbara Gladstone Gallery, New York. Nytt utrop: 2 000 000 - 2 500 000 SEK
162Sten Eklund, "Transporthall".Olja på akrylglas.
176FAILE (Patrick McNeil & Patrick Miller), "Pleasures Archive".Beskrivning: signerad Faile 1986.
186Lukas Göthman, "I can walk into madness and back here like nothing and then back".Korrekt titel är: "I can walk into madness and back here like nothing and then back"
202Li Jisen, "Mental Battle".Äkthetsintyg medföljer.
205Helmut Middendorf, Utan titel.Art Now Gallery, Göteborg. Inköpt 1986.
207Anders Petersen, "Lilly and Rose, Café Lehmitz, Hamburg 1970".Vintage.
237Florian Maier-Aichen, "Untitled Valley", 2003.Utrop 200-250.000 kr.
238Florian Maier-Aichen, "Untitled", 2004.Proveniens: Blum & Poe, Los Angeles.
335"The New York Collection for Stockholm".This is the incomplete portfolio.

Utdragna föremål

Nr.
55
118
233
276
277
318
341

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

288. Rita Lundqvist, Utan titel.
Utropspris
70 000 - 90 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK