Modern Art + Design 632

Slutpriser

Nr.Föremål
101Carl-Harry Stålhane, bordslampfot, Rörstrand, 1940-50-tal.12 000 SEK
102Gunnar Nylund, golvvas, Rörstrand, 1900-talets mitt.13 000 SEK
103Carl-Harry Stålhane, vas, Rörstrand, 1950-tal.10 000 SEK
104Carl-Harry Stålhane, vas, stengods, Rörstrand 1960, unik.13 000 SEK
105Åke Holm, skulptur, man till häst, Höganäs 1950-tal.18 000 SEK
106Tyra Lundgren, skulptur, fågel, troligen 1960-tal.8 500 SEK
107Tyra Lundgren, skulptur, fågel, Sverige, sannolikt 1960-tal.13 000 SEK
108väggrelief, daterad 1956.Återrop
109Helga Henschen, skulptur, 1900-talets mitt.8 000 SEK
110Inger Persson, bords- / golvlampor, ett par, snarlika, Rörstrand 1960-tal.12 000 SEK
111Signe Persson-Melin, jardinière, gallerskål, egen verkstad, Malmö, sannolikt 1990-tal.28 000 SEK
112Hans Hedberg, monumental skulptur, apelsin, Biot, Frankrike.350 000 SEK
113Hans Hedberg, vas, Biot, Frankrike.28 000 SEK
114Hans Hedberg, burkar, 3 st, Biot, Frankrike.36 000 SEK
115Hans Hedberg, vas, Biot, Frankrike.28 000 SEK
116Hans Hedberg, skulptur, stort äpple, Biot, Frankrike.320 000 SEK
117Hans Hedberg, skulptur, ägg, Biot, Frankrike.65 000 SEK
118Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.24 000 SEK
119Hans Hedberg, skulptur, druvklase, Biot, Frankrike.48 000 SEK
120Hans Hedberg, skulptur, äpple, Biot, Frankrike.26 000 SEK
121Hans Hedberg, skulpturer, 5 st ägg, Biot, Frankrike.36 000 SEK
122Eva Hild, skulptur, "Skärva", Sparsör 2006.105 000 SEK
123Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland 1943.20 500 SEK
124Birger Kaipiainen, väggrelief, Arabia, 1940-tal.24 000 SEK
125Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.30 000 SEK
126Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.32 000 SEK
127Birger Kaipiainen, fat, Arabia, Finland.19 000 SEK
128Kyllikki Salmenhaara, skål, Arabia, Finland 1950-tal.11 000 SEK
129Rut Bryk, väggrelief, Arabia, Finland ca 1950.70 000 SEK
130Rut Bryk, väggrelief, Arabia, Finland 1970-tal.95 000 SEK
131Dorrit von Fieandt, fat, Arabia, Finland.9 500 SEK
132Daisy Makeig Jones, skål "Fairyland lustre", "z4968", Wedgwood, England 1920-30-tal.12 000 SEK
133Axel Salto, skålfat "räfflad stil", Danmark 1933.42 000 SEK
134Axel Salto, vas, "knoppande stil", Royal Copenhagen, Danmark 1954.44 000 SEK
135Axel Salto, vas, modell 20818, Royal Copenhagen, Danmark ca 1946.185 000 SEK
136Axel Salto, skål, "räfflad stil", Royal Copenhagen, Danmark, modell 20726.18 000 SEK
137Axel Salto, vas, Royal Copenhagen, Danmark ca 1957-60.80 000 SEK
138Shoji Hamada, fat, Japan, 1950-60-tal, i signerat träetui.38 000 SEK
139Pablo Picasso, fat "Visage de femme", Madoura Vallauris, Frankrike, efter 1953, A.R 220.165 000 SEK
140Pablo Picasso, kanna, 'Têtes', Madoura, Vallauris, Frankrike, efter 1956, A.R 368.50 000 SEK
141Pablo Picasso, skål, "Oursin", Madoura Vallauris, Frankrike efter 1955. A.R 268.36 000 SEK
142Pablo Picasso, fat, "Motif Spiralé", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1957. A.R 404.48 000 SEK
143Pablo Picasso, fat, "Visage de femme", Madoura, Vallauris, Frankrike efter 1955. A.R 286.85 000 SEK
144Pablo Picasso, kanna, "Sujet Poisson", Madoura, Vallauris Frankrike. A.R 139.105 000 SEK
145Pablo Picasso, fat "Scène de tauromachie", Madoura, Vallauris Frankrike efter 1957. A.R 393. 193/500.30 000 SEK
146Georg Jensen, skrin, Köpenhamn 1920, 830/1000 silver designnr 317.36 000 SEK
147Harald Nielsen, flaskhållare till champagneflaska, Georg Jensen, Köpenhamn 1925-32, sterling silver, design nr 467B.
148Georg Jensen, mocca-servis, 3 delar "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1933-44, sterling.24 000 SEK
149Georg Jensen, kandelabrar, ett par för sex ljus, Köpenhamn 1920, designnr 38.370 000 SEK
150Georg Jensen, skål, Köpenhamn 1925-32, sterling silver, designnr 242.18 000 SEK
151Georg Jensen, ljusstakar, ett par, Köpenhamn 1945-77, sterling, design nr 263B.65 000 SEK
152Georg Jensen, vinglas, ett par, Köpenhamn 1988 & 1996, sterling silver, designnr 263.30 000 SEK
153Georg Jensen, ett par ljusstakar, Köpenhamn 1996, sterling silver, designnr 263B.70 000 SEK
154kaffeservis, tre delar, Köpenhamn 1925-44, sterling design nr 32A + C.Återrop
155Georg Jensen, såsskål och såssked, Köpenhamn 1925-1945, sterling, design nr 98 och 141.17 000 SEK
156Georg Jensen, kaffeservis, 3 delar, Köpenhamn 1925-1944, sterling. Designnr 80C.8 000 SEK
157Georg Jensen, kandelaber, för två ljus, Köpenhamn 1993, sterling silver, designnr 324.32 000 SEK
158Johan Rohde, kanna, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling silver, nr 432A.24 000 SEK
159Johan Rohde, kandelaber, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling silver, design nr 343.20 000 SEK
160Johan Rohde, kaffeservis, 3 delar, "Kosmos" Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling silver, design nr 45 A+D.15 000 SEK
161Johan Rohde, bricka, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling silver, design nr 251 K.28 000 SEK
162Johan Rohde, skål på fot, Georg Jensen Köpenhamn, 1945-77, sterling silver, designnr 6.9 000 SEK
163Sigvard Bernadotte, skål, "Jordgubbsskålen", Georg Jensen. Köpenhamn 1945-77, sterling.14 000 SEK
164S & M Benzen, kanna, Köpenhamn 1905, Art Nouveau.13 000 SEK
165Anton Michelsen, & Royal Copenhagen, vas, porslin med mynning av sterlingsilver, Köpenhamn 1910.19 000 SEK
166Anton Michelsen, & Royal Copenhagen, vas, porslin med mynning och fot av sterlingsilver, Köpenhamn 1911.6 500 SEK
167Tapio Wirkkala, kandelaber för tretton ljus, "TW412" Hopeakeskus OY, Finland 1972, sterling.75 000 SEK
168Jacob Ängman, vas, Guldsmedsaktiebolaget Stockholm 1939.11 000 SEK
169Atelier Borgila, kaffeservis, 3 delar, Stockholm 1935, sterling.10 000 SEK
170Atelier Borgila, bricka, Stockholm 1938, sterling.19 000 SEK
171Atelier Borgila, cocktailshaker, Stockholm 1953, sterling.19 000 SEK
172Atelier Borgila, lockpokal, Stockholm 1932, silver.18 000 SEK
173Atelier Borgila, skål, Stockholm 1953, sterling.40 000 SEK
174Atelier Borgila, skålar, ett par, Stockholm 1953, sterling.34 000 SEK
175Atelier Borgila, skål, Stockholm 1930, sterling silver, komponerad av Erik Fleming.8 000 SEK
176W.A. Bolin, vas, Stockholm 1946, silver.7 500 SEK
177Wiwen Nilsson, silver, vas, Lund 1965, sterling.16 000 SEK
178Wiwen Nilsson, cocktailglas, 6 st, Lund 1933-50, sterling.16 000 SEK
179Wiwen Nilsson, armring, Lund 1945, sterlingsilver med fasettslipad bergkristall.13 000 SEK
180Wiwen Nilsson, ljusstakar ett par, Lund 1971, sterling.60 000 SEK
181Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke, egen verkstad, Stockholm ca 1948.60 000 SEK
182Vivianna Torun Bülow-Hübe, brosch, egen verkstad, Stockholm ca 1948-52.25 000 SEK
183brosch, egen verkstad, Stockholm ca 1952.Återrop
184Vivianna Torun Bülow-Hübe, halssmycke samt örhängen, ett par, egen verkstad, Stockholm 1950-tal.46 000 SEK
185Sigurd Persson, vas, Stockholm, 1964, smed Johann Wist, sterling silver.10 000 SEK
186Sigurd Persson, burk, Stockholm 1959, sterlingsilver, smed Dieter Zellweger.4 000 SEK
187Sigurd Persson, skål, Stockholm 1976, 23 k rödguld, smed Wolfgang Gessl.60 000 SEK
188Birger Haglund, skål, Stockholm 1985, sterling, nr 2/10. Utförd i edition om 10 exemplar till Nationalmusei Vänners 75-årsjubileum.8 000 SEK
189Olle Ohlsson, collier, Studio Olle Ohlsson Stockholm, ca 1990.18 000 SEK
190Bo Klevert, vas, Stockholm 1994, sterling silver.8 000 SEK
191Jan Brunk, flaska, Stockholm 1995, sterling silver.4 000 SEK
192Claës Giertta, bestick, 8 gafflar + 8 knivar, egen verkstad Stockholm 1993, sterling.11 000 SEK
193Claës Giertta, ask, Stockholm 1970, sterling, locket med gouache.6 500 SEK
194Caroline Lindholm, skål, sterlingsilver, Stockholm 2011.10 000 SEK
195Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Medaljongerna", rölakan, ca 57,5-60 x 85-86,5 cm, signerad AB MMF.4 000 SEK
196Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Medaljongerna", rölakan, ca 39,5-40,5 x 83 cm, signerad AB MMF.4 500 SEK
197Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Hönsen", rölakan, ca 56-56,5 x 64,5-65,5 cm, signerad MMF.4 500 SEK
198Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Blekingerosa", rölakan, ca 63-64 x 55-56,5 cm, signerad AB MMF.3 500 SEK
199Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Täppan", gobelängteknik, ca 49-50,5 x 53 cm, signerad AB MMF.5 000 SEK
200Märta Måås-Fjetterström, vävnad, "Grodblad blå", inplock på linnebotten, ca 41 x 74,5 cm, signerad AB MMF.5 500 SEK