Important Spring Sale 633

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
1Mästerstyckeskåp, för Mathias Wilhelm, Stockholm 1755, Rokoko.Höjd 218, längd 177, bredd 69 cm.
2Skåp, av Gottlieb Iwersson (mästare i Stockholm 1778-1813), Sengustavianskt.Urnans hänklar sannolikt ersatta.
94Spegellampett för två ljus, tillskriven Pehr Ljung (1743-1819) bildhuggare i Stockholm, Sengustaviansk.Utrop 50-75000
121Urnor, ett par, Älvdalen, 1800-talets början, Sengustavianska.Varslar om utförselförbud.
136Hans Richter, dryckeskanna, silver, Stockholm (1661-1695 (1711-), före 1689. Barock.Ej okänd - Mästarstämpeln tillhör Hans Richter mästare i Stockholm 1661-1695 (1711-).
145Bägare, silver, dubbelslagen mästarstämpel sannolikt Jacob Fleichman (verksam i Arensburg 1675-1698).Ej Fredrik Tyntzelman.
154Petter Lund, brännvinsskål, silver, Nyköping 1703. Barock.Skålen är stämplad 1703 - inte 1730.
273Vävd tapet, "Verdure", gobelängteknik, ca 300-307 x 500,5-506 cm, signerad VIT*M*R*D'AUBVSSON.Skadat blysigill med Bourbons vapen medföljer.
369Tiara/Collier Hugo Strömdahl 18K vitguld med gammal- och rosenslipade diamanter.Totalvikt diamanter ca 15.00 (inte 17.00ct)
406Ring 18K guld med en odlad pärla samt runda briljantslipade diamanter.Signerad Buccellati
472Collier 18K guld signerad WA Bolin.Notera: signerad WA Bolin men även med franska stämplar
563Ernst Josephson, "Rembrandt och Saskia".Troligtvis EJ signerad utan med påskrift: "E. Josephson".
566Jean Étienne Liotard Hans efterföljd, "Ärkehertiginnan och kejsarinnan Maria Teresia av Österrike" (1717-1780).Hans efterföljd
619Philipp Peter Roos (Rosa di Tivoli) Tillskriven, Pastoralt landskap med vilande herde.Tillskriven
699Porträtt av ung kvinna.Tidigare felaktigt angivet som ett verk av Ida Matton (Sverige) 1863-1940.
810Pieter Mulier II, kallad Cavaliere Tempesta Tillskriven, Pastoralt landskap med herde, herdinna och boskap.Tillskriven

Utdragna föremål

Nr.
10
295
534
552
1007

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
616Anders Zorn, "Flodakulla en face".