Important Spring Sale 641

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
113Bordspendyl, Frankrike 1700-talets slut, Louis XVI.Höjden skall vara 45 cm.
207Kanna med lock/Toddykanna, silver, Edingburgh 1773, oidentifierad mästare.Silversmed Patrick Robertson (1751-1790)
364Ring 18K guld med en rund briljantslipad diamant vikt 3.30 ct kvalitet E vs2.OBS vs 2 inte vvs 2
370Ring 18K vitguld med en rund briljantslipad diamant vikt ca 1.70 ct kvalitet ca F si.OBS si inte vvs2
405Ring platina med en gammalslipad diamant, Wiwen Nilsson.OBS nagg vid rondist
427Garnityr bestående av en tiara, en collier, en brosch och ett par örhängen i orginaletui, 1800-tal.Preliminärt exportförbud
458Armbandsur Chopard för Kutchinsky 18K guld med tavla av turkos och med diamantkrans.caliber 664 manual winding, movement signed L.U Chopard & Cie
577Julia Beck, Landskap, Vaucresson.Thomas Millroth. Ingemar Dahlbergs samling.
612Gustaf Adolf Schuknecht, "Fiskare i Stockholms Skären".Utförd av Gustaf Adolf Schuknecht (1806-1881).
694Mathias Stoltenberg, Flicka med fåglar.Möjligen föreställande Martine Stengel.
697Frans Floris dä Hans efterföljd, Artemisia, drottning av Halikarnassos.Korrekt utrop skall vara 60-80.000
729Hans Sebald Beham Efter, "Die nacht".Heinrich Aldegrever, efter Hans Sebald Beham.
749"Agrée à Grez".VILLKORAD FÖRSÄLJNING, kat nr 749-762 ropas först ut i separata poster för att därefter erbjudas som en helhet med katalognummer 763. Ett vinnande bud på katalognummer 763 förutsätter ett bud som överstiger samlat klubbat belopp för katalognummer 749-762. Eventuella återrop prissätts till bevakningspriset.
752"Bal i bröllopsgudens hägn".Uppfodrad på duk. Skador. Lagningar.
764Yves Klein, "Monochrome bleu sans titre (IKB)".Verket har presenterats för R.U.K./Yves Klein Archive, Paris, den 19 maj 2022 och inväntar ett arkivnummer. Bukowskis ordinarie köpvillkor gäller efter att arkivnumret har erhållits.
770Ernst Billgren, ”Rävtrappan”.Korrekt titel är "Rävtrappan" och verket är utfört 1988.
773Ernst Billgren, ”Skator i päronträd”.Korrekt titel är ”Skator i päronträd” och är utförd 2016.
1078Bricka, porslin. Kina, Qingdynastin, 1800-tal.Wear due to use. Firing spots. Chip to the rim. Finely paited.

Utdragna föremål

Nr.
98
156
189
674
768
778
1114
1138

Föremål med exportförbud

Nr.Föremål
621Elsa Beskow, "Mors lilla Olle och andra visor af A.T".