Contemporary Art & Design 642

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
20Carlo Scarpa, soffa, "Cornaro", Gavina, Italien, 1970-tal.Originalklädsel.
21Carlo Scarpa, soffa, "Cornaro", Gavina, Italien, 1970-tal.Originalklädsel.
43Mats Theselius, "Älgskinnsfåtöljen", ed. 79/360, Källemo, efter 1991.Edition Nr 79/360
103Jonas Rooth, ljuskrona, för fem ljus, Kivik, 2003.Droit de suite tillkommer.
156Takashi Naraha, Utan titel.Verket är signerat.
215APer Wizén, "Untitled" ur: "Spin", 2001.Den korrekta tekniken är handgjord silkscreen.
221Robert Frank, "Covered Car, Long Beach, California", 1956.Laurence Miller Gallery, New York. Inköpt 1994 av nuvarande ägare.
317Barbro Östlihn, "299 Grand St. NYC.".I verket finns även en pipmekanism.
321Ulf Rahmberg, ”Mandrake gör en magisk gest”.Korrekt titel är ”Mandrake gör en magisk gest”.
327Ulf Rahmberg, "Ägget".Korrekt titel ska vara "Ägget".
341Lars Lerin, "Mot kvällen uppklarnande".korrekt titel.
375Ernst Billgren, ”Fantomen”.Katalogiseringen är uppdaterad med utställningsinformation och litteratur, se webkatalog.
443Christo & Jeanne-Claude, "Surrounded Islands (project for Biscayne Bay, Greater Miami, Florida)".Ett certifikat utfärdat av Estate of Christo V. Javacheff medföljer verket.
473Damien Hirst, "Butterfly Rainbow".Korrekta mått: 48,2 x 100 cm.
487Andy Warhol, "With Hat", ur: "Three portraits of Ingrid Bergman".Korrekt numrering: 238/250.

Utdragna föremål

Nr.
216
239
447
476
496

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Nr.Föremål
440Stefan Hirsig, "Der Kopf der Bewegung".