Important Winter Sale 645

Utökad blädderbar katalog

Konst Konsthantverk Smycken Asiatiskt

Bukowskis presenterar Important Winter Sale - en omfattande auktion innehållande klassisk konst, konsthantverk, asiatiskt konsthantverk och smycken.

Årets avslutande live auktion för Fine Art bjuder på en variationsrikedom utöver det vanliga. Se klassisk svensk konst från våra mest älskade konstnärer såsom Carl Larsson, Anders Zorn och Carl Fredrik Hill, mästerverk av internationella stjärnor som Maximilien Luce och en mindre men bedårande målning av Helene Schjerfbeck. Till detta betydande verk av Öyvind Fahlström och Andy Warhol samt en omfångsrik avdelning äldre måleri och internationellt eftersökt skulptur av både Alexander Calder och Carl Milles.
Bukowskis avdelning för möbler och konsthantverk innehåller högklassiga föremål med kunglig proveniens och spännande historia. Mästaren Haupt finns givetvis representerad med sin utsökta hantverksskicklighet, denna gång i form av ett mindre brickbord och en dekorativ resesekretär. Den magnifika ljuskronan, ”Österbykronan”, är ytterligare ett av avdelningens mest intressanta utrop, liksom den rikt dekorerade terrinen av silversmed Daniel Lundgren 1771–1783).

Avdelningen för asiatisk konst och konsthantverk innehåller eftertraktade föremål från flera privata samlingar, såsom Ivar Björnbergs, Carl Kempes, Christer Löfgrens och Hultmarks samling, för att nämna några. Eftertraktade Buddha-statyer, kejserligt porslin, jadeföremål, fint exportporslin och asiatisk konst som tillsammans representerar det mest eftersökta på marknaden.

En rik mattavdelning bjuder på storslagna mattor i olika utförande och material, unika med en spännvidd från tidigt 1600-tal fram till idag. Moderna mattor från Märta Måås-Fjetterström bredvid antika mattor som attraherar de mest hängivna samlarna internationellt, såsom den Västanatoliska ”Lotto” mattan från det tidiga 1600-talet.

Smyckeavdelningen kan återigen presentera en större samling internationellt eftertraktade smycken, flertalet signerade de franska smyckeshusen såsom Boucheron, Cartier och Van Cleef & Arpels. Den fantastiska tiara (1909) som Bukowskis har fått förtroende att sälja, utmärks av flygande trollsländor i platina och diamanter som med skenbar lätthet rör sig framåt genom tiaran – ett för den tiden helt nytt och radikalt formspråk, ljusår från tidigare epokers tunga tiaror.

När är det visning och auktion?

Important Winter Sale
Visning 1 – 6 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet vardagar kl 11–18, helg kl 11–16
Auktion Live 7 – 9 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm
Se auktionens start och hålltider per kategori nedan.

Onsdag 7 december Katalognummer
Från kl 10.00
Möbler och Konsthantverk 1 – 139
Silver och Preciosa 140 – 228
Mattor, textilier och islamiskt konsthantverk 229 – 319
Glas 320 – 328
Keramik 329 – 378
Smycken 379 – 501
Torsdag 8 december Katalognummer
Från kl 12.00
Konst 502 – 818
Fredag 9 december Katalognummer
Från kl 10.00
Asiatisk keramik & konsthantverk 819 – 1157

Att lägga bud

Du bestämmer själv vilket av dessa fyra alternativ som passar dig bäst.

Ny kund registrera dig, befintlig kund logga in.

Bjud Online

Delta i realtid under auktionen via din dator. Var god notera: Om du avser att bjuda för ett belopp som överstiger 3 miljoner kronor kan ett specialgodkännande via bankreferens krävas. Mejla validation@bukowskis.com för att bli godkänd på denna budnivå.

Om du är onlinekund så behöver du bli godkänd som kund för Live/slagauktion för att kunna bjuda på auktionen. Detta gäller såväl i salen som online, via telefon eller inropsuppdrag.

För godkännande kontakta: validation@bukowskis.com

Telefonbud

Budgivning sker via telefonsamtal direkt med våra specialister som bjuder för din räkning.
För att bli kontaktad via telefon måste ansökan göras dagen före aktuell auktion, innan klockan 20.00. Ny kund registrera dig, och skicka sedan ifyllt telefonbudsformulär till telefonbud@bukowskis.com
. Uppge katalognummer, fullständigt namn, kundnummer och de telefonnummer du är tillgänglig på under auktionen.

Befintlig kund: Skicka ifyllt telefonbudsformulär till telefonbud@bukowskis.com
. Uppge katalognummer, fullständigt namn, adress och de telefonnummer du är tillgänglig på under auktionen.

Var god notera: Om du avser att bjuda för ett belopp som överstiger 3 miljoner kronor kan ett specialgodkännande via bankreferens krävas. Mejla validation@bukowskis.com för att bli godkänd på denna budnivå.

I auktionssalen

Registrera dig för en budspade på Arsenalsgatan 2 från kl 09.00 auktionsdagen.

Inropsuppdrag

Om du inte kan närvara personligen så kan vi bjuda för din räkning. Lägg ett inropsuppdrag online på det föremål du vill bjuda på. Kundservice, som handhar inropsuppdragen, behandlar dessa konfidentiellt och strävar efter att ropa in föremålet till lägsta möjliga pris.

Har du inte möjlighet att lägga en inropsuppdrag online ladda ned och fyll i denna blanket skickas den sedan till info@bukowskis.com.

Blankett för inropsuppdrag

Vi hjälper dig gärna inför auktionen, kontakta kundservice på 08-614 08 00.

Asian sale

Vänligen observera: för att kunna bjuda på den asiatiska avdelningen måste du registrera dig för denna auktion och betala en deposition vid förfrågan. Notera att förregistreringen gäller alla, även redan befintliga kunder. Kontakta preregistration@bukowskis.com för mer information.

Budstege
Intervall Budhöjning
0 – 3.000 200 SEK
3.000 – 10.000 500 SEK
10.000 – 20.000 1.000 SEK
20.000 – 50.000 2.000 SEK
50.000 – 200.000 5.000 SEK
200.000 – 400.000 10.000 SEK
400.000 – 1.000.000 20.000 SEK
1.000.000 – 5.000.000 50.000 SEK
5.000.000 – 10.000.000 100.000 SEK
10.000.000 + 250.000 SEK

Betalning och avhämtning

Betalning

Föremål köpta av privatpersoner boende med adress i Sverige, Finland, Tyskland eller Österrike med ett totalbelopp upp till 300,000 SEK betalas via Klarnas betalningstjänst och görs via bukowskis.com med inloggning under ”Mina sidor”.

Betalningar för företagskunder samt privatpersoner med ett totalbelopp över 300.000 SEK betalas med kort eller via banköverföring. Du finner fakturan även här under ”Mina Sidor”. Betalning kan också ske med kort under pågående auktion i lokalerna vid Berzelii Park. Vänligen notera att vi ej tar emot kontanter.

Betalning skall ske inom 8 arbetsdagar efter avslutad auktion.

Utlämning

Onsdag den 7 till fredag den 9 december samt måndag den 12 till fredagen den 16 december finns möjlighet att betala och hämta ut ditt föremål på Bukowskis, Arsenalsgatan 2, Stockholm.

Stängt lördag den 10 och söndag den 11 december.
Ingen utlämning erbjuds den 17–21 december.

Fr.o.m. torsdag den 22 december sker utlämning endast på Bukowskis, Västberga Allé 3, Stockholm.

Fr.o.m. 28 december debiteras en förvaringsavgift på 50 SEK per föremål och dag. Bukowskis önskar full betalning av ditt föremål innan utlämning kan ske.

› Öppettider

Transport

Vi erbjuder också hemtransport. Kontakta oss på specialdelivery@bukowskis.com så hjälper vi till med en lösning.

Höjdpunkter på Important Winter Sale
Kontakta våra kategorispecialister
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61
Andreas Rydén
Andreas Rydén
Chefsspecialist konst, Vice VD
+46 (0)728 58 71 39
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71
Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93
Johan Jinnerot
Johan Jinnerot
Specialist konst och äldre måleri
+46 (0)739 400 801
Christopher Stålhandske
Christopher Stålhandske
Ansvarig specialist mattor, textilier och Islamiskt konsthantverk
+46 (0)708 19 12 58
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75
Cecilia Andrén
Cecilia Andrén
Ansvarig specialist smycken
+46 (0)790 78 03 20