Arne Jones E1299

Important Spring Sale 649

Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

43 föremål
1090. Tara, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
1 050 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
1126. Vinkanna, silver. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
90 000 - 100 000 SEK
1091. Vairochana, förgylld brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1094. Krönt gudom, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1093. Avalokiteschvara, brons. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
135 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1111. Skultpur, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
1095. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
998. Vit tara, brons. Qingdynastin, Palastil, 16/1700-tal.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1343. Vas, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
997. Rökelsekar, brons. 16/1700-tal med Xuandes märke.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1097. Guanyin, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1104. Vajra, porslin. Qingdynastin, Qianlong/Jiaqing (1736-1820).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1109. Spegelhållare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1114. Rökelsekar med lock, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1368. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1096. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1018. Vas, brons. 1800-tal, troligen Japan. Med signering.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1011. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1118. Skulptur, brons, omkring 1900.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1110. Vas, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
160 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1365. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1003. Skulptur, brons. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1132. Sigill, förgylld brons. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1113. Rökelsekar, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1002. Vas, brons. Sen Qingdynasti med arkaiserande märke.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK