Important Spring Sale 649

Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

1389 föremål
1079. En samlares bibliotek, del 24. En grupp reseskildringar, 20 volymer.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1004. Skål, emalj på koppar. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1003. Skulptur, brons. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
996. Munkmantel, siden. sekelskifte 1900.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1132. Sigill, förgylld brons. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1360. Tedosa, keramik. Japan, Edo (1603-1868).
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1284. Skål, porslin. Qingdynastin, Daoguang.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1331. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1294. Matlåda på fot, fyra delar, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1170. Fat, porslin, silvermonterat. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1051. Kudde, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1342. Vas/lampa, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal.
Klubbat pris
105 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1178. Terrinfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1019. Träsnitt, Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1012. Skål, porslin. Japan, Edo (1666-1868).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
983. Figurin, nefrit. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1275. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1210. Tallrikar, fyra stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
976. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
436. Tvättfat, fajans. Rörstrand, 17/12 1761.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
958. Fat, två stycken, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
170. Uppsatsskål, 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1173. Tallrikar, tre stycken, porslin. Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
208. Brännvinssked, förgyllt silver, Skandinavien, 1600-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
523. Brosch med bandad agat, rosenslipade diamanter och pärlor.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
305. Sigillstamp med speldosa. Guld. 1800-tal.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1183. Vas/flaska, porslin. Qingdynastin Qianlong (1736-995).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
445. Fat, ett par, fajans. Sverige, Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
437. Tallrikar, ett par, fajans. Rörstrand, 1766.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1350. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
287. 11:e Artellen, kåsa, silver och emalj, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
984. Rullmålning, signerad. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1199. Skål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1297. Golvvas, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1052. Broderi, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1292. Skål, porslin. Sen Qingdynastin.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
963. Urna, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1277. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
550. Hängsmycke 18K guld i form av ett kors.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
420. Pokalglas, två stycken. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1253. Potta, vapenporslin. Qingdynastin, Yongzheng, ca 1725.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1316. Skål, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1214. Skål, kompaniporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
201. Johan Steinfort, bägare, silver, Stockholm 1758. Rokoko.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
217. Eric Langberg, bägare, silver, Söderhamn 1793.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
399. Matta, antik Feraghan, ca 294 x 201 cm.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
332. Fat, lergods. Nishapur, östra Iran 1000-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
426. Jubileumspokal, glas. Ryssland omkring 1900.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1365. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868).
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
343. Bricka, papier mache, Indien, sannolikt sena Mogulriket (1526-1858).
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1310. Vas, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1241. Vas, porslin, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1371. Fat, porslin, Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
793. André Derain, Porträtt av en man.
Klubbat pris
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1014. Skål, cloisonné och silver. Japan, 1900-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1235. Rökelsekar, tripod, celadon. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
339. Silverkärl med lock, Osmanska riket, omkring 1890.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK