Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
658. Lotte Laserstein, Självporträtt.
658. Lotte Laserstein, Självporträtt.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
239. Johan Leffler, bägare, silver, Falun 1809.
239. Johan Leffler, bägare, silver, Falun 1809.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
238. Johan Martin Loëll, bägare, silver, Falun 1794.
238. Johan Martin Loëll, bägare, silver, Falun 1794.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
661. Lotte Laserstein, Traute, nakenstudie.
661. Lotte Laserstein, Traute, nakenstudie.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1164. Kanna med lock, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
1164. Kanna med lock, porslin, Qingdynastin Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1369. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
1369. Inro, två stycken, lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1160. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1160. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
662. Lotte Laserstein, Traute i sängen.
662. Lotte Laserstein, Traute i sängen.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1085. Solfjäder med kalligrafi, Ma Xulun (1884-1970).
1085. Solfjäder med kalligrafi, Ma Xulun (1884-1970).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
621. Georg Pauli, Kvinna på väg till badet.
621. Georg Pauli, Kvinna på väg till badet.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1134. Figuriner, fyra stycken, nefrit. Kina, 1900-tal.
1134. Figuriner, fyra stycken, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1256. Stekfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1256. Stekfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1147. Kendi, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1147. Kendi, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1205. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1205. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
430. Terrin med lock, fajans. Rörstrand, märkt 24/4 1752.
430. Terrin med lock, fajans. Rörstrand, märkt 24/4 1752.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1232. Rökelse/ljushållare, keramik. Sen Mingdynasti (1368-1644).
1232. Rökelse/ljushållare, keramik. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
250. Diedrich Schvart, tekanna, silver, Karlskrona 1814. Empire.
250. Diedrich Schvart, tekanna, silver, Karlskrona 1814. Empire.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
910. Giambologna Efter, Merkurius.
910. Giambologna Efter, Merkurius.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1030. Fat, porslin. Sen Qingdynasti med Guanxus märke.
1030. Fat, porslin. Sen Qingdynasti med Guanxus märke.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
288. Nikolai Alekseev, 12 teskedar, förgyllt silver, Moskva 1886.
288. Nikolai Alekseev, 12 teskedar, förgyllt silver, Moskva 1886.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
442. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
442. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1282. Kakel, sex stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1282. Kakel, sex stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1233. Bojan, porslin, 1600-tal.
1233. Bojan, porslin, 1600-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
181. William Andrews, porringer, silver, London 1697-98. Barock.
181. William Andrews, porringer, silver, London 1697-98. Barock.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
990. Målning/väggfält, sen Qingdynasti.
990. Målning/väggfält, sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
435. Handfat/djupt fat, fajans. Röstrand, daterat 28/5 1753.
435. Handfat/djupt fat, fajans. Röstrand, daterat 28/5 1753.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
424. Glas, sex stycken. Sverige, 1700-tal.
424. Glas, sex stycken. Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
962. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
962. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
516. Brosch 18K guld, G. Möllenborg.
516. Brosch 18K guld, G. Möllenborg.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1330. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1330. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
769. Elias Martin Tillskriven, Pastoralt landskap med herdepar och boskap.
769. Elias Martin Tillskriven, Pastoralt landskap med herdepar och boskap.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1200. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1200. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1149. Fat, porslin, Swatow. Mingdynastin (1368-1644).
1149. Fat, porslin, Swatow. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1168. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1168. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1328. Tallrikar, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1328. Tallrikar, två stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1304. Vas, porslin. Kina, Republik, med Qianlongsmärke.
1304. Vas, porslin. Kina, Republik, med Qianlongsmärke.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
611. Ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
611. Ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
146. Ljusstakar, ett par, 1700-talets senare del, Sengustavianska.
146. Ljusstakar, ett par, 1700-talets senare del, Sengustavianska.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
657. Lotte Laserstein, Självporträtt.
657. Lotte Laserstein, Självporträtt.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
660. Lotte Laserstein, Flicka med håret i knut.
660. Lotte Laserstein, Flicka med håret i knut.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1245. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
1245. Vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
664. Lotte Laserstein, Sovande barn.
664. Lotte Laserstein, Sovande barn.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
663. Lotte Laserstein, Gottfried Meyer.
663. Lotte Laserstein, Gottfried Meyer.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
151. Rovoljelampa, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
151. Rovoljelampa, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
540. Björn Weckström ett par örhängen 18K guld "Flamingo", Lapponia.
540. Björn Weckström ett par örhängen 18K guld "Flamingo", Lapponia.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
768. Elias Martin Tillskriven, Skärgårdslandskap med skans.
768. Elias Martin Tillskriven, Skärgårdslandskap med skans.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1129. Vikt/Stenpress. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
1129. Vikt/Stenpress. Troligen Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1303. Vas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
1303. Vas, porslin. Kina, Republik, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1110. Vas, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1110. Vas, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1273. Fat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1273. Fat, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
931E. Elias Martin, Självporträtt.
931E. Elias Martin, Självporträtt.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
406. Matta, semiantik Keshan, ca 212 x 134 cm.
406. Matta, semiantik Keshan, ca 212 x 134 cm.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
167. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
167. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1323. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1323. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1062. En samlares bibliotek, del 7. En grupp böcker om Kina, 19 volymer.
1062. En samlares bibliotek, del 7. En grupp böcker om Kina, 19 volymer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1018. Vas, brons. 1800-tal, troligen Japan. Med signering.
1018. Vas, brons. 1800-tal, troligen Japan. Med signering.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1011. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1011. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1118. Skulptur, brons, omkring 1900.
1118. Skulptur, brons, omkring 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1141. Snusflaskor, tre stycken, sten. Qingdynastin.
1141. Snusflaskor, tre stycken, sten. Qingdynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1262. Figuriner, ett par, lergods. Qingdynastin, signerade.
1262. Figuriner, ett par, lergods. Qingdynastin, signerade.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
410. Gallerimatta, Antik Sarab, ca 360 x 94 cm.
410. Gallerimatta, Antik Sarab, ca 360 x 94 cm.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1139. Lövformat fat, nefrit. Kina, 1900-tal.
1139. Lövformat fat, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
457. Fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.
457. Fat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1216. Skålar, två snarlika, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1216. Skålar, två snarlika, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK