Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
1323. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1323. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
659. Lotte Laserstein, Självporträtt.
659. Lotte Laserstein, Självporträtt.
Klubbat pris 
100 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1231. Rökelsehållare, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
1231. Rökelsehållare, keramik. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1055. Väggfält/täcke, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1055. Väggfält/täcke, broderat siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
377. Matta, semiantik figural Doroksh, ca 200 x 131 cm.
377. Matta, semiantik figural Doroksh, ca 200 x 131 cm.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
411. Matta, semiantik Bidjar, ca 270 x 163 cm.
411. Matta, semiantik Bidjar, ca 270 x 163 cm.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1005. Skultpur, lergods. Mingdynastin (1368-1644).
1005. Skultpur, lergods. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
951. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
951. Skål, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1220. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
1220. Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1281. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti, omkring år 1900.
1281. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti, omkring år 1900.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
959. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
959. Kruka, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1368. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
1368. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1096. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1096. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1344. Skålfat, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
1344. Skålfat, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
882. Johan Peter Cumelin, "Vue de Finspong".
882. Johan Peter Cumelin, "Vue de Finspong".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1025. Figurin, blanc de chine. Sen Qingdynasti.
1025. Figurin, blanc de chine. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1280. Bordsskärm, porslin samt hardwood. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
1280. Bordsskärm, porslin samt hardwood. Qingdynastin, Kanton, 1800-tal.
Klubbat pris 
125 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1287. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
1287. Skål, porslin. Sen Qingdynasti med Guangxus märke.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1184. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1184. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1127. Skål, silver. Kina, Wang Hing, omkring 1900.  Vikt 790 gram.
1127. Skål, silver. Kina, Wang Hing, omkring 1900. Vikt 790 gram.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1355. Kawase Bunjiro Hasui (1883-1957), färgträsnitt. Japan, 1933.
1355. Kawase Bunjiro Hasui (1883-1957), färgträsnitt. Japan, 1933.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1068. En samlares bibliotek, del 13. En grupp böcker om snusflaskor, 20 stycken.
1068. En samlares bibliotek, del 13. En grupp böcker om snusflaskor, 20 stycken.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1135. Skulptur, nefrit. Kina, 1900-tal.
1135. Skulptur, nefrit. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1322. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1322. Vas, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
85 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
971. Penselvas, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
971. Penselvas, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
362. Matta, semiantik Isfahan, ca 192 x 140 cm.
362. Matta, semiantik Isfahan, ca 192 x 140 cm.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
215. Erik Enander, bägare, silver, Uppsala 1786.
215. Erik Enander, bägare, silver, Uppsala 1786.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
75. Karmstol, Stockholmsabete, 1700-talets slut, Gustaviansk.
75. Karmstol, Stockholmsabete, 1700-talets slut, Gustaviansk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1203. Kanna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1203. Kanna med lock, kompaniporslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1213. Stop/dryckesbägare, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1213. Stop/dryckesbägare, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1272. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1272. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1021. Skål med hög fot, porslin, troligen 1600-tal.
1021. Skål med hög fot, porslin, troligen 1600-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1114. Rökelsekar med lock, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1114. Rökelsekar med lock, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
87. Stolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Gustavianska.
87. Stolar, ett par, Stockholmsarbeten, 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
915. Axel Petersson Döderhultarn, Man i fängsel.
915. Axel Petersson Döderhultarn, Man i fängsel.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1104. Vajra, porslin. Qingdynastin, Qianlong/Jiaqing (1736-1820).
1104. Vajra, porslin. Qingdynastin, Qianlong/Jiaqing (1736-1820).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
244. Christopher Bauman, brännvinsskål, silver, Hudiksvall 1797.
244. Christopher Bauman, brännvinsskål, silver, Hudiksvall 1797.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
347. Antik Shahsavan kelim, ca 300 x 161 cm.
347. Antik Shahsavan kelim, ca 300 x 161 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1109. Spegelhållare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1109. Spegelhållare, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
186. Thomas Merry I, skål, silver, London 1708.
186. Thomas Merry I, skål, silver, London 1708.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
739. Carl Eldh, "Man och kvinna".
739. Carl Eldh, "Man och kvinna".
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1299. Urna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1299. Urna, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1347. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1347. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
474. Ett par manschettknappar 14K guld med gammalslipade diamanter.
474. Ett par manschettknappar 14K guld med gammalslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
554. Armband 14K guld och silver med en trappslipad smaragd.
554. Armband 14K guld och silver med en trappslipad smaragd.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
892. Clara Löfgren, Vårblomster.
892. Clara Löfgren, Vårblomster.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
907. Axel Petersson Döderhultarn, Gubbe med hatt.
907. Axel Petersson Döderhultarn, Gubbe med hatt.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1204. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1204. Kanna med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
691. Carin Nilson, Nakenstudie.
691. Carin Nilson, Nakenstudie.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
954. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
954. Rökelsekar, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1023. Lotusfat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1023. Lotusfat, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1225. Kanna med lock, porslin. Sen Qingdynasti.
1225. Kanna med lock, porslin. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1201. Tallrikar, 14 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1201. Tallrikar, 14 stycken, kompaniporslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
836. Arnold Plagemann, Havsmotiv med skepp.
836. Arnold Plagemann, Havsmotiv med skepp.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
438. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
438. Fat, fajans. Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
862. Georg Pauli, Kvinnor på marknaden.
862. Georg Pauli, Kvinnor på marknaden.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1264. Praktvas, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1264. Praktvas, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
408. Matta, semiantik Mobarakeh-Isfahan, ca 206 x 144 cm.
408. Matta, semiantik Mobarakeh-Isfahan, ca 206 x 144 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
409. Matta, antik/semiantik Birjand, ca 205 x 133 cm.
409. Matta, antik/semiantik Birjand, ca 205 x 133 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
441. Terrin med lock, fajans. Rokoko, omärkt, Rörstrand, 1700-tal.
441. Terrin med lock, fajans. Rokoko, omärkt, Rörstrand, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
133. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
133. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1031. Vas, porslin. Republik med Qianlongs märke.
1031. Vas, porslin. Republik med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1266. Tuppar, ett par, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
1266. Tuppar, ett par, porslin. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
134. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.
134. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
619. Anna Gardell-Ericson, Vid vattnet i Paris.
619. Anna Gardell-Ericson, Vid vattnet i Paris.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
697D. Carl Larsson, Skärgårdslandskap.
697D. Carl Larsson, Skärgårdslandskap.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
956. Kanna/stop, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
956. Kanna/stop, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK