Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
130. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
130. Bordspendyl, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1026. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1026. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
964. Stemcup, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
964. Stemcup, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1053. Rock, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
1053. Rock, siden. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1367. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, 1800-tal. Två signerade.
1367. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, 1800-tal. Två signerade.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
765. Albert Blombergsson, Kustlandskap med kor i solnedgång.
765. Albert Blombergsson, Kustlandskap med kor i solnedgång.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
764. Albert Blombergsson, Segelbåtar i solnedgång.
764. Albert Blombergsson, Segelbåtar i solnedgång.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
460. Praktfat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, sent 1800-tal.
460. Praktfat, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, sent 1800-tal.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
14 000 - 16 000 SEK
1007. Vas, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
1007. Vas, porslin. Qingdynastin med Kangxis märke.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
447. Tallrikar, åtta stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
447. Tallrikar, åtta stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1278. Vas, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal med Kangxis märke.
1278. Vas, porslin. Qingdynastin, sent 1800-tal med Kangxis märke.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1312. Vas, porslin. Kina, 1900-tal. Med sigillmärke i botten.
1312. Vas, porslin. Kina, 1900-tal. Med sigillmärke i botten.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
750. Otto Hesselbom, Sommarlandskap.
750. Otto Hesselbom, Sommarlandskap.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
28. Matsalsbord, England 1700-talets slut, Georg III.
28. Matsalsbord, England 1700-talets slut, Georg III.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
998. Vit tara, brons. Qingdynastin, Palastil, 16/1700-tal.
998. Vit tara, brons. Qingdynastin, Palastil, 16/1700-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1100. Amitayus, förgylld brons. 17/1800-tal, möjligen Monglisk.
1100. Amitayus, förgylld brons. 17/1800-tal, möjligen Monglisk.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1193. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1193. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1192. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1192. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
385. Matta, antik silke Keshan, ca 200 x 124 cm.
385. Matta, antik silke Keshan, ca 200 x 124 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
166. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
166. Smörask med lock, Älvdalen, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
823. Musiken.
823. Musiken.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
376. Matta, antik Keshan sk Motachem, Souf, ca 196,5 x 128,5.
376. Matta, antik Keshan sk Motachem, Souf, ca 196,5 x 128,5.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
526. Armring med fasettslipade diamanter.
526. Armring med fasettslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
957. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
957. Fat, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
27. Matsalsbord, England 1700-talets andra hälft, Georg III.
27. Matsalsbord, England 1700-talets andra hälft, Georg III.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1029. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med Qianlongs märke.
1029. Vas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
933. Signe Grönberger, "Gamle Kristine".
933. Signe Grönberger, "Gamle Kristine".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
197. Erik Ernander, gräddsnäcka, silver, Uppsala 1779. Rokoko.
197. Erik Ernander, gräddsnäcka, silver, Uppsala 1779. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
900. Otto Sinding, Fiskande pojke.
900. Otto Sinding, Fiskande pojke.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
20. Kunglig sekretär, England 1700-talets första del, Barock.
20. Kunglig sekretär, England 1700-talets första del, Barock.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
667. Gustaf Fjaestad, Snötyngda granar.
667. Gustaf Fjaestad, Snötyngda granar.
Klubbat pris 
115 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
675. Thure Wallner, Vadande morkulla.
675. Thure Wallner, Vadande morkulla.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1140. Skulptur, soapstone. Kina, 1900-tal.
1140. Skulptur, soapstone. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1095. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
1095. Guanyin, brons. Mingdynastin (1368-1644).
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1121. Vas, cloisonné. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti, 1600-tal.
1121. Vas, cloisonné. Sen Mingdynasti/tidig Qingdynasti, 1600-tal.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
904. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
904. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
616. Per Ekström, Vy över Norrbro, Stockholm.
616. Per Ekström, Vy över Norrbro, Stockholm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
404. Matta, antik Qashqai, ca 230 x 140 cm.
404. Matta, antik Qashqai, ca 230 x 140 cm.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
444. Terrin med lock, fajans. Marieberg, daterad 1768.
444. Terrin med lock, fajans. Marieberg, daterad 1768.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1243. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
1243. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
348. Antik Anatolisk Aksaray kelim, ca 389 x 159 cm.
348. Antik Anatolisk Aksaray kelim, ca 389 x 159 cm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
688. Nils Möllerberg, "Eva I".
688. Nils Möllerberg, "Eva I".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
855. Carl Skånberg, Skogspromenad.
855. Carl Skånberg, Skogspromenad.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1240. Figuriner, ett par, porslin. Qingdynastin, 17/1800-tal.
1240. Figuriner, ett par, porslin. Qingdynastin, 17/1800-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
374. Matta, semiantik Täbris, "De fyra årstiderna", ca 305 x 195 cm.
374. Matta, semiantik Täbris, "De fyra årstiderna", ca 305 x 195 cm.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1142. Fat, porslin. Mingdynastin, sent 1400-tal/tidigt 1500-tal.
1142. Fat, porslin. Mingdynastin, sent 1400-tal/tidigt 1500-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1148. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, 1600-tal.
1148. Fat, kraakporslin. Mingdynastin, 1600-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
735. Ruth Milles, "Bukett Lisa".
735. Ruth Milles, "Bukett Lisa".
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
397. Matta, semiantik Veramin, ca 315 x 201 cm.
397. Matta, semiantik Veramin, ca 315 x 201 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
906. "Krigsminister Rappe".
906. "Krigsminister Rappe".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
914. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
914. Axel Petersson Döderhultarn, "Fingerkrok".
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1269. Krukor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1269. Krukor, ett par, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
955. Urnor med lock, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
955. Urnor med lock, ett par, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
330. Matta, semiantik Madrid, Spanien, 'Cuenca'- typ, ca 293 x 196 cm.
330. Matta, semiantik Madrid, Spanien, 'Cuenca'- typ, ca 293 x 196 cm.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
518. Brosch 18K guld med en stencamé.
518. Brosch 18K guld med en stencamé.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
513. Pomellato hänge i form av kors 18K guld med granater.
513. Pomellato hänge i form av kors 18K guld med granater.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
599. Armring med fasettslipade diamanter.
599. Armring med fasettslipade diamanter.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
936. Ingrid Ruin, På klippan.
936. Ingrid Ruin, På klippan.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK