Kan inte nå servern

Important Spring Sale 649


Auktion Live 14 – 16 juni, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 8 – 13 juni, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppet Vardagar kl 11–18, helg kl 11–16


Se auktionsschema Till den kungliga avdelningen

Att delta i Live Auktioner är enkelt – Du kan bjuda på förhand genom att lägga ett förhandsbud online eller så kan du bjuda online, via telefon, eller i salen i realtid under auktionen. Välj det alternativ som passar dig bäst. Klicka här för att läsa mer.
 
1389 föremål
163. Ramar, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
163. Ramar, ett par, 1700-talets slut, Gustavianska.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
431. Skrivställ, fajans. Rörstrand, Märkt Stockholm 24/10 1750.
431. Skrivställ, fajans. Rörstrand, Märkt Stockholm 24/10 1750.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1069. En samlares bibliotek, del 14. En grupp uppslagsverk, 25 volymer.
1069. En samlares bibliotek, del 14. En grupp uppslagsverk, 25 volymer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1370. Skåp med underrede, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
1370. Skåp med underrede, lack. Japan, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1364. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868). Två signerade.
1364. Tsubas, fem stycken, brons. Japan, Edo perioden (1666-1868). Två signerade.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1309. Skålar, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
1309. Skålar, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
794. Pelle Swedlund, Skepp i fjärran.
794. Pelle Swedlund, Skepp i fjärran.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
375. Matta, semiantik figural sannolikt Keshan, ca 206 x 128 cm.
375. Matta, semiantik figural sannolikt Keshan, ca 206 x 128 cm.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1349. Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1349. Trädgårdspall, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1027. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
1027. Ytterfoder, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1050. Sidenvåder, två stycken. Sen Qing dynasti.
1050. Sidenvåder, två stycken. Sen Qing dynasti.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
189. Spegel med ram av silver, sannolikt mitten av 1700-talet. Rokoko.
189. Spegel med ram av silver, sannolikt mitten av 1700-talet. Rokoko.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
349. Antikt Rascht Broderi. Persien (Iran). Diameter 119 cm.
349. Antikt Rascht Broderi. Persien (Iran). Diameter 119 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
350. Matta, antik Agra, ca 208 x 127 cm.
350. Matta, antik Agra, ca 208 x 127 cm.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
398. Matta, antik Bidjar, ca 251-260 x 136 cm.
398. Matta, antik Bidjar, ca 251-260 x 136 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
51. Soffa, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
51. Soffa, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
521. Armring 18K guld med pärlor.
521. Armring 18K guld med pärlor.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
11 000 - 15 000 SEK
522. Hänge/medaljong 18K guld med pärlor.
522. Hänge/medaljong 18K guld med pärlor.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
11 000 - 15 000 SEK
1339. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1339. Fat, vapenporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1263. Handfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1263. Handfat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1054. Rock, broderat siden. Qingdynastin (1644-1912).
1054. Rock, broderat siden. Qingdynastin (1644-1912).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1334. Praktskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1334. Praktskål, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1318. Vinkoppar, ett par, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
1318. Vinkoppar, ett par, porslin. Hatcher cargo, 1600-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1146. Fat, kraakorslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
1146. Fat, kraakorslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
978. Fat, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
978. Fat, porslin. Qingdynastin med Qianlongsmärke.
Klubbat pris 
145 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1097. Guanyin, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
1097. Guanyin, brons. Sen Mingdynasti (1368-1644).
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
211. Sked, silver, sannolikt Anders Andersson Amour (1684-1692), Stockholm.
211. Sked, silver, sannolikt Anders Andersson Amour (1684-1692), Stockholm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
210. Sked, silver, möjligen Anders Andersen Heins, Trondheim ca 1650.
210. Sked, silver, möjligen Anders Andersen Heins, Trondheim ca 1650.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1133. Figurin, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).
1133. Figurin, nefrit. Qingdynastin (1664-1912).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
997. Rökelsekar, brons. 16/1700-tal med Xuandes märke.
997. Rökelsekar, brons. 16/1700-tal med Xuandes märke.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
325. Prydnadsrya, dubbelrya, ca 188 x 146 cm, Finland.
325. Prydnadsrya, dubbelrya, ca 188 x 146 cm, Finland.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
324. Täcke, rya, ca 181,5 x 160 cm, Finland, daterad 1789.
324. Täcke, rya, ca 181,5 x 160 cm, Finland, daterad 1789.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
721. Carl Georg Arsenius, Häst blickar ut från stallet.
721. Carl Georg Arsenius, Häst blickar ut från stallet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
484. Brosch platina och guld med pärlor.
484. Brosch platina och guld med pärlor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
479. Brosch 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
479. Brosch 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
527. Ring 18K guld med trappslipade peridoter.
527. Ring 18K guld med trappslipade peridoter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
600. Hängsmycke med fasettslipade diamanter.
600. Hängsmycke med fasettslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
993. Bord, ett par, hongmu. Qingdynastin, 19th Century.
993. Bord, ett par, hongmu. Qingdynastin, 19th Century.
Klubbat pris 
75 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
636. Henrik Theodor Lundh, Karl XII till häst (1682-1718).
636. Henrik Theodor Lundh, Karl XII till häst (1682-1718).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
34. Spelbord, Nordeuropa 1700-talets senare del, Louis XVI.
34. Spelbord, Nordeuropa 1700-talets senare del, Louis XVI.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
50. Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
50. Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
676. Mosse Stoopendaal, Domherrar.
676. Mosse Stoopendaal, Domherrar.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
916. Nils Kreuger, "Glänta i dungen".
916. Nils Kreuger, "Glänta i dungen".
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1191. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1191. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1194. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
1194. Bojan med lock, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
584. Hänge 18K guld med en pärla och rosenslipade diamanter.
584. Hänge 18K guld med en pärla och rosenslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
686. Nils Möllerberg, "Sigyn".
686. Nils Möllerberg, "Sigyn".
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
149. Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
149. Ljusstakar ett par, Frankrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
495. Ett par örhängen 14K guld med fasettslipade smaragder.
495. Ett par örhängen 14K guld med fasettslipade smaragder.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
556. Örhängen, med opaler och diamanter.
556. Örhängen, med opaler och diamanter.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1343. Vas, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
1343. Vas, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
90. Taburetter, ett par, Sverige 1700-talets andra del, Rokoko.
90. Taburetter, ett par, Sverige 1700-talets andra del, Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
861. Wilhelm Behm, Vy från Frankrike.
861. Wilhelm Behm, Vy från Frankrike.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
819. Ferdinand Lügerth, Diskuskastaren.
819. Ferdinand Lügerth, Diskuskastaren.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
614. Herman Lindqvist, Vy över Strandvägen, Stockholm.
614. Herman Lindqvist, Vy över Strandvägen, Stockholm.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1348. Rökelsekar/Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynastin.
1348. Rökelsekar/Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynastin.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
774. Kärleksbrevet.
774. Kärleksbrevet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
496. Buccellati ett par örhängen 18K guld.
496. Buccellati ett par örhängen 18K guld.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
94. Spegel, Centraleuropa, omkring år 1700, Barock.
94. Spegel, Centraleuropa, omkring år 1700, Barock.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
395. Matta, antik Keshan Motachem, part silk, ca 200 x 95,5-108 cm.
395. Matta, antik Keshan Motachem, part silk, ca 200 x 95,5-108 cm.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
824. Peter Paul Rubens Hans efterföljd, "Caritas Romana".
824. Peter Paul Rubens Hans efterföljd, "Caritas Romana".
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
160. Bordsplateau, tre delar, i argent haché, 1700-tal.
160. Bordsplateau, tre delar, i argent haché, 1700-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1320. Ställ/vas, porslin. Transition, 1600-tal.
1320. Ställ/vas, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
207. Sked, förgyllt silver, sannolikt Albrekt Lockert (1623-1653), Stockholm.
207. Sked, förgyllt silver, sannolikt Albrekt Lockert (1623-1653), Stockholm.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
560. Dosa 18K guld med åttkantslipade diamanter.
560. Dosa 18K guld med åttkantslipade diamanter.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
98. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
98. Spegel, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
223. Erik Enander, kaffekanna, silver, Uppsala 1788. Gustaviansk.
223. Erik Enander, kaffekanna, silver, Uppsala 1788. Gustaviansk.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
19. Pottskåp, Stockholmsarbete, omkring år 1800. Sengustavianskt.
19. Pottskåp, Stockholmsarbete, omkring år 1800. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
718. Insjölandskap med stugor.
718. Insjölandskap med stugor.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 SEK