Important Winter Sale 653

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
398Matta, semiantik Kirman, ca 464 x 298 cm.18 000 SEK
399Matta, antik Kirman Laver, ca 501 x 359 cm.50 000 SEK
400Matta, semiantik "Safavid vase design" Kirman, ca 484 x 291 cm.16 000 SEK
401Matta, antik Moud, ca 445,5 x 332 cm.12 000 SEK
402Matta, semiantik Meshed Saber, ca 475 x 349 cm (inklusive slätväv).40 000 SEK
403Pokalglas, Tyskland, 1700-tal.4 500 SEK
404Remmare med lock, glas, Kungsholms glasbruk, 1700-talets första hälft.13 000 SEK
405Vinglas, Böhmen/Schlesien, 1700-tal.Återrop
406Glas, sju stycken, 1700-tal.Återrop
407Aleglas, fem stycken, snarlika. Troligen England, omkring år 1800.Återrop
408Urnor med lock, ett par, slipat glas. Anglo-iriska, 1800-tal.16 000 SEK
409Stop med lock, flussglas. Möjligen Strömbäck, omkring år 1800.Återrop
410Parfymflacon, opalinglas och förgylld brons, 1800-tal.Återrop
411Ljusstakar, ett par, glas. Möjligen Kosta, 1800-tal.Återrop
412Praktfat, fajans. Frankrike, Rouen, 1700-tal.5 000 SEK
413Kruka, fajans. Marieberg, 1700-tal.Återrop
414Fat, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period daterat 1765.Återrop
415Tallrikar, ett par, fajans. Rörstrand, 1700-tal.4 000 SEK
416Fat, fajans. Marieberg, Ehrenreichs period, 1700-tal.Återrop
417Terrin med lock, fajans. Rörstrand, 1700-tal.8 000 SEK
418Salladierer, ett par, fajans. Marieberg, 1700-tal.6 500 SEK
419Kaninvas med lock, fajans. Marieberg, 1700-tal.7 000 SEK
420Bonbonjär, fajans. Rörstrand, omkring 1770.12 000 SEK
421Fat, fajans. Marieberg, 1700-tal.8 000 SEK
422Potpurriurna med lock, fajans, 1700-tal.Återrop
423Cremekoppar med lock, åtta stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.4 500 SEK
424Fat samt tallrikar, fyra stycken, porslin. Frankrike, sent 1700-tal.2 600 SEK
425Chokladkopp med lock och trembleuse, porslin. Wien, 1700-tal.4 000 SEK
426Chokladkanna, porslin. Meissen, 1700-tal.10 000 SEK
427Servis, 38 delar. England, Copeland, omkring år 1800.20 000 SEK
428Chokladkoppar, ett par, porslin. Senempire, 1800-tal. En signerad Wilhelm Heineman, Stockholm.1 800 SEK
429Prakturna, porslin. Kunglig dansk, tidigt 1900-tal.7 000 SEK
430Tallrikar, 12 stycken, djupa. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, 1900-tal.26 000 SEK
431Tallrikar, 12 stycken, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, 1900-tal.40 000 SEK
432Desserttallrikar, 15 stycken, porslin. Royal Copenhagen, "Flora Danica", Danmark, omkring 1900 and 1900-tal.32 000 SEK
433Assietter, 14 stycken, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica, 1900-tal.20 000 SEK
434Tallrikar, nio stycken, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, 1900-tal.17 000 SEK
435Vinkylare, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, 1900-tal.3 500 SEK
436Skål samt fat, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', 1900-tal.10 000 SEK
437Tallrikar, åtta stycken, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, 1900-tal.24 000 SEK
438Kaffekoppar, med fat, tre stycken samt fem assietter, porslin. Royal Copenhagen, 'Flora Danica', Danmark, 1900-tal.16 000 SEK
439Gallerkorg med fat, porslin. "Flora Danica", Royal Copenhagen, Danmark, 1900-tal.15 000 SEK
440Tallrikar, 10 stycken, porslin. "Flora Danica", Danmark, 1900-tal.26 000 SEK
441Brosch i form av sköldpadda.18 000 SEK
442WA Bolin brosch platina med en fasettslipad safir och gammal- och åttkantslipade diamanter.26 000 SEK
443Ett par örhängen 18K guld med lapis lazuli och emalj.9 000 SEK
444Collier med odlade Söderhavs- och Tahitipärlor.10 000 SEK
445Tiara/collier 18K guld med safirer och runda briljantslipade diamanter.85 000 SEK
446Black Starr & Frost armband med ett par örhängen.44 000 SEK
447Seaman Schepps collier 18K vitguld med odlade sötvattenspärlor och safirer.30 000 SEK
448Bulgari ett par örhängen 18K guld.Återrop
449Collier, rivière 18K vitguld med runda briljant, markis- och baguetteslipade diamanter.185 000 SEK
450Cartier ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.28 000 SEK
451Cartier collier 18K guld med runda briljantslipade diamanter.80 000 SEK
452Cartier "Love" armband liten modell 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.100 000 SEK
453Marina B ett par örhängen.65 000 SEK
454Trudel, ett par örhängen 18K guld med runda briljantslipade diamanter.Återrop
455Ett par örhängen 14K vitguld med smaragder och briljant- och baguetteslipade diamanter.8 500 SEK
456Ett par örhängen 18K vitguld med jadeit och gammalslipade diamanter.8 500 SEK
456ARing platina med en fasettslipad safir.Återrop
457Grima en collier och ett par örhängen.50 000 SEK
458Cartier "Juste un Clou" ett par örhängen 18K vitguld med runda briljantslipade diamanter.65 000 SEK
459Cartier "Juste un Clou" ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter.32 000 SEK
460Ring 18K guld med en camé, signerad Berini.14 000 SEK
461Van Cleef & Arpels ett par örhängen med droppformade odlade pärlor samt markis- och runda briljantslipade diamanter.100 000 SEK
462Van Cleef & Arpels ring 18K guld med cabochonslipad smaragd samt runda briljantslipade diamanter.110 000 SEK
463Brosch 18K guld med stencamé, 1800-tal.10 000 SEK
464Grima hängsmycke med stjärntecknet för "Jungfrun".20 000 SEK
465Hänge/brosch med kedja.36 000 SEK
466Collier med odlade Tahitipärlor.60 000 SEK
467Armband 18K guld, Tännler.18 000 SEK
468Cartier armband "Love" liten modell 18K guld med runda briljantslipade diamanter.160 000 SEK
469Collier pärlor, flertalet sannolikt naturliga.Återrop
470WA Bolin ring 18K vitguld med safirer och runda briljantslipade diamanter.32 000 SEK
471Gaudy collier.38 000 SEK
472Cartier ett par örhängen 18K guld med runda briljantslipade diamanter.44 000 SEK
473Cartier armband 18K vitguld "Juste un Clou".46 000 SEK
474Ring WA Bolin platina med gammal- och åttkantslipade diamanter.32 000 SEK
475Brosch silver med gammalslipade diamanter, i form av en blomkvist.34 000 SEK
476Ett par örhängen platina med droppformade pärlor.40 000 SEK
477Collier 18K guld, Tännler.55 000 SEK
478Graff ring helallians platina med hjärtformade brilljantslipade diamanter.Återrop
479Brosch/tiara.130 000 SEK
480Ett par örhängen 18K guld med droppformade pärlor.300 000 SEK
481Bucherer armband 18K guld med runda briljantslipade diamanter.39 000 SEK
482Armband platina med trapp- och briljantslipade diamanter.Återrop
483Brosch 18K guld med runda briljantslipade diamanter.32 000 SEK
484Ring 18K guld med runda briljantslipade diamanter och cabochonslipade rubiner.Återrop
485Collier 18K guld.Återrop
486Armband 18K guld.38 000 SEK
487Van Cleef & Arpels brosch 18K guld med runda brilljantslipade diamanter.240 000 SEK
488Cartier armband 18K guld med en rund briljantslipad diamant "Anniversary Bracelet".26 000 SEK
489Armband 18K guld med runda briljantslipade diamanter.40 000 SEK
490Collier 18K vitguld med runda briljant- och åttkantslipade diamanter.Återrop
492Ett par Bolin manschettknappar.34 000 SEK
493Ett par örhängen platina med två gammalslipade diamanter.Återrop
494Brosch med en ametist och gammalslipade diamanter.70 000 SEK
495Ring platina med en radiantslipad diamant, KWIAT.900 000 SEK
496Boucheron puderdosa.Återrop
497Collier 14K guld med turkoser.4 000 SEK