Kan inte nå servern

Important Spring Sale 665


Utlämning efter auktionen

Arsenalsgatan 2 – Välkommen för upphämtning av ditt auktionsköp på Arsenalsgatan 2, under auktion 11–13 juni samt 16–17 juni.

Västberga Allé 3 – Från onsdagen den 25 juni är du välkommen till Bukowskis, Västberga Allé 3 för upphämtning. Vi kan dessvärre inte erbjuda utlämning mellan 17–24 juni på grund av Midsommarafton.

Vid frågor kring utlämning kan du alltid höra av dig till oss. Du når oss enklast på info@bukowskis.com eller +46-8-614 08 00
 
212 föremål
474. Cartier armband "C" 18K guld i tre färger.
474. Cartier armband "C" 18K guld i tre färger.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
929. Kejserligt praktskåp, Hongmu, Qingdynastin, 1800-tal.
929. Kejserligt praktskåp, Hongmu, Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
120 000 - 150 000 SEK
850. Jacka, broderat siden. Kina, tidigt 1900-tal.
850. Jacka, broderat siden. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
659. Hedvig Skarstedt, Båtar vid Skagens strand.
659. Hedvig Skarstedt, Båtar vid Skagens strand.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
934. Träställ, med pärlemorinlägg. Sen Qingdynasti/Republik.
934. Träställ, med pärlemorinlägg. Sen Qingdynasti/Republik.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
651. Hedvig Skarstedt, Strandäng i Skagen.
651. Hedvig Skarstedt, Strandäng i Skagen.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
193. Bandsked, Allmoge, Häsingland, sent 1700/tidigt 1800-tal.
193. Bandsked, Allmoge, Häsingland, sent 1700/tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
137. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
137. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
600. Lotte Laserstein, Ung kvinna i profil.
600. Lotte Laserstein, Ung kvinna i profil.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
807. Metande pojkar.
807. Metande pojkar.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
327. Dosa, 14K guld, möjligen Frankrike.
327. Dosa, 14K guld, möjligen Frankrike.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1058. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti/Republik.
1058. Ytterfoder, porslin. Sen Qingdynasti/Republik.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
22. Bord, Holland, tidigt 1700-tal, Barock.
22. Bord, Holland, tidigt 1700-tal, Barock.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
141. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
141. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
143. Kartellur, Frankrike, 1800-tal, Louis XVI-stil.
143. Kartellur, Frankrike, 1800-tal, Louis XVI-stil.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
115. Kista, Holland, 1600-talets andra hälft, Barock.
115. Kista, Holland, 1600-talets andra hälft, Barock.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
954. Rock, Jifu, broderad, Qingdynastin, omkring 1900.
954. Rock, Jifu, broderad, Qingdynastin, omkring 1900.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
96. Appliquer, ett par, för två ljus, Frankrike, 1800-tal, Louis XV-stil.
96. Appliquer, ett par, för två ljus, Frankrike, 1800-tal, Louis XV-stil.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
736. Helmer Osslund, Älvlandskap i höstskrud.
736. Helmer Osslund, Älvlandskap i höstskrud.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
745. Karl Nordström, "Kustmotiv".
745. Karl Nordström, "Kustmotiv".
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
503. Collier och ett par örhängen 18K guld, 1800-tal.
503. Collier och ett par örhängen 18K guld, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
888. Väggvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
888. Väggvas, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
87. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
87. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets slut, Sengustaviansk.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
585. Berndt Lindholm, Vågor mot klipporna.
585. Berndt Lindholm, Vågor mot klipporna.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
793. Nick Brandt, "Lioness on Mound", 2012.
793. Nick Brandt, "Lioness on Mound", 2012.
Klubbat pris
170 000 SEK
Utropspris
100 000 - 125 000 SEK
792. Nick Brandt, "Railway Line With Lion Brothers", 2015.
792. Nick Brandt, "Railway Line With Lion Brothers", 2015.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
139. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
139. Bordspendyl, Frankrike, 1800-talets början, Empire.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
114. Skråkista, Sydtyskland, daterad 1659, Barock.
114. Skråkista, Sydtyskland, daterad 1659, Barock.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
77. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
77. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
7. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
7. Byrå, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
100 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
82. Ram med spegelglas, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.
82. Ram med spegelglas, Stockholmsarbete, sent 1700-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
80. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
80. Spegel, Stockholmsarbete, 1700-talets senare del, Rokoko.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
499A. Armband 18K guld med emaljdetaljer.
499A. Armband 18K guld med emaljdetaljer.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
503A. Armband 18K guld, 1800-tal.
503A. Armband 18K guld, 1800-tal.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
519A. Ett armband 18K guld med emaljdetaljer.
519A. Ett armband 18K guld med emaljdetaljer.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
778. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Man at desk with cross and chain".
778. Rembrandt Harmensz van Rijn, "Man at desk with cross and chain".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
191. Spolhållare, Sverige, Allmoge, omkring år 1800.
191. Spolhållare, Sverige, Allmoge, omkring år 1800.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
524. Cartier ring "Ellipse" 18K guld med fasettslipade safirer.
524. Cartier ring "Ellipse" 18K guld med fasettslipade safirer.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
749. Gustaf Fjaestad, Vårbäck.
749. Gustaf Fjaestad, Vårbäck.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
801. ”Snö”, motiv från Sandhamn.
801. ”Snö”, motiv från Sandhamn.
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
747. John Bauer, Konungarnas tillbedjan.
747. John Bauer, Konungarnas tillbedjan.
Klubbat pris
145 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
666. "Vinter, Solnedgång".
666. "Vinter, Solnedgång".
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
700. "Gerhard Meijer d.y." (1704-1784).
700. "Gerhard Meijer d.y." (1704-1784).
Klubbat pris
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
737. Helmer Osslund, Norrländskt älvlandskap.
737. Helmer Osslund, Norrländskt älvlandskap.
Klubbat pris
220 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK