Chalet Interiors

Inbjudande och avkopplande – med tyngdpunkten på naturnära material och rustika inslag. Bjud på en eklektisk temaauktion med ett kurerat urval möbler, belysning och textilier av nordisk och internationell design. Upptäck konst av bland andra Arthur Bianchini, Albert Johansson och Linn Fernström. Auktionen erbjuder textilier av Märta Måås-Fjetterström och Anna-Greta Sjöqvist. Du hittar möbler av Axel Einar Hjorth, Otto Schulz, Carl Westman, Bruno Mathsson och ett flertal föremål av Bo Fjaestad. Ett stort urval armaturer av skandinaviska tillverkare, noterbart ett flertal iögonfallande lampor i smidesjärn från Arvid Böhlmarks Lampfabrik. Missa inte heller den eftertraktade ”Liljevalchssoffan” av Josef Frank för Firma Svenskt Tenn.

31 föremål
Golvlampa, Funkis, 1930-tal.
14 tim 14m
Golvlampa, Funkis, 1930-tal.
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Vägglampa, Swedish Grace, 1920-30-tal.
16 tim 16m
25 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK
Bordslampa, K.E. & Co, Eskilstuna, 1932.
16 tim 40m
3 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Taklampa, Swedish Modern, 1940-tal.
12 tim 30m
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bordslampa, Funkis, 1930-tal.
16 tim 8m
Bordslampa, Funkis, 1930-tal.
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Vägglampa, Murano, Italien, samtida.
14 tim 48m
4 000 SEK
Utropspris
7 500 SEK
Axel Gute, bordslampa, 1900-talets början.
17 tim
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK