Hermès

(Frankrike, Grundat 1837)
Hermès
(Frankrike, Grundat 1837)

Måttband, silver, Louis Ravinet & Charles Denfert, Paris, verksamma 1891-1912.

Med två franska silvermynt, 5 francs 1852, samt Louis Napoleon Bonaparte. MED Ravinet & Denferts stämpel samt garantistämpel krabba. Stämplat även Hermès Paris samt Made in France. Utdragbart måttband i metall 100 cm. Diameter 4 cm. Total vikt 53 gram.

Smärre slitage. Måttbandets fjäder fungerar vid katalogiseringstidpunkten, Bukowskis garanterar inte att måttbandets fjäder kommer att fungera i framtiden.

Formgivare

Hermès är ett välkänt modehus som specialiserat sig på lyxartiklar som läder, prêt-à-porter, accessoarer och parfymeri. Förtaget grundades 1837 av fransmannen Thierry Hermès. Hans produktion var till en början främst hästartiklar som träns och sadlar. 1922 började handväskor tillverkas och 1929 släpptes den första klädeskollektionen i Paris. Hermés är kända för den så kallade” Kelly”-väskan, som Grace Kelly gjorde världsberömd på femtiotalet, och ”Birkin”-väskan som Jane Birkin var med och designade. På 1930-talet började företaget tillverka sidenscarves något som gjorde dem världsberömda. Modeföretaget var först med att införa dragkedjan i den franska läderproduktionen. Hermès produkter är alltid handsydda och av hög kvalitet. Modehuset tillverkar inte bara kläder och accessoarer utan även exempelvis silverprodukter och porslin.

Auktionen avslutas
15 timmar 33 minuter
4 301
408
467
Utropspris
2 500 SEK
Lägg ditt maxbud. Ditt bud måste minst vara 4 501 SEK. Läs mer.
Budhistorik (16 bud)
8
2 jan 21:42
4 301 SEK
2 jan 21:42
4 101 SEK
2 jan 21:42
4 100 SEK
8
2 jan 21:42
3 900 SEK
2 jan 13:14
3 600 SEK
31 dec 2025 23:22
3 400 SEK
31 dec 2025 23:22
3 300 SEK
30 dec 2025 9:53
2 900 SEK
30 dec 2025 9:52
2 700 SEK
30 dec 2025 9:52
2 700 SEK
30 dec 2025 9:21
2 200 SEK
30 dec 2025 9:21
2 000 SEK
30 dec 2025 9:16
1 800 SEK
30 dec 2025 7:40
1 000 SEK
29 dec 2025 21:35
600 SEK
29 dec 2025 18:50
300 SEK

Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor

Lisa Mothander
Lisa Mothander
+46 (0)767 81 06 02

Placering: Västberga Allé 3, Hägersten - V31