Måttband, silver, Louis Ravinet & Charles Denfert, Paris, verksamma 1891-1912.
Med två franska silvermynt, 5 francs 1852, samt Louis Napoleon Bonaparte. MED Ravinet & Denferts stämpel samt garantistämpel krabba. Stämplat även Hermès Paris samt Made in France. Utdragbart måttband i metall 100 cm. Diameter 4 cm. Total vikt 53 gram.
Smärre slitage. Måttbandets fjäder fungerar vid katalogiseringstidpunkten, Bukowskis garanterar inte att måttbandets fjäder kommer att fungera i framtiden.
Hermès är ett välkänt modehus som specialiserat sig på lyxartiklar som läder, prêt-à-porter, accessoarer och parfymeri. Förtaget grundades 1837 av fransmannen Thierry Hermès. Hans produktion var till en början främst hästartiklar som träns och sadlar. 1922 började handväskor tillverkas och 1929 släpptes den första klädeskollektionen i Paris. Hermés är kända för den så kallade” Kelly”-väskan, som Grace Kelly gjorde världsberömd på femtiotalet, och ”Birkin”-väskan som Jane Birkin var med och designade. På 1930-talet började företaget tillverka sidenscarves något som gjorde dem världsberömda. Modeföretaget var först med att införa dragkedjan i den franska läderproduktionen. Hermès produkter är alltid handsydda och av hög kvalitet. Modehuset tillverkar inte bara kläder och accessoarer utan även exempelvis silverprodukter och porslin.