Tuija Lindström Collection

Det är nu snart ett år sedan Tuija Lindström gick bort i december 2017. Hon lämnade efter sig såväl ikoniska bilder som varaktiga avtryck inom svenskt fotografi. Hennes arbete som fotograf, lärare och rektor har till stor del legat till grund för det genomslag som det idébaserade fotografiet har fått inom svenskt samtidsfotografi. Bukowskis temaauktion E306 innehåller böcker ur Tuija Lindströms privata bibliotek samt posters och en signerad offset print. De flesta av böckerna bär Lindströms signatur eller en dedikation till henne från fotografen eller författaren. Samlingen innehåller ikoniska bokverk av bland annat Irving Penn, Richard Avedon, Larry Clark och Anders Petersen.

21 föremål
TUIJA LINDSTRÖM, Utställningsaffischer 3 st, offset.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FOTOBÖCKER, 3 st, Robert Frank.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FOTOBÖCKER, 2 st Bruce Davidson med dedikation.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FOTOBÖCKER, 3 st, Edward Steichen.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FOTOBÖCKER, 2 st Robert Mapplethorpe.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FOTOBOK, Irving Penn "Worlds in a Small Room".
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FOTOBOK, Richard Avedon,"In The American West".
Klubbat pris
2 201 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FOTOBÖCKER, 2 st, Bernd & Hilla Becher,
Klubbat pris
1 515 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FOTOBOK, Irving Penn "Irving Penn" 1984.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FOTOBOK, Irving Penn "Passage".
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TUIJA LINDSTRÖM, offset signerad och numrerad 95/128.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK