Poppig keramik

Keramikern och formgivaren Inger Persson arbetade sammanlagt 26 år på det svenska porslinsföretaget Rörstrand. Tidigt 1990-tal arbetade hon med "Pro Arte"-kollektionen där hon återupplivade sina klara pop-kulörer och lekfulla former. Bukowskis kan nu presentera ett antal föremål, främst från denna period, som kommer från Inger Perssons egna hem.

12 föremål
INGER PERSSON, servisdelar, 10 st, stengods, osignerade.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
INGER PERSSON, vaser, 3 st, porslin, osignerade, 1990-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
INGER PERSSON, väggplaketter, 2 st, stengods, osignerade.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
INGER PERSSON, skål, stengods, Rörstrand, signerad I Persson.
Klubbat pris
1 502 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Klubbat pris
2 474 SEK
Utropspris
3 000 SEK