Axel Herman Hägg - Nygotikens Piranesi E322

Axel Herman Hägg var skeppsbyggaren som flyttade till England och gjorde konstnärskarriär som uttolkare av 1800-talets nygotiska arkitektur. I etsningar och akvareller avbildade han såväl existerande byggnader som fantasibyggnader med mycket stor skicklighet och precision. Hägg kallades Nygotikens Piranesi efter den italienska 1700-talskonstnären och arkitekten Giovanni Battista Piranesi och var bland annat lärare till Anders Zorn och även mentor på Konstakademiens grafiska utbildning under åren kring det förra sekelskiftet. I "Axel Herman Hägg - Nygotikens Piranesi", lyfter vi fram Häggs konstnärskap med ett stort antal verk tillkomna från 1880-talet till 1910-talet.

    Visar alla 43 föremål som matchar din sökning.