Georges Spiro – den bortglömde surrealisten

Som konstriktning är surrealismen hetare än någonsin förr. Både Salvador Dali och René Magritte hör till världens idag tio mest omsatta konstnärer. Surrealisten Georges Spiro (1909-1994), samtida med dessa giganter, hyllades under sin livstid, men har glömts bort idag, trots att han är en av de främsta företrädarna för surrealismen och representerad på många av de viktiga konstmuseerna i Europa och USA.

Född i Polen, senare bosatt i Österrike, flydde Georges Spiro till Paris 1938 efter Tysklands annektering av Österrike. Under andra världskriget stred han på Frankrikes sida. Han förlorade sin första hustru under Förintelsen, medan hans bror överlevde koncentrationslägren. Efter kriget ställde Georges Spiro ut på Arcade Gallery i London 1946, en hyllad utställning där nästan samtliga av de 12 utställda målningarna såldes direkt. Han återvände 1948 till Frankrike och tog emot Prix Muratore på L’exposition de la Jeune Peinture. En rad utställningar i Frankrike, Sverige, Schweiz, Tyskland, Kanada och USA blev alla framgångar.

Georges Spiros surrealistiska bilder målades med realistiska detaljer och tekniker. Varje isolerad ton, varje färgnyans, talar ett entydigt och personligt språk. Även när han målar det obegripliga, talar han till vårt medvetande genom ljuset och den rika mängden av färger i hans surrealistiska kompositioner. Vissa av verken är symboler för vår sönderrivna värld, men med en inslag av ironi och humor.

6 föremål
GEORGES SPIRO, olja på duk, signerad .
Slutpris
21 001 SEK
Utropspris
12 000 SEK
GEORGES SPIRO, olja på pannå, signerad och daterad 57.
Slutpris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GEORGES SPIRO, olja på pannå, signerad.
Slutpris
11 001 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Slutpris
6 801 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Slutpris
8 201 SEK
Utropspris
8 000 SEK