Det är enkelt att bjuda på slagauktion!

Vilket av dessa fyra alternativ passar dig bäst?

1. Bjud via telefon 2. Bjud live online
3. Lämna ett inropsuppdrag
4. Bjud med spade direkt i auktionssalen

Läs mer och registrera dig

Kuutti Lavonen

Hörnstenen i Kuutti Lavonen temaauktionen är en samling verk från år 2002-2003 som avbilar Eino Leinos diktsamling Helkasånger. Samlingen skapar tillsammans med verk som representerar Lavonens mer kända bildspråk en känslig och melankolisk helhet. Tema-auktionens höjdpunkt är en vacker och delikat pastellmålning från år 2005.

15 föremål
KUUTTI LAVONEN, "DOROTEA".
Utropspris
6 000 EUR
KUUTTI LAVONEN, pastell, signerad och daterad 4/4 2005.
Slutpris
10 200 EUR
Utropspris
4 000 EUR