Skulpturala Element

Skulpturer i skimrande brons, sten eller keramiska verk av klassiskt och modernt snitt är en av de hetaste trenderna i konstvärlden just nu. Då upplevelsen av den tredimensionella konsten förändras i takt med att
betraktaren rör sig i rummet och där ljus, skugga och vinkel påverkar och gör denna konstform så spännande och emellanåt överraskande. Här presenterar vi friskulpturen av några av 1800- och 1900-talens skickliga skulptörer – från klassiskt till modernt.

27 föremål
ERIK HÖGLUND, skulptur, brons, signerad -65 2/5.
Slutpris
9 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL MILLES, Skulptur. Signerad. Brons, höjd 18,5 cm.
Slutpris
22 500 SEK
Utropspris
18 000 SEK
STAN WYS, skulptur, brons, 2019, signerad 1/8.
Slutpris
23 000 SEK
Utropspris
28 000 SEK
CARL MILLES, skulptur, brons, signerad.
Slutpris
26 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SKULPTUR, patinerad brons, 1900-tal.
Utropspris
5 000 SEK