Konkret samling

Med konkret konst menas abstrakt, icke figurativ konst av geometrisk karaktär. Den konkreta konsten är fri från olika föreställningar med symboliska beståndsdelar. Den konkreta konsten utgörs av geometriska former som fängslar betraktaren i sin direkthet, den genererar en balans och kraft med de enklaste av former.

Konstnären Theo van Doesburg, (1883 - 1931) myntade begreppet år 1930 när konstnärsgruppen Art Concret skapades och ett manifest betitlat "The Basis of concrete art" upprättades. Där presenterades den konkreta konsten som ett alternativ till den abstrakta konsten.

Manifestet undertecknades av ett flertal konstnärer i gruppen, däribland svenske Otto G. Carlsund, Jean Hélion och Leon Tutundjian. Begreppet populariserades av konstnärerna Josef Albers och Max Bill som bland annat organiserade den första internationella utställningen med konkret konst på Kunsthalle i Basel år 1944. I Sverige var konstnärer som Olle Baertling, Bertil Öhlund, Bengt Orup, Harry Booström, KG Nilson och Eric H Olson alla verksamma inom det konkreta fältet.

21 föremål
ERIC H OLSON, akryl på duk, signerad a tergo.
Klubbat pris
8 300 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
STEN EKLUND, handkolorerad etsning, signerad.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Klubbat pris
5 100 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, olja på duk, signerad och daterad -56.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, akvarell på papper, signerad.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, olja på duk, signerad och daterad -59.
Klubbat pris
15 600 SEK
Utropspris
14 000 SEK
LENNART RODHE, gouache, monogramsignerad, utförd 1955.
Klubbat pris
13 200 SEK
Utropspris
12 000 SEK
HARRY BOOSTRÖM, olja på pannå, daterad -55 a tergo.
Klubbat pris
15 600 SEK
Utropspris
7 000 SEK
Klubbat pris
12 506 SEK
Utropspris
7 000 SEK
BERTIL ÖHLUND, olja på duk, signerad och daterad 1956.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
KG NILSON, olja på duk, signerad och daterad 2011.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
16 000 SEK
HARRY BOOSTRÖM, Olja på pannå. daterad -55 a tergo.
Klubbat pris
14 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK