Arts of Asia

Årets första upplaga av den återkommande temaauktionen Arts of Asia innehåller föremål från flera privata samlingar, utvalda objekt som fungerar väl i moderna liksom klassiska hem. Utbudet visar bredden av asiatiskt konsthantverk och dess långa och fascinerande historia.

153 föremål
Urna med lock, samt skål, keramik. Yuandynastin.
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skål, keramik, Songdynastin (960-1279).
4 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Terrin med lock, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
3 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Japansk bok, 1700-tal.
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Miniatyrskåp, Japan, Meiji, omkring år 1900.
3 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Chokosai Eisho, efter, färgträsnitt, Japan, signerad.
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TERRIN med LOCK, porslin. Kina, 1900-tal.
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KANNA med LOCK, qingbai. Song/Yuandynastin.
2 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Urnor med lock, ett par, porslin. Kina, 1900-tal.
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Vas, porslin, Japan, Meji (1868-1912).
800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Kruka, porslin. Sen Qingdynasti, famille noire.
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
RAKFAT, porslin. Japan, 1700/1800-tal.
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Textil, broderat siden, Kina, 1900-tal.
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Väggrelief, förgyllt trä. Kina, 1900-tal.
2 125 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Färgträsnitt, 5 st, Japan, 1800-tal.
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Skedar, 45 stycken, porslin. Kina, 1900-tal.
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Figuriner, ett par. Kina, 1900-tal.
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Fat, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
1 255 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Väggpanel, förgyllt trä, Kina, 1900-tal.
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Skålfat samt skål, porslin. Mingdynastin (1368-1644).
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Kopp, porslin, Kina, 1900-tal.
3 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK