Modern + Contemporary F166

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
401Kaj Stenvall, "JAG HAR INTE RIKTIGT VARIT MIG SJÄLV PÅ SISTONE".Återrop
402Yngve Bäck, DET GRÖNA GULDETS LAND.900 EUR
403Eino Ruutsalo, STRUKTUR.Återrop
404Juha Soisalo, JUHA SOISALO, olja och akryl på duk, signerad och daterad -70.Återrop
405KRISTIAN KROKFORS, olja på duk, signerad 2001.Återrop
406Marjatta Sarasalo, "LYRISKT LANDSKAP".1 200 EUR
407Per Stenius, VY FRÅN SÖDERN.1 600 EUR
408Per Stenius, "JÄRNVÄGSSTATION".3 700 EUR
409Arvid Broms, "LOCKELSE".700 EUR
410Mauno Markkula, TRÄD I MORGONLJUS.1 550 EUR
411KRISTIAN KROKFORS, olja på duk, signerad och daterad -96.Återrop
412Jorma Hautala, "KELTISK I".Återrop
413Jorma Hautala, "PÅ VÄG TILL CORDOBA I".Återrop
414Jorma Hautala, "PÅ VÄG TILL CORDOBA II".Återrop
415Jorma Hautala, "PÅ VÄG TILL CORDOBA III".Återrop
416Rafael Wardi, VÅRIG BLOMSTERPRAKT.3 200 EUR
417Erik Granfelt, "NAKEN".1 100 EUR
418MAX SALMI, olja på skiva, signerad och daterad -83.Återrop
419Per Stenius, "NAKEN".900 EUR
420Reidar Särestöniemi, MÅNE OCH SOL.9 000 EUR
421Ole Kandelin, "SVÄVANDE FORMER OCH VITA TRIANGLAR".15 000 EUR
422KRISTIAN KROKFORS, olja på duk, signerad och daterad -85.Återrop
423KIMMO KAIVANTO, olja på duk, signerad och daterad -82.Återrop
424Erik Enroth, STILLEBEN.Återrop
425Nandor Mikola, RÖRELSE.Återrop
426Juhani Linnovaara, NYTT ÅR.Återrop
427Kimmo Kaivanto, MASK.500 EUR
428Martti Aiha, "FYRA STRUKTURER".750 EUR
429Kimmo Pyykkö, "JOURNAL".1 000 EUR
430Eero Hiironen, HET DAG - SOLVATTEN.Återrop
431Eero Hiironen, I MEDVIND.12 000 EUR
432Ahti Lavonen, "SILVERROMB".Återrop
433Arvo Siikamäki, ABSTRAKT PORTRÄTT.1 000 EUR
434Ulf Tikkanen, HARAR.2 450 EUR
435Antti Neuvonen, GYMNAST.Återrop
436PIRKKO NUKARI, brons, signerad och daterad -78.Återrop
437Kai Noramies, POJKEN PÅ STUBBE.700 EUR
438Birgitta Ara, JOGA.Återrop
439Kuutti Lavonen, "RANDOLINA".700 EUR
440Veikko Marttinen, ANSIKTE MOT BLÅTT.2 000 EUR
441Unto Koistinen, NAKEN.Återrop
442UNTO KOISTINEN, olja på skiva, signerad och daterad -64.Återrop
443Eva Cederström, BLOMMOR.Återrop
444KUUTTI LAVONEN, litografi, numrerad 7/50, signerad 2010.Återrop
445Otto Mäkilä, KONSTRUKTION.450 EUR
446Kimmo Pyykkö, ABSTRAKT.Återrop
447JUHANI HARRI, assemblage, signerad och daterad -72.Återrop
448Marjatta Tapiola, HEMLIGHET.Återrop
449Heli Huotala, "KÄNSLOBETONAD".800 EUR
450GRAFIKPORTFOLIO MED FINLÄNDSKA KONSTNÄRER, edition 50 st.Återrop
451Juhana Blomstedt, "DUBA".1 900 EUR
452Laila Pullinen, "GEE KAI DIASTEMA".Återrop
453Ernst Mether-Borgström, KOMPOSITION.550 EUR
454Yrjö Verho, STILLEBEN.Återrop
455Ulla Rantanen, GULT LANDSKAP.700 EUR
456Vladimir Kopteff, "SQUARES II b".1 800 EUR
457ALPO JAAKOLA, akryl på duk, signerad och daterad -86.Återrop
458Kalervo Palsa, VÄNNEN.2 100 EUR
459Heli Huotala, "SOMMAR".620 EUR
460Nandor Mikola, VINTERLANDSKAP.Återrop
461CHRISTINA SNELLMAN, olja på duk, signerad och daterad -59.Återrop
462Risto Vilhunen, LANDSKAP.Återrop
463Helge Dahlman, RUINER AV VICHTIS KYRKA.800 EUR
464Nandor Mikola, BJÖRKDUNGE.630 EUR
465ARMAS MIKOLA, olja på duk, signerad och daterad Malta -77.Återrop
466Yrjö Kiikka, SEGELBÅTAR.600 EUR
467Aimo Kanerva, STRANDVY.700 EUR
468Veikko Vionoja, KVINNA PÅ GÅRDEN.Återrop
469MIKKO LAASIO, olja på duk, signerad och daterad -66.Återrop
470Sampsa Sarparanta, KVINNOR.Återrop
472Marika Mäkelä, BLÅ KOMPOSITION.2 800 EUR
473Marika Mäkelä, "PRISON OF THE BODY".10 000 EUR
474Silja Rantanen, "VÄGEN TILL ELSIES KAMMARE".Återrop
475Silja Rantanen, "SILO".7 000 EUR
476Sampsa Sarparanta, "LÅT OSS GLÖMMA DEM ENS FÖR IDAG".2 400 EUR
477Kim Simonsson, "SMALL PUDDLEGIRL".2 400 EUR
478SAMULI HEIMONEN, olja på skiva, signerad och daterad 2000.Återrop
479Hannu Palosuo, "TODAY IS THE FRIGHTENING TOMORROW OF YESTERDAY".3 200 EUR
480Raili Tang, "BÄTTRE ATT ÄTA SIRAP OCH DRICKA EN FLASKA TERPENTIN".6 000 EUR
481Ilkka Lammi, SOVANDE.Återrop
482Ilkka Lammi, VÅRGRÖNT.7 000 EUR
483Ilkka Lammi, "BJÖRKARNAS VINTER".20 000 EUR
484Hans Christian Berg, "SHALLOW MEMORIES".3 000 EUR
485Hans Christian Berg, "SUN".8 500 EUR
486Robert Lucander, "PRINTED SILK DRESS".5 600 EUR
487Eric Hynynen, "BIRD WALKING".1 000 EUR
488TONI R. TOIVONEN, kollage, affischer på järnskiva, a tergo signerad och daterad 2013.Återrop
489Toni R. Toivonen, "ONE BETWEEN DESPAIR AND HOPE".2 800 EUR
490Samu Raatikainen, "CHI-SQUARED NO 1".1 030 EUR
491Carita Berg, "TROLLSLÄNDA".1 000 EUR
492Mari Rantanen, KOMPOSITION.1 300 EUR
493Noora Geagea, "TIME OF THE WALLS".800 EUR
494Noora Geagea, "MIRJA AT WORK".600 EUR
495Ola Kolehmainen, "BETWEEN 3 SPACES".3 600 EUR
496Markus Henttonen, "NIGHTSCAPE #5".Återrop
497Markus Henttonen, "PENELOPE STARING".1 800 EUR
498ELINA BROTHERUS, diptyk, c-print monterad på aluminium, a tergo signerad, numrerad, 4/5, och daterad 1997.Återrop
499ISMO HÖLTTÖ, silvegelatinfotografi, 3/3, a tergo signerad, kopierad 1968.Återrop
500ISMO HÖLTTÖ, silvergelatinfotografi, a tergo signerat, unikt, kopierad 1966.Återrop
501Keith Haring, "FN".1 200 EUR