Modern Masters Helsinki F194

Delta i liveauktionen här>

289 föremål
197. Michael Schilkin, LODJUR.
Klubbat pris
13 000 EUR
Utropspris
12 000 - 15 000 EUR
238. TIMO SARPANEVA, Metall. Signerad Timo Sarpaneva -81.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 14 000 EUR
372. Paavo Tynell, TAKLAMPA Taito/Idman 1950-tal.
Klubbat pris
6 500 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
287. Märta Blomstedt, fåtöljer, ett par Aulanko-modellen formgiven 1939.
Klubbat pris
11 300 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
288. Paavo Tynell, TAKLAMPOR, 2 st Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
25 000 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
161. Tapio Wirkkala, KONSTGLAS, signerad Tapio Wirkkala 3860.
Klubbat pris
6 500 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
190. Timo Sarpaneva, Konstglas, signerad Timo Sarpaneva, Iittala -55.
Klubbat pris
10 800 EUR
Utropspris
8 000 - 10 000 EUR
221. Pablo Picasso, Fat, ”Mains au poisson” Madoura, Vallauris Frankrike 1953.
Klubbat pris
5 000 EUR
Utropspris
7 000 - 9 000 EUR
334. Gunnel Nyman, Soffa, tillverkare Huhdan Puusepänliike 1934.
Klubbat pris
3 500 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
318. Alvar Aalto, Golvlampa modell A811, Valaistystyö.
Klubbat pris
5 500 EUR
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
296. Paavo Tynell, Taklampa, modell 9029/8, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 EUR
223. Rut Bryk, Relief, stengods, signerad Bryk.
Klubbat pris
10 500 EUR
Utropspris
5 000 - 6 000 EUR
234. Birger Kaipiainen, SKÅL, stengods, signerad Kaipiainen Arabia.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
270. Alvar Aalto, Taklampa, Taito 1930-talets slut.
Klubbat pris
3 800 EUR
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
202. Rut Bryk, VÄGGRELIEF, stengods, signerad a tergo Bryk.
Klubbat pris
3 400 EUR
Utropspris
4 000 - 4 500 EUR
240. ALVAR AALTO OCH HEIKKI HÄIVÄOJA, miniatyrskulptur, 1959.
Klubbat pris
Utropspris
4 000 - 5 000 EUR
218. MUMINMUGG, porslin, numrerad 182/400 Arabia.
Klubbat pris
6 100 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
150. Kaj Franck, Vaser, 6 st, "Prisma", signerade.
Klubbat pris
2 500 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
237. Tapio Wirkkala, Skulptur, "Beckasin" daterad 1.12 1978.
Klubbat pris
6 500 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
325. Paavo Tynell, Bordslampa, modell 5061, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 400 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
323. Alvar Aalto, TAKLAMPA, A111, Valaistustyö.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
109. Björn Weckström, ARMBAND, "Suma", 14K guld. Lapponia 1971.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
332. PAAVO TYNELL, Taklampa, Idman 1900-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
3 500 - 4 000 EUR
344. Alvar Aalto, Golvlampa, modell A808, 1970-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
333. Tapio Wirkkala, FANERFAT, signerad TW.
Klubbat pris
3 000 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
279. Alvar Aalto, Dörrhandtag, Valaistustyö 1962.
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
280. Alvar Aalto, Taklampor, ett par, modell A110, Valaistustyö.
Klubbat pris
2 200 EUR
Utropspris
3 000 - 3 500 EUR
145. Alvar Aalto, VAS, modell 9750, Karhula Glasbruk 1937-1949.
Klubbat pris
3 600 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
220. Rut Bryk, VAS, stengods, "Hus", signerad Bryk.
Klubbat pris
5 500 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
348. Paavo Tynell, Taklampa, modell 9007/8, Idman, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
367. Paavo Tynell, TAKLAMPA, modell 1965, Taito Oy, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
164. Tapio Wirkkala, SKÅL, 3345, signerad  Tapio Wirkkala Iittala.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
358. Alvar Aalto, TAKLAMPA. Bikupa A331. Tillverkad av Valaistustyö.
Klubbat pris
2 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
316. Eero Saarinen, Barstolar, 6 st, "Tulip" Knoll.
Klubbat pris
1 500 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
282. Ilmari Tapiovaara, Taklampa, "Maija the Bee" Asko/Hienoteräs.
Klubbat pris
2 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Klubbat pris
1 900 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
380. Paavo Tynell, TAKLAMPA, Taito 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
176. Aimo Okkolin, SKÅL.
176. Aimo Okkolin, SKÅL.
Klubbat pris
4 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
201. Toini Muona, Fat, stengods, signerad TM Arabia.
Klubbat pris
2 800 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
292. Birger Kaipiainen, Brickbord, signerad Kaipiainen 1942 Arabia.
Klubbat pris
2 400 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Klubbat pris
3 200 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
321. Yrjö Kukkapuro, fåtölj, "Karusell", Haimi 1960-talets slut.
Klubbat pris
1 600 EUR
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
255. TAPIO WIRKKALA, Soffbord, Asko, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR
Klubbat pris
2 430 EUR
Utropspris
1 800 - 2 000 EUR
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR
385. MATTA, hårgarnsmatta, Finland 1930-tal.
Klubbat pris
Utropspris
1 500 - 2 000 EUR