Selected Classics Helsinki F195

Visning: 5-11 december. Gamla Hamnen, Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors.
Öppet: mån–fre kl 10–18, lör–sön och självständighetsdag kl 11–16.

Till liveauktionen >

21 föremål
42. ETUI, 18K guld, svart emalj. Frankrike.
Klubbat pris
Utropspris
4 200 - 4 400 EUR
44. CIGARETTETUI, 18K guld. Georg Buchert, Helsingfors 1944.
Klubbat pris
Utropspris
5 000 - 5 500 EUR
46. Cartier, ETUI, silver, 18K guld. Cartier 1940-tal.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 400 - 1 600 EUR
48. Cartier, ETUI, silver och 18k guld. Cartier, London 1936.
Klubbat pris
1 200 EUR
Utropspris
1 200 - 1 400 EUR
49. SERVERINGSFAT, silver, Johann Hues, Hamburg, 1700-talets slut.
Klubbat pris
1 700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
52. POKAL, silver, Gustaf Henning, Stockholm, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
Utropspris
800 - 1 000 EUR
53. BRICKA, silver, Wien 1812, otydlig mästarstämpel.
Klubbat pris
Utropspris
2 000 - 3 000 EUR
56. BRÖDKORG, silver, Balticum, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
700 EUR
Utropspris
1 000 - 1 200 EUR
57. BRÖDKORG, silver, Roland Melin, Helsingfors 1852.
Klubbat pris
800 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR
58. BRÖDKORG, silver, Roland Mellin, Helsingfors 1842.
Klubbat pris
Utropspris
800 - 1 000 EUR
59. SÅSSKÅL, silver, Sazikov, St. Petersburg 1880.
Klubbat pris
850 EUR
Utropspris
800 - 1 000 EUR