Madeleine Pyk – en samling F769

Helsinki Design Sale

Auktion: 11 – 27 oktober
Visning: 18 – 25 oktober, Gamla Hamnen, Mastgatan 4-6, 00160 Helsingfors.

Läs mer om auktionen här >

14 föremål
EERO AARNIO, "Åskbollen", Adelta. Modellen formgiven 1963.
Klubbat pris
3 300 EUR
Utropspris
2 500 - 3 000 EUR
JONAS BOHLIN, "Concrete", karmstol, Källemo, Värnamo 1981.
Klubbat pris
14 400 EUR
Utropspris
10 000 - 12 000 EUR
ALVAR AALTO, soffa, modell 544, Artek 1900-talets slut.
Klubbat pris
2 000 EUR
Utropspris
3 000 - 4 000 EUR
FÅTÖLJER, ett par, 1940-tal.
FÅTÖLJER, ett par, 1940-tal.
Klubbat pris
3 100 EUR
Utropspris
2 000 - 2 500 EUR