Rombformade kroppar med fyrantiga smala halsar och utsvängda mynningar. Dekorerade med järnoxidrött, emaljfärger i grönt, blått, svart och turkos samt förgyllning. Motiv av krysantemum, fenixfåglar, fjärilar och djur. Höjd 28 cm.
Nagg. Slitage. En med stjärnspricka på kroppen.
A Swedish private collection.
Compare lot 59 Christie's Interiors Live auction 5361 August 2008.