Ingmar Bergman H022

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
8MATSERVIS, 76 delar. "Vardag", Gustavsberg. Formgiven av Karin Björquist, 1955.76 delar. Bestående av 17 tallrikar, 16 assietter, 11 mindre assietter, 16 frukostskålar, 6 uppläggningsskålar samt 10 koppar med fat. Den stora skålen bräckt.
10SKÅL på FOT, 17 stycken.Skall vara 17 st. Smärre nagg.
11ÖLGLAS, 12 st, "Ruben", formgivna av Signe Persson-Melin,Smärre nagg
13OKÄND KONSTNÄR, 1800-TAL. Gravyr. "La Manie de la Danse". 1809.Skador
17OKÄND KONSTNÄR, skulptur. Lergods. Huvud. Signerad C-O Avén och numrerad IX.Omfattas av följerätt. Droite de suite (d)
18FÅTÖLJER MED FOTPALL, 2 st. 1900-talets andra hälft. Grön manchester.Troligen inköpta på Nordiska Kompaniet.
20FÅTÖLJ, 1900-talets andra hälft.Troligen inköpt på Nordiska Kompaniet.
21DANSDOCKA. Indien/Sri Lanka.Enligt uppgift ej från Indien/Sri Lanka. Troligtvis en indonesisk/centraljavanesisk s.k. "Wayang" föreställande "Gatutkaca" en av de s.k. "Pandaubröderna
30MARGUERITE DURAS, I röd originalbox.Omfattas inte av följerätt. No droite de suite (d)
31OKÄND KONSTNÄR. Oljemålning. Clown. Signerad AH -98.Omfattas av följerätt. Droite de suite (d)
35FÅTÖLJ MED FOTPALL, "Lounge Chair", formgiven av Charles & Ray Eames.Skador
36LÄSBORD, 1900-talets andra hälft.Skivan med lagning
37William Hogarth, "Southwark fair"Skador
38MODELL av DRAMATISKA TEATERN. Skala 1:50.Omfattas av följerätt. Droite de suite (d)
45KITTEL med STÄLL, koppar.Skador
49ÖRONLAPPSFÅTÖLJ. "Häggbom", Carl Malmsten. Formgiven 1958.Slitage
52BONADSMÅLNING. Tillskriven Per Svensson i Duvhult. Gästabudsscen.Del av större bonad. Renoverad
53BONADSMÅLNING. Småland, 17-1800-tal. Jona och valfisken.Skador
57MATTA. "Bankrabatten grön ". Grov flossa. Signerad AB MMF BNFransskador
58MATTA. "Violetta gul". Tät rya. Signerad AB MMF BNSkall vara "Violetta orange".
62SKÅP. Senbarock, 1700-tal.Renoverat
63STOP, tenn. Av Sven Ekström, Norrköping 1848.Bucklor, bristningar
64STOP, tenn. 1808.Lagningar
65William Hogarth, "Beer street"Svag missfärgning efter passepartout, rester av tejp längs bladets kanter, monterad med tejp längs bladets övre kant, fläckar i nedre högra hörnet, smärre defekter.
69GOLVVAS, lergods. Danmark, 1950-60-tal.Nagg
92SKIVSAMLING, Bestående av vinyl-LP samt cd skivor. Övervägande klassisk musik.Ej genomgångna.
95FÅTÖLJ, 1900-talets andra hälft.Troligen inköpt på Nordiska Kompaniet.
101Henri de Toulouse-Lautrec, "Les Vieilles Histories, coverture-frontispice"Fläckar över hela bildytan
102OKÄND KONSTNÄR 1900-TAL Motiv med flicka och nallebjörnarKonstnären skall vara Kerstin Frykstrand 1901-1997.
171GOLVARMATUR, "Staken", Carl Malmsten. Furu. Modellen formgiven 1942.Fel lampskärm avbildad i katalogen.
173GALJONSFIGUR, 1900-tal.Utförd 1973 (enligt originalfaktura daterad 73-04-11, då till ett pris av 2.500 SEK).
210Portfölj.Omfattas av följerätt. Droite de suite (d)
211ITALIENSK KONSTNÄR. Etsningar, 3 st. Med dedikation.Omfattas av följerätt. Droite de suite (d)
232POUL STEEN LARSEN. "Det Syvende segl" af Ingmar Bergman.Omfattas av följerätt. Droite de suite (d)
234OKÄND KONSTNÄR. The rakes progress.Omfattas av följerätt. Droite de suite (d)
248KERSTIN HEDEBY-PAWLO. Komposition.Originaltitel troligen "Salome II", enligt faktura från Gallerie Doktor Glas daterad 27 februari 1975 (inköpspris 3.000 SEK).
249KERSTIN HEDEBY-PAWLO. Komposition.Originaltitel troligen "Nike (fångad, utan vingar)", enligt faktura från Gallerie Doktor Glas daterad 27 februari 1975 (inköpspris 5.000 SEK).
250DANNY GORDON "Mimi"Omfattas av följerätt. Droite de suite (d)
253OKÄND KONSTNÄR. Collage. Bär sign Brita Andersson o dat 1964.Omfattas av följerätt. Droite de suite (d)
256FOTOGRAFI, Charlotte Renaud.Omfattas av följerätt. Droite de suite (d)
270SCHACKPJÄSER, 31 stycken.Troligen tillverkade av scenograf Per-Axel Lundgren.
276OKÄND KONSTNÄR, 1900-tal. Porträtt av Liv UllmannOmfattas av följerätt. Droite de suite (d)

Utdragna föremål

Nr.Föremål
86Marc Chagall, "L'ange au chandelier"
199VÄVD TAPET. Anita Grede, 1975. "Trollflöjten på Fårö". Signerad Anita G.

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.