Ingmar Bergman H022

Ändringar

Nr.FöremålÄndringar
8MATSERVIS, 76 delar. "Vardag", Gustavsberg. Formgiven av Karin Björquist, 1955.76 delar. Bestående av 17 tallrikar, 16 assietter, 11 mindre assietter, 16 frukostskålar, 6 uppläggningsskålar samt 10 koppar med fat. Den stora skålen bräckt.
10SKÅL på FOT, 17 stycken.Skall vara 17 st. Smärre nagg.
11ÖLGLAS,Smärre nagg
13"La manie de la danse".Skador
17Huvud.Omfattas av följerätt. Droite de suite (d)
18FÅTÖLJER MED FOTPALL,Troligen inköpta på Nordiska Kompaniet.
20FÅTÖLJ,Troligen inköpt på Nordiska Kompaniet.
21DANSDOCKA.Enligt uppgift ej från Indien/Sri Lanka. Troligtvis en indonesisk/centraljavanesisk s.k. "Wayang" föreställande "Gatutkaca" en av de s.k. "Pandaubröderna
30MARGUERITE DURAS,Omfattas inte av följerätt. No droite de suite (d)
31Clown.Omfattas av följerätt. Droite de suite (d)
35FÅTÖLJ MED FOTPALL,Skador
36LÄSBORD,Skivan med lagning
37William Hogarth Efter., "Southwark fair".Skador
38MODELL av DRAMATISKA TEATERN.Omfattas av följerätt. Droite de suite (d)
45KITTEL med STÄLL,Skador
49ÖRONLAPPSFÅTÖLJ.Slitage
52BONADSMÅLNING.Del av större bonad. Renoverad
53BONADSMÅLNING.Skador
57MATTA.Fransskador
58MATTA.Skall vara "Violetta orange".
62SKÅP.Renoverat
63STOP,Bucklor, bristningar
64STOP,Lagningar
65William Hogarth, "Beer street".Svag missfärgning efter passepartout, rester av tejp längs bladets kanter, monterad med tejp längs bladets övre kant, fläckar i nedre högra hörnet, smärre defekter.
69GOLVVAS,Nagg
92SKIVSAMLING,Ej genomgångna.
95FÅTÖLJ,Troligen inköpt på Nordiska Kompaniet.
101Henri de Toulouse-Lautrec, "Les Vieilles Histories, coverture-frontispice".Fläckar över hela bildytan
102Motiv med flicka och nallebjörnar.Konstnären skall vara Kerstin Frykstrand 1901-1997.
171GOLVARMATUR,Fel lampskärm avbildad i katalogen.
173GALJONSFIGUR,Utförd 1973 (enligt originalfaktura daterad 73-04-11, då till ett pris av 2.500 SEK).
210Portfölj.Omfattas av följerätt. Droite de suite (d)
211Etsningar,Omfattas av följerätt. Droite de suite (d)
232"Det syvende segl" af Ingmar Bergman.Omfattas av följerätt. Droite de suite (d)
234"The Rake's Progress".Omfattas av följerätt. Droite de suite (d)
248Kerstin Hedeby-Pawlo, "Salome II".Originaltitel troligen "Salome II", enligt faktura från Gallerie Doktor Glas daterad 27 februari 1975 (inköpspris 3.000 SEK).
249Kerstin Hedeby-Pawlo, "Nike (fångad, utan vingar)".Originaltitel troligen "Nike (fångad, utan vingar)", enligt faktura från Gallerie Doktor Glas daterad 27 februari 1975 (inköpspris 5.000 SEK).
250Danny Gordon, "Mimi".Omfattas av följerätt. Droite de suite (d)
253Utan titel.Omfattas av följerätt. Droite de suite (d)
256FOTOGRAFI,Omfattas av följerätt. Droite de suite (d)
270SCHACKPJÄSER,Troligen tillverkade av scenograf Per-Axel Lundgren.
276Porträtt av Liv Ullmann.Omfattas av följerätt. Droite de suite (d)

Utdragna föremål

Nr.
86
199

Föremål med exportförbud

Det finns inga föremål med exportförbud.

Föremål med införselmoms

Det finns inga föremål med införselmoms.