Astra-samlingen H043

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
1Liss Eriksson, Adam och Eva.160 000 SEK
2Kurt Jungstedt, "Sommardag, Söder Mälarstrand".26 000 SEK
3Nisse Zetterberg, Utsikt från Södermalm.28 000 SEK
4Hjalmar Grahn, Vy mot Riddarholmen i vinterskrud.26 000 SEK
5Hilding Linnqvist, Trumpetblommor.100 000 SEK
6Axel Nilsson, "Landskap vid adriatiska havet".30 000 SEK
7Fritiof Schüldt, "Motiv från Terracina".9 500 SEK
8Axel Nilsson, "Syrener".36 000 SEK
9Sven X:et Erixson, "Runforskaren".480 000 SEK
10RAGNAR SANDBERG, olja på duk. Signerad R.S.Återrop
11Gustav Rudberg, "Blå båt, Hven".34 000 SEK
12BIRGIT BROMS, olja på duk. Signerad BB.Återrop
13Birgit Broms, "Violetta skuggor".180 000 SEK
14HUGO ZUHR, olja på duk. Signerad med monogram.Återrop
15HUGO ZUHR. Olja på duk. Sign med monogram. Utförd 1962.Återrop
16Ragnar Person, Uppvaktning.24 000 SEK
17Sven Ljungberg, "Vallört".46 000 SEK
18Gunnar Svenson, Stilleben med figuriner.16 000 SEK
19Lennart Jirlow, "Parisbild".330 000 SEK
20Madeleine Pyk, "Cour Saleya".30 000 SEK
21K G NILSON, olja på duk, signerad KG Nilson och daterad 2000 a tergo.Återrop
22Lennart Jirlow, "I trädgården".270 000 SEK
23AXEL NILSSON, olja på pannå. Signerad Axel Nilsson.Återrop
24AXEL NILSSON. Olja på pannå. Sign Axel Nilsson.Återrop
25Sven X:et Erixson, Höräfsning i Norrland.42 000 SEK
26Carl Kylberg, "La Forêt" (Skogen).780 000 SEK
27Philip von Schantz, "Vinbärskulle".280 000 SEK
28Lars Lerin, Björkstam.75 000 SEK
29Philip von Schantz, Rumsliga päron.45 000 SEK
30Philip von Schantz, Stilleben vid Väddö kanal.Återrop
31Roland Svensson, "Höst i storskärgården".480 000 SEK
32PG Thelander, "Early Nostalgias".105 000 SEK
33PG Thelander, "Tapir - Indien 1992".155 000 SEK
34C Göran Karlsson, Utan titel.32 000 SEK
35Kjell Anderson, "Fandango".44 000 SEK
36Johan Scott, Utan titel.32 000 SEK
37Lennart Rodhe, "Kontraster II".500 000 SEK
38Lennart Rodhe, "Skogen".Återrop
39TOMMY ÖSTMAR, olja på duk. Signerad Tommy Östmar.Återrop
40Harald Lyth, "Ekipage".42 000 SEK
41BO LARSSON, olja och sand på duk. Signerad BL och daterad -97.Återrop
42Bror Marklund, "Thalia".13 000 SEK
43Eddie Figge, "Farväl mitt 1900-tal".150 000 SEK
44Ola Billgren, "Triptyk".1 150 000 SEK
45Nils Kölare, Utan titel.9 000 SEK
46Håkan Bengtsson, Galler.5 000 SEK
47Albert Johansson, "Rast i diagram I" (Ur serien "Av statistiska skäl").20 000 SEK
48Ola Billgren, "Epitafium".Återrop
49Lars Englund, "Pars pro toto".140 000 SEK
50José de Guimaraes, "Navegadores, descobridores - II (Aventuras)".130 000 SEK
51José de Guimaraes, "Máscara Vermelha".Återrop
52JOHAN WIDÉN, diptyk, blandteknik på koppar monterad på pannå. Sign och dat 1998 a tergo.Återrop
53DENNIS OPPENHEIM, blandteknik på papper. Sign och dat 1989.Återrop
54José de Guimaraes, "Mascara The Cat".25 000 SEK
55Jim Dine, "The Astra Set".40 000 SEK
56Pablo Picasso, "Minotaure contemplant une dormeuse".55 000 SEK
57Pablo Picasso, "La plainte des femmes".Återrop
58Pablo Picasso, "Joie maternelle".20 000 SEK
59Lucio Fontana, Utan titel.30 000 SEK
60Birgit Broms, Skridskoåkare.19 000 SEK
61Märta Måås-Fjetterström, MATTA. "Svarta trädgårdsmattan". Flossa. 393,5 x 358 cm. Signerad AB MMF.135 000 SEK
62Märta Måås-Fjetterström, MATTA. "Svarta trädgårdsmattan". Flossa. 389 x 303 cm. Signerad AB MMF.133 000 SEK
63Märta Måås-Fjetterström, MATTA. "Blå heden". Rölakan. 576,5 x 569 cm. Signerad AB MMF.200 000 SEK
64Märta Måås-Fjetterström, MATTA. "Örtagården". Flossa. 379,5 x 278 cm. Signerad AB MMF.150 000 SEK
65Olle Nyman, VÄVD TAPET. "Blå trädet". Gobelängvariant. 188 x 152,5 cm. Signerad O Nyman.19 000 SEK
66Birgit Broms, VÄVD TAPET. "Skridskoåkare". Gobelängvariant med applikationer. 134 x 250,5 cm. Signerad HAV LH B Broms.60 000 SEK
67EVA HILD, skulptur, "Interruption"(Avbrott), 2002.70 000 SEK
68JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1022.38 000 SEK
69JOSEF FRANK, stol, Firma Svenskt Tenn, modell 2025.2 500 SEK
70ERNA AALTONEN, urna, Finland.15 000 SEK
71HANS & BIRGITTE BÖRJESON, urna, Danmark 1990-tal.8 000 SEK
72PER HAMMARSTRÖM, urna, egen verkstad, Strängnäs.3 500 SEK
73JOSEF FRANK, biblioteksbord, Firma Svenskt Tenn, modell 648.17 000 SEK
74JOSEF FRANK, golvarmaturer, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 2548.12 000 SEK
75HERTHA HILLFON, ansikte.36 000 SEK
76JOSEF FRANK, satsbord, 3 delar, Firma Svenskt Tenn, modell 618.8 000 SEK
77JOSEF FRANK, golvarmaturer, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 2326/2.7 800 SEK
78JOSEF FRANK, bordslampor, 3 st, Firma Svenskt Tenn, modell 2552/2.8 500 SEK
79JOSEF FRANK, matbord, Firma Svenskt Tenn, modell 771.28 000 SEK
80HANS J WEGNER, "Kinastolen", 6 st, Fritz Hansen, Danmark 1988 och 1994.65 000 SEK
81HANS J WEGNER, "Kinastolen", ett par, Fritz Hansen, Danmark 1988.26 000 SEK
82HANS J WEGNER, "Kinastolen", ett par, Fritz Hansen, Danmark 1988.22 000 SEK
83BIRGIT BROMS, stol, 1994.15 000 SEK
84SVEN PALMQVIST, skål, ravenna, Orrefors 1989.11 200 SEK
85EVA ENGLUND, vas, graal, Orrefors 1989.16 000 SEK
86EVA ENGLUND, skål, graal, "Vingård", Orrefors 1987.5 500 SEK
87JOSEF FRANK, skrivbord, Firma Svenskt Tenn, modell 2115.24 000 SEK
88JOSEF FRANK, stol, Firma Svenskt Tenn, modell 300.5 500 SEK
89JOSEF FRANK, golvarmaturer, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 1842.11 500 SEK
90JOSEF FRANK, bänk, Firma Svenskt Tenn, modell 2009.8 000 SEK
91JOSEF FRANK, soffbord, Firma Svenskt Tenn, modell 1057.20 000 SEK
92JOSEF FRANK, satsbord, 3 delar, Firma Svenskt Tenn, modell 618.10 500 SEK
93JOSEF FRANK, stolar, ett par, Firma Svenskt Tenn, modell 300.8 000 SEK
94GUNNAR CYRÉN, vas, graal, Orrefors 1989.17 000 SEK
95GUNNAR CYRÉN, vas, graal, "Spader", Orrefors 1990.10 000 SEK
96CARL MALMSTEN, satsbord, 3 delar, "Släden".14 000 SEK
97JOSEF FRANK, bordslampa, Firma Svenskt Tenn, modell 2467/2.5 500 SEK
98GLÖSSNER & CO, sannolikt, takarmatur, Stockholm 1940-tal.22 000 SEK
99JOSEFINE DAVIDSSON, skål, Stockholm 1983, sterling.5 500 SEK
100PAULA BARTRON, vas, Pilchuck, USA 1996.5 000 SEK