Lars-Yngve Johanssons Samling – slagauktion H057

Se hela online-katalogen här >
Läs mer om Lars-Yngve Johanssons samling här >

14 föremål
2. Henning Petri, bägare, silver, Nyköping 1701. Karolinsk.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
3. Jonas Berg, saltkar, ett par, silver, Stockholm 1781. Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
4. Gustaf Möllenborg, coasters, fyra stycken, silver, Stockholm 1825.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
6. Arvid Floberg, ragusked, förgyllt silver, Stockholm 1783.
Klubbat pris
7 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
8. Isak Trybom, dessertgafflar, 6 st, silver, Stockholm 1763. Rokoko.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
11. Matknivar, 12 st, sköldpadd och silver, Sverige omkring 1800.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
13. GAB, bestickuppsättning 206 delar, silver, Stockholm 1920-/1930-tal. Rokoko-stil.
Klubbat pris
80 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
14. CG HALLBERG, skålar, ett par, silver, Stockholm 1934 och 1935.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
15. Olle Ohlsson, tekanna, silver, Stockholm 1998.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK