Kan inte nå servern

Tema Eclectic Auktion S193

 
855 föremål
578. Vanitas med Jesusbarnet.
578. Vanitas med Jesusbarnet.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
583. Hästar och ryttare utanför värdshus.
583. Hästar och ryttare utanför värdshus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
579. Jacob Adriaensz. Backer Efter, Kvinna omgiven av blomsterkrans.
579. Jacob Adriaensz. Backer Efter, Kvinna omgiven av blomsterkrans.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
587. LJUSSTAKAR, ett par, brons, 1700-tal.
587. LJUSSTAKAR, ett par, brons, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
588. PRAKTVAS, porslin. Troligen sen Qing.
588. PRAKTVAS, porslin. Troligen sen Qing.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
591. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
591. STEKFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
593. SYETUI, guld o sköldpadd. Utl stmplr 1700-tal, 5 delar.
593. SYETUI, guld o sköldpadd. Utl stmplr 1700-tal, 5 delar.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
614. AMPEL, för tre ljus. 1800-tal.
614. AMPEL, för tre ljus. 1800-tal.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
616. KANDELABER för 5 ljus, vitmetall. Trol Eskilstuna. Nyrenässans.
616. KANDELABER för 5 ljus, vitmetall. Trol Eskilstuna. Nyrenässans.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
417. Alfred Thörne, Hus i lummig trädgård.
417. Alfred Thörne, Hus i lummig trädgård.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
428. HANS OLSEN, matbord och stolar, 4 st, 
Frem Röjle, Danmark 1950-tal.
428. HANS OLSEN, matbord och stolar, 4 st, Frem Röjle, Danmark 1950-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
464. SKRIVBORD. Fredrik I:s tid. Senbarock.
464. SKRIVBORD. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
463. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, gjutjärn.
Barockstil.
463. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, gjutjärn. Barockstil.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
470. ERIK HÖGLUND, säng, 1969.
470. ERIK HÖGLUND, säng, 1969.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
465. Linn Fernström, Figurscen.
465. Linn Fernström, Figurscen.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
466. Carl Oskar Borg, Grand Cayon.
466. Carl Oskar Borg, Grand Cayon.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
467. BYRÅ. Gustaviansk.
467. BYRÅ. Gustaviansk.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
468. KARMSTOLAR, ett par, gustavianskt provinsarbete 1800-tal.
468. KARMSTOLAR, ett par, gustavianskt provinsarbete 1800-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
471. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
471. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
472. FÅTÖLJ. England, 1800-talets början. Regency.
472. FÅTÖLJ. England, 1800-talets början. Regency.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
473. Alexander Calder, "Carrefour".
473. Alexander Calder, "Carrefour".
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
475. SPEGEL, av Niclas Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.
475. SPEGEL, av Niclas Meunier (mästare i Stockholm 1754-97). Gustaviansk.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
568. FIGURGRUPP, nefrit. Kina.
568. FIGURGRUPP, nefrit. Kina.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
567. Suzan Etkin, Teckning.
567. Suzan Etkin, Teckning.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
527. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
527. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
528. James Coignard, "L´Eglise du matin".
528. James Coignard, "L´Eglise du matin".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
529. SYBORD. Danmark, 1800-talets början. Märkt undertill ESMANN.
529. SYBORD. Danmark, 1800-talets början. Märkt undertill ESMANN.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
533. STOLAR, fyra stycken. Gustavianska lindomearbeten.
533. STOLAR, fyra stycken. Gustavianska lindomearbeten.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
530. Jacob Jacobsz de Wet Hans efterföljd, Herodes intåg i Jerusalem.
530. Jacob Jacobsz de Wet Hans efterföljd, Herodes intåg i Jerusalem.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
535. BO NOTINI, golvlampa, Glössner & Co, Stockholm 1940-tal.
535. BO NOTINI, golvlampa, Glössner & Co, Stockholm 1940-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
536. BETJÄNTSLYKTA för två ljus, bleckplåt, 1800-tal.
536. BETJÄNTSLYKTA för två ljus, bleckplåt, 1800-tal.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
540. SKRIVBORD MED TABURETT, Anders Berglund, Gösta Engström, Hans Johansson.
540. SKRIVBORD MED TABURETT, Anders Berglund, Gösta Engström, Hans Johansson.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
602. BÄGARE, silver. Otydl stmpl, Uppsala 1776.
602. BÄGARE, silver. Otydl stmpl, Uppsala 1776.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
603. SÅSSKÅL, silver. C.F.Carlman, Stockholm 1962.
603. SÅSSKÅL, silver. C.F.Carlman, Stockholm 1962.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
604. BÄGARE, sterling, Borgila, Stockholm 1975.
604. BÄGARE, sterling, Borgila, Stockholm 1975.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
606. REMMARE, 18 st, gröna. Trol Reijmyre.
606. REMMARE, 18 st, gröna. Trol Reijmyre.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
608. OBJEKT, silver. Nyströms Guld & Silver, Tidaholm 1970.
608. OBJEKT, silver. Nyströms Guld & Silver, Tidaholm 1970.
Klubbat pris 
850 SEK
Utropspris
1 800 - 2 000 SEK
605. BÄGARE, silver. Bengt Liljedahl, Stockholm 1973.
605. BÄGARE, silver. Bengt Liljedahl, Stockholm 1973.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
610. SKÅL, porslin. Sen Qing. Kangxi-stil. Xuandes märke.
610. SKÅL, porslin. Sen Qing. Kangxi-stil. Xuandes märke.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
609. José Villegas y Cordero, Interiör med klerikala män.
609. José Villegas y Cordero, Interiör med klerikala män.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
612. Stephan Sedlacek, Haremsinteriör med dansande kvinnor.
612. Stephan Sedlacek, Haremsinteriör med dansande kvinnor.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
611. Hermine Keller, "Sammy".
611. Hermine Keller, "Sammy".
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
575. Friedrich Perlberg, "Markusplatz in Venedig".
575. Friedrich Perlberg, "Markusplatz in Venedig".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
576. Eugène Henri Cauchois, Stilleben med kompaniporslin och krysanthemum.
576. Eugène Henri Cauchois, Stilleben med kompaniporslin och krysanthemum.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
637. Peter Dahl, Utan titel, ur: "Fredmans Epistlar" (4).
637. Peter Dahl, Utan titel, ur: "Fredmans Epistlar" (4).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
640. Peter Dahl, "Bacchanale".
640. Peter Dahl, "Bacchanale".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
642. Peter Dahl, "Stolta Stad".
642. Peter Dahl, "Stolta Stad".
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
645. Peter Dahl, "Vin och honung".
645. Peter Dahl, "Vin och honung".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 SEK
647. Karl Axel Pehrson, "Rött bryter in".
647. Karl Axel Pehrson, "Rött bryter in".
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
649. Karl Axel Pehrson, "Nocturne".
649. Karl Axel Pehrson, "Nocturne".
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
646. Peter Dahl, "Populärt palats".
646. Peter Dahl, "Populärt palats".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 SEK
648. Karl Axel Pehrson, "Utsikt Xesoitto".
648. Karl Axel Pehrson, "Utsikt Xesoitto".
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
650. Karl Axel Pehrson, "Iraunajus coeruliisignatus".
650. Karl Axel Pehrson, "Iraunajus coeruliisignatus".
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
656. Bernard Borione, Kurtis.
656. Bernard Borione, Kurtis.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
651. Karl Axel Pehrson, Alternus.
651. Karl Axel Pehrson, Alternus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
652. Karl Axel Pehrson, Alternus.
652. Karl Axel Pehrson, Alternus.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
653. August Hagborg, Fiskare vid havet.
653. August Hagborg, Fiskare vid havet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
654. William A Breakspeare, Ung kvinna på en bro.
654. William A Breakspeare, Ung kvinna på en bro.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
655. August Jernberg, Allmogeinteriör med kurtiserande par.
655. August Jernberg, Allmogeinteriör med kurtiserande par.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
351. Johan Johansson, Havsvy.
351. Johan Johansson, Havsvy.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
657. Axel Törneman, Flitig student.
657. Axel Törneman, Flitig student.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
658. Carl Johan De Geer, "Vad är det värsta som kan hända?".
658. Carl Johan De Geer, "Vad är det värsta som kan hända?".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
660. Jiri Georg Dokoupil, Utan titel.
660. Jiri Georg Dokoupil, Utan titel.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
664. PARAPLYSTÄLL, plåt, 1900-talets första del.
664. PARAPLYSTÄLL, plåt, 1900-talets första del.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
666. RESEKOFFERT, Everwear Travel Mascot, USA, 1900-talets början.
666. RESEKOFFERT, Everwear Travel Mascot, USA, 1900-talets början.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
853. LJUSSTAKAR, ett par, senempire.
853. LJUSSTAKAR, ett par, senempire.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
854. LJUSSTAKAR, ett par Louis XVI, Frankrike.
854. LJUSSTAKAR, ett par Louis XVI, Frankrike.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
857. TEKANNA, porslin. Qing dynastin.
857. TEKANNA, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
859. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
859. TALLRIK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
856. PENSELSTÄLL, bambu. Kina, 1900-tal.
856. PENSELSTÄLL, bambu. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
830. Annie Leibovitz, Bruce Springsteen.
830. Annie Leibovitz, Bruce Springsteen.
Klubbat pris 
5 800 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
828. BÅLSKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
828. BÅLSKÅLAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
829. VATTENKANNA, "Fontana", Stig Lindberg, Gustavsberg 1967-72.
829. VATTENKANNA, "Fontana", Stig Lindberg, Gustavsberg 1967-72.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
737. GOLVLAMPA, Alvar Aalto, Artek Finland 1900-talets slut.
737. GOLVLAMPA, Alvar Aalto, Artek Finland 1900-talets slut.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
741. GOLVLAMPA, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark 1900-talets slut.
741. GOLVLAMPA, Poul Henningsen för Louis Poulsen, Danmark 1900-talets slut.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
742. VAS, Emile Gallé, Frankrike, jugend.
742. VAS, Emile Gallé, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
3 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
743. STOLAR, 6 st, "Sjuan", Arne Jacobsen, Fritz Hansen, Danmark 1982.
743. STOLAR, 6 st, "Sjuan", Arne Jacobsen, Fritz Hansen, Danmark 1982.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
744. TESERVIS, Arabia, 16 delar, "Valencia", Finland.
744. TESERVIS, Arabia, 16 delar, "Valencia", Finland.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
740. KAROTT med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
740. KAROTT med LOCK, kompaniporslin, Qing dynastin, Jiaqing (1796-1820).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
747. YTTERFODER, trol Frankrike 1800-talets mitt.
747. YTTERFODER, trol Frankrike 1800-talets mitt.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
748. LJUSSTAKAR, ett par, 1800/1900-tal.
748. LJUSSTAKAR, ett par, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
749. TAKLYKTA, Marocko 1900-tal.
749. TAKLYKTA, Marocko 1900-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
753. INDUSTRISTOLAR, 2 st, bl a Evertaut, 1900-talets mitt.
753. INDUSTRISTOLAR, 2 st, bl a Evertaut, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
750. BILJARDBORD/MATBORD, England tidigt 1900-tal.
750. BILJARDBORD/MATBORD, England tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
752. KONSOLBORD, gustavianskt.
752. KONSOLBORD, gustavianskt.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
754. KOPPARKITTEL, 1800-tal.
754. KOPPARKITTEL, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
772. VILDSVINSTROFÉ, 1900-tal.
772. VILDSVINSTROFÉ, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
774. VILDSVINSTROFÉ, 1900-tal.
774. VILDSVINSTROFÉ, 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
778. MASKER, 2 st, Afrika 1900-tal.
778. MASKER, 2 st, Afrika 1900-tal.
Klubbat pris 
500 SEK
Utropspris
1 000 SEK