Kan inte nå servern

Tema Eclectic Auktion S193

 
855 föremål
644. Peter Dahl, "Glaset".
644. Peter Dahl, "Glaset".
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
659. Carl Johan De Geer, "Beredd på det värsta".
659. Carl Johan De Geer, "Beredd på det värsta".
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
665. RESEKOFFERT, 1900-talets början.
665. RESEKOFFERT, 1900-talets början.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 000 SEK
669. DUBBELDÖRRAR, ett par, 1800-tal.
669. DUBBELDÖRRAR, ett par, 1800-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
670. PELARE, ett par, Indien, 1800-tal.
670. PELARE, ett par, Indien, 1800-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
672. Otte Sköld, "Stilleben med kritpipa".
672. Otte Sköld, "Stilleben med kritpipa".
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
673. Nils Kölare, "Ca'dmus".
673. Nils Kölare, "Ca'dmus".
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
671. FÅTÖLJ, "Diamond chair", formgiven av Harry Bertoia.
671. FÅTÖLJ, "Diamond chair", formgiven av Harry Bertoia.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
674. Francois Reynaud, "Farniente".
674. Francois Reynaud, "Farniente".
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
676. TVÄTTFAT MED STÄLL. 1800-tal. Belleek, Irland.
676. TVÄTTFAT MED STÄLL. 1800-tal. Belleek, Irland.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
678. FÅTÖLJER, ett par, "Diamond chair", Harry Bertoia.
678. FÅTÖLJER, ett par, "Diamond chair", Harry Bertoia.
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
677. POTTSKÅP. Sverige, 1800-tal.
677. POTTSKÅP. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
570. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
570. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
5 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
571. Sven X:et Erixson, "Landskap med flicka och ko".
571. Sven X:et Erixson, "Landskap med flicka och ko".
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
545. CARL MALMSTEN, skrivbord, "Nya Guldheden". Åfors Möbelfabriks AB.
545. CARL MALMSTEN, skrivbord, "Nya Guldheden". Åfors Möbelfabriks AB.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
548. Jan Dirksz Both Hans efterföljd, Gatuförsäljaren.
548. Jan Dirksz Both Hans efterföljd, Gatuförsäljaren.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 - 4 500 SEK
557. SKÅP. Jämtland, daterat 1799.
557. SKÅP. Jämtland, daterat 1799.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
558. Gustav Rudberg, "Höstdag, Hven".
558. Gustav Rudberg, "Höstdag, Hven".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
554. OKÄND FORMGIVARE, golvarmatur, möjligen Luxus, 1960-tal.
554. OKÄND FORMGIVARE, golvarmatur, möjligen Luxus, 1960-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
555. DANSK FORMGIVARE, matbord samt stolar, 10 st, 1960-tal.
555. DANSK FORMGIVARE, matbord samt stolar, 10 st, 1960-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
556. Christian Eriksson, Kärvbinderska.
556. Christian Eriksson, Kärvbinderska.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
562. Johann Georg Hinz Hans efterföljd, Stilleben med kramsfåglar och frukter.
562. Johann Georg Hinz Hans efterföljd, Stilleben med kramsfåglar och frukter.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
504. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
504. TALLRIKAR, 3 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
511. Porträtt av dam med bok.
511. Porträtt av dam med bok.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
512. Anders Johan Hansson Tillskriven, "Johan Gustaf Norstedt" (1764-1846).
512. Anders Johan Hansson Tillskriven, "Johan Gustaf Norstedt" (1764-1846).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
505. TALLRIKAR, 2 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
505. TALLRIKAR, 2 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
513. SIDENMÅLNING. Sen Qing.
513. SIDENMÅLNING. Sen Qing.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
514. Olof Hermelin, Insjölandskap.
514. Olof Hermelin, Insjölandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
454. Anna Palm de Rosa, Gatubild Paris.
454. Anna Palm de Rosa, Gatubild Paris.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
455. Emma Ekwall, Blomsterstilleben.
455. Emma Ekwall, Blomsterstilleben.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
456. Olof Hermelin, Höstlandskap.
456. Olof Hermelin, Höstlandskap.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
457. Marin med segel- och ångbåtar.
457. Marin med segel- och ångbåtar.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
458. Ängel med symboler för Kristi lidande.
458. Ängel med symboler för Kristi lidande.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
459. Vy mot Waldemarsudde.
459. Vy mot Waldemarsudde.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
453. WILHELM ENGSTRÖM, olja på duk, sign o dat -74.
453. WILHELM ENGSTRÖM, olja på duk, sign o dat -74.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
460. KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete.
460. KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
438. GOLVLAMPA, patinerad zink.
438. GOLVLAMPA, patinerad zink.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
462. Gabriel Ferrier, Läsande flicka.
462. Gabriel Ferrier, Läsande flicka.
Klubbat pris 
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
461. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
461. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
551. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
551. SPEGEL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
552. BLOMBORD, ett par. Herrgårdssnickeri.
552. BLOMBORD, ett par. Herrgårdssnickeri.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
553. BRICKBORD. Gustaviansk stil.
553. BRICKBORD. Gustaviansk stil.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
478. KARMSTOL. Gustaviansk.
478. KARMSTOL. Gustaviansk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
480. SOFFA. Louis XV, 1700-talets mitt.
480. SOFFA. Louis XV, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
221. STOLAR, sex stycken. Gustavianska lindomearbeten.
221. STOLAR, sex stycken. Gustavianska lindomearbeten.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
482. TABURETTER, ett par. Gustavianska provinsarbeten 1700/1800-tal.
482. TABURETTER, ett par. Gustavianska provinsarbeten 1700/1800-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
483. KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete.
483. KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
484. SPELBORD. Sengustavianskt.
484. SPELBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
485. SOFFA. Gustaviansk.
485. SOFFA. Gustaviansk.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
486. SOFFA. Sengustaviansk.
486. SOFFA. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
490. KONSOLBORD. Gustavianskt.
490. KONSOLBORD. Gustavianskt.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
487. BYRÅ. Tyskland, 1700-tal.
487. BYRÅ. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
488. HÖRNKONSOLBORD. Sengustavianskt.
488. HÖRNKONSOLBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
489. SALONGSBORD. Gustaviansk stil.
489. SALONGSBORD. Gustaviansk stil.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
515. Jan Hermann Barend Koekkoek Tillskriven, Flodlandskap.
515. Jan Hermann Barend Koekkoek Tillskriven, Flodlandskap.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
440. MUNJADO, 2 st. Okänd konstnär. Korea, Choson, 1800-tal.
440. MUNJADO, 2 st. Okänd konstnär. Korea, Choson, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
441. VASER, 2 st, porslin. Korea.
441. VASER, 2 st, porslin. Korea.
Klubbat pris 
600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
439. TEXTIL, siden, vävd. "The Bund". 1900-talets första hälft.
439. TEXTIL, siden, vävd. "The Bund". 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
442. VAS, porslin. Choson, Korea, 1800-tal.
442. VAS, porslin. Choson, Korea, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
444. SKÅLFAT, porslin. Södra Sung.
444. SKÅLFAT, porslin. Södra Sung.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
477. SOFFA. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
477. SOFFA. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
479. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
479. LJUSKRONA, för nio ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
481. Sven X:et Erixson, "Lada".
481. Sven X:et Erixson, "Lada".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
785. SAMLING UPPSTOPPADE FÅGLAR, nio st.
785. SAMLING UPPSTOPPADE FÅGLAR, nio st.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
793. VÄGGLAMPA, modell 234, formgiven av Charles Rennie Macintosh.
793. VÄGGLAMPA, modell 234, formgiven av Charles Rennie Macintosh.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
794. VEDKORG, järn, 1900-tal.
794. VEDKORG, järn, 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
796. TAKLAMPA, 1900-talets mitt.
796. TAKLAMPA, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
799. MIKROSKOP MED TILBEHÖR, Carl Zeiss 1900-talets mitt.
799. MIKROSKOP MED TILBEHÖR, Carl Zeiss 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
296. FOTOGRAFI, föreställande Ingmar Bergman.
296. FOTOGRAFI, föreställande Ingmar Bergman.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
790. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, gjutjärn 1900-tal.
790. TRÄDGÅRDSURNOR, ett par, gjutjärn 1900-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
795. JARDINÈRE, brons, 1900-tal.
795. JARDINÈRE, brons, 1900-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
797. Arthur Gerle, Lejon.
797. Arthur Gerle, Lejon.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
798. SKÖLDPADDSFOSSIL, sen Eocen (ca 55-34 miljoner år sedan).
798. SKÖLDPADDSFOSSIL, sen Eocen (ca 55-34 miljoner år sedan).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 SEK
803. INDUSTRILAMPA, Kifa Stockholm.
803. INDUSTRILAMPA, Kifa Stockholm.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
805. Landskap med hund och änder.
805. Landskap med hund och änder.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
717. SOFFA, tresits, Danmark.
717. SOFFA, tresits, Danmark.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
719. MATTA, "Convex", design av Pia Wallén, 140 x 134 cm.
719. MATTA, "Convex", design av Pia Wallén, 140 x 134 cm.
Klubbat pris 
600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
721. BORDSLAMPA, Sartori Italien 1960/70-tal.
721. BORDSLAMPA, Sartori Italien 1960/70-tal.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
722. BORDSLAMPA, Sartori Italien 1960/70-tal.
722. BORDSLAMPA, Sartori Italien 1960/70-tal.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
723. BORDSLAMPA, Italien ca 1970.
723. BORDSLAMPA, Italien ca 1970.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
725. SKRIVBORDSLAMPA, Swisslamp International, sent 1960-tal.
725. SKRIVBORDSLAMPA, Swisslamp International, sent 1960-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 SEK
727. VÄGGLAMPA, design Roger Tallon för Erco 1970.
727. VÄGGLAMPA, design Roger Tallon för Erco 1970.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
728. STOL, design Gastone Rinaldi för Rima, ca 1970.
728. STOL, design Gastone Rinaldi för Rima, ca 1970.
Klubbat pris 
2 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
730. VAS, "Amaryllis", Daum, Frankrike,
730. VAS, "Amaryllis", Daum, Frankrike,
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
732. SKÅLAR, 2 st, och VAS, Stig Lindberg, Gustavsberg studio.
732. SKÅLAR, 2 st, och VAS, Stig Lindberg, Gustavsberg studio.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
733. MINIATYRVASER, 4 st, Stig Lindberg och Berndt Friberg, Gustavsberg studio.
733. MINIATYRVASER, 4 st, Stig Lindberg och Berndt Friberg, Gustavsberg studio.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
734. VAS, Berndt Friberg, Gustavsberg studio 1962.
734. VAS, Berndt Friberg, Gustavsberg studio 1962.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
735. BERGÈRER, ett par, 1800-tal.
735. BERGÈRER, ett par, 1800-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
736. BORDSLAMPA, tidigt 1900-tal.
736. BORDSLAMPA, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
731. FIGURIN, "Springare", Stig Lindberg, Gustavsberg studio 1952-72.
731. FIGURIN, "Springare", Stig Lindberg, Gustavsberg studio 1952-72.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
698. GOLVFLÄKT, "Zodiaco San Giorgio" Italien 1950-tal.
698. GOLVFLÄKT, "Zodiaco San Giorgio" Italien 1950-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK