Kan inte nå servern

Tema Eclectic Auktion S193

 
855 föremål
700. SÄNGGAVEL, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
700. SÄNGGAVEL, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
710. BORD, Alvar Aalto för Artek, Finland.
710. BORD, Alvar Aalto för Artek, Finland.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
701. TAKLAMPA, "Saturno". Design Kazuo Motozawa, Japan.
701. TAKLAMPA, "Saturno". Design Kazuo Motozawa, Japan.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
711. SKULPTUR, trä, 1700-tal.
711. SKULPTUR, trä, 1700-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
702. TAKLAMPA, Tapio Wirkkala, Finland 1960/70-tal.
702. TAKLAMPA, Tapio Wirkkala, Finland 1960/70-tal.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
704. BORD, allmoge 1800/1900-tal.
704. BORD, allmoge 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
706. TRÄDGÅRDSBORD, tidigt 1900-tal.
706. TRÄDGÅRDSBORD, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
707. TRANSISTORRADIO. "Brionvega", "ts 502". Italien, 1960-tal.
707. TRANSISTORRADIO. "Brionvega", "ts 502". Italien, 1960-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
708. BORD, 17/1800-tal. Allmoge.
708. BORD, 17/1800-tal. Allmoge.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
709. FÅTÖLJ, modell 41, "Paimio", Alvar Aalto för Artek, Finland.
709. FÅTÖLJ, modell 41, "Paimio", Alvar Aalto för Artek, Finland.
Klubbat pris 
5 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
712. KAFFESERVIS, 3 delar, silver, Norge, sannolikt 1920-tal.
712. KAFFESERVIS, 3 delar, silver, Norge, sannolikt 1920-tal.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
769. INDUSTRILAMPA, Pe Fe Ge, Sverige 1900-talets första hälft.
769. INDUSTRILAMPA, Pe Fe Ge, Sverige 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
773. VILDSVINSTROFÉ, 1900-tal.
773. VILDSVINSTROFÉ, 1900-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
770. SKRIVBORD, Louis XVI-stil.
770. SKRIVBORD, Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
771. SKÄNKSKÅP, 1700-tal.
771. SKÄNKSKÅP, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
775. KAFFESERVIS, 3 delar, silver. A G Dufva, Stockholm 1912.
775. KAFFESERVIS, 3 delar, silver. A G Dufva, Stockholm 1912.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
776. CHAMPAGNEKYLARE, Louis XVI-stil 1800-tal.
776. CHAMPAGNEKYLARE, Louis XVI-stil 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
777. PILBÅGE, troligen Frankrike, omkring 1900.
777. PILBÅGE, troligen Frankrike, omkring 1900.
Klubbat pris 
700 SEK
Utropspris
1 000 SEK
781. VINGLAS, 6 st, Empire, tidigt 1800-tal.
781. VINGLAS, 6 st, Empire, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
782. SKRIVSKÅP, av Jacob Sjölin ( mästare i Köping och Kongsör 1767 - 1785 ).
782. SKRIVSKÅP, av Jacob Sjölin ( mästare i Köping och Kongsör 1767 - 1785 ).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
783. Antoni Tàpies, "La ligne dèhorizon".
783. Antoni Tàpies, "La ligne dèhorizon".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 SEK
786. BIBLIOTEKSSTEGE, 1800/1900-tal.
786. BIBLIOTEKSSTEGE, 1800/1900-tal.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
789. Isaac Grünewald, "Dörrvakt i Slottsalen" ur Sakuntala.
789. Isaac Grünewald, "Dörrvakt i Slottsalen" ur Sakuntala.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
806. GALLERSKÅLAR, 2+1 st, porslin. Juliana Marie, Kongl Dansk 1900-tal.
806. GALLERSKÅLAR, 2+1 st, porslin. Juliana Marie, Kongl Dansk 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
808. Esther Kjerner, Tulpaner i vas.
808. Esther Kjerner, Tulpaner i vas.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
810. Bengt Lindström, Gult ansikte.
810. Bengt Lindström, Gult ansikte.
Klubbat pris 
33 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
814. Einar Jolin, Stilleben med Hortensia och mask.
814. Einar Jolin, Stilleben med Hortensia och mask.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
758. KOLONNER, ett par, marmor.
758. KOLONNER, ett par, marmor.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
11 000 - 13 000 SEK
759. VAS, porslin. Sèvres 1898.
759. VAS, porslin. Sèvres 1898.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
760. VAS, Emile Gallé, Nancy, Frankrike, jugend.
760. VAS, Emile Gallé, Nancy, Frankrike, jugend.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
761. VASER, 3 st, "Selena", Sven Palmquist, Orrefors 1940-50-tal.
761. VASER, 3 st, "Selena", Sven Palmquist, Orrefors 1940-50-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
763. VAS,"Kraka", Sven Palmqvist, Orrefors 1950-tal.
763. VAS,"Kraka", Sven Palmqvist, Orrefors 1950-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 3 500 SEK
764. FÅTÖLJ, "BD1", design Björn Dahlström för Cbi, Sverige 2000-tal.
764. FÅTÖLJ, "BD1", design Björn Dahlström för Cbi, Sverige 2000-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
766. JÄRNGRINDAR, ett par, 1900-talets början.
766. JÄRNGRINDAR, ett par, 1900-talets början.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
767. SOLUR, 1900-talets mitt.
767. SOLUR, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
768. INDUSTRILAMPA, Pe Fe Ge, Sverige 1900-talets första hälft.
768. INDUSTRILAMPA, Pe Fe Ge, Sverige 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
756. DEKORATIONSRUSTNING, koppar, 1800-talets slut.
756. DEKORATIONSRUSTNING, koppar, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
762. KULISSDELAR, ett par, 1800-tal.
762. KULISSDELAR, ett par, 1800-tal.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
755. SYBORD. Directoire-stil.
755. SYBORD. Directoire-stil.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
757. BESTICKUPPSÄTTNING, 46 delar, silver, jugend 1919.
757. BESTICKUPPSÄTTNING, 46 delar, silver, jugend 1919.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
765. GRINDAR, ett par, 1900-talets första hälft.
765. GRINDAR, ett par, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
713. VÄGGHYLLA modell 2085, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
713. VÄGGHYLLA modell 2085, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
686. Maya Eizin Öijer, "Venus Vanitas".
686. Maya Eizin Öijer, "Venus Vanitas".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
715. John Emms, Barn lekande med kycklingar.
715. John Emms, Barn lekande med kycklingar.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
716. FÅTÖLJ, "Formula", Ruud Ekstrand & Christer Norman för Dux, 1960-70-tal.
716. FÅTÖLJ, "Formula", Ruud Ekstrand & Christer Norman för Dux, 1960-70-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
714. BORDSARMATUR, modell 2466, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
714. BORDSARMATUR, modell 2466, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
718. SERVERINGSVAGN Hans J Wegner för Andreas Tuck, Danmark.
718. SERVERINGSVAGN Hans J Wegner för Andreas Tuck, Danmark.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
476. Pablo Picasso, "Affiche pour l'Exposition 1957".
476. Pablo Picasso, "Affiche pour l'Exposition 1957".
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
292. Louis Masreliez Tillskriven, Förslag till väggdekorationer.
292. Louis Masreliez Tillskriven, Förslag till väggdekorationer.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
563. Johan Knutson, Ångbåt på stormigt hav.
563. Johan Knutson, Ångbåt på stormigt hav.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
546. Domenico Zampieri (Il Domenichino) Tillskrivna, Kvinnligt helgon.
546. Domenico Zampieri (Il Domenichino) Tillskrivna, Kvinnligt helgon.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
119. STEKFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
119. STEKFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK