Servis 89 dlr "Zwiebelmuster/Lökmönstret" Meissen 1900-talets andra hälft

Bestående av:
12 tallrikar diameter 18 cm
12 tallrikar diameter 22 cm
12 djupa tallrikar diameter 24 cm
12 tallrikar diameter 25,5 cm
1 terrin med lock längd 27 cm
1 såsbåt längd 24 cm
1 såskanna längd 24 cm
2 fyrkantiga uppläggningsskålar längd 22,5 cm
1 ovalt uppläggningsfat längd 41 cm
1 ovalt uppläggningsfat längd 35 cm
2 ovala uppläggningsfat längd 29,5 cm
2 ovala uppläggningsskålar längd 24,5 cm
1 trekantigt uppläggningsfat längd 20 cm
1 rektangulärt uppläggningsfat längd 38 cm
1 runt uppläggningsfat diameter 39,5 cm 2:a sort
1 tillbringare höjd 15 cm
12 tekoppar med fat diameter 14,5 cm, kopparnas höjd 6,5 cm
12 tekoppar med fat diameter 11 cm, kopparnas höjd 5 cm
1 sockerskål med lock höjd 10 cm
1 gräddsnipa höjd 9 cm

Obetydligt ytslitage. Repor.

Utropspris
8 000 SEK
Emma Johansson
Emma Johansson
Gemmolog, Värderare
+46 (0)70-917 99 95

Telefontid: måndag – fredag 9–12

Telefontid: måndag – fredag 10–13