Speglar

Historien för en av hemmets mest älskade inredningsdetaljer är lång. Mesopotamiern på 4000-talet f. Kr. speglade sig i en blankpolerad metallbit och solkungen Ludvig XIV beställde över 300 inramade speglar till Versailles kända spegelgalleri. Spegeln är förknippad med fåfänga och lyx men har också varit en praktisk detalj som reflekterade ljus i annars mörka hem. Formvariationerna är många på inredningsdetaljen som är lika användbar som den är vacker.

20 föremål
Spegel, Swedish Modern, 1900-talets mitt.
7d 5 tim
700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Spegel, senempire, 1800-talets mitt.
7d 5 tim
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Spegel, Swedish Modern, 1940/50-tal.
4d 1 tim
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Spegel, Louis XVI-stil Oscar & Clothilde.
3d 5 tim
700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Spegel, modern tillverkning.
23 tim 33m
Spegel, modern tillverkning.
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Jacques Adnet, spegel, "Adnet", Gubi.
47m 43s
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Spegel, Karl Johan, 1800-tal.
1 tim 1m
Spegel, Karl Johan, 1800-tal.
350 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Spegel med hylla, 1900-talets mitt.
2 tim 31m
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Spegel, 1930-40-tal.
2d 1 tim
Spegel, 1930-40-tal.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK