Silver

I kategorin silver finner du allt från intressant barocksilver från 1600-talets början till silver från rokokon och den gustavianska tiden av klassiska mästare ​så som Ronander och Zethelius. Du hittar även ​mer moderna silverobjekt av ​ skandinaviska formgivare så som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Tapio Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick,... Läs mer

39 föremål
Bestick, 21 st, silver, 1900-tal.
5d 1 tim
4 201 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Bernard Halck, bägare, silver, Halmstad 1765.
2d
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Conrad Heitmüller, bägare, silver, Nyköping, 1741.
2d
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK