Silver

I kategorin silver finner du allt från intressant barocksilver från 1600-talets början till silver från rokokon och den gustavianska tiden av klassiska mästare ​så som Ronander och Zethelius. Du hittar även ​mer moderna silverobjekt av ​ skandinaviska formgivare så som Wiwen Nilsson, Georg Jensen och Tapio Wirkkala. Ljusstakar, fat, bestick,... Läs mer

Föremål i fokus

93 föremål
Silver, 5 delar, 1900-tal.
35m 24s
Silver, 5 delar, 1900-tal.
4 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bägare, silver, GAB, Stockholm, 1945.
41m 24s
6 110 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Coasters, ett par, silver, London, 1807.
43m 24s
2 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Georg Jensen, cigarrettask, silver, 1915-19.
4d
5 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK