Kan inte nå servern

Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

 
28 föremål
Elis Bergh, glasservis, 74 delar, "Kent", Kosta.
33m 31s
Elis Bergh, glasservis, 74 delar, "Kent", Kosta.
Aktuellt bud
4 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
Anne Nilsson, vas, Orrefors, 1988.
2d
Anne Nilsson, vas, Orrefors, 1988.
Aktuellt bud
500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Lars Hellsten, vas, "Ariel", Orrefors, 1979.
5d
Lars Hellsten, vas, "Ariel", Orrefors, 1979.
Aktuellt bud
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kjell Engman, skulptur, Kosta Boda.
2d 1 tim
Kjell Engman, skulptur, Kosta Boda.
Aktuellt bud
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Eva Englund, vas, graal, Orrefors Gallery, 1986.
2d
Eva Englund, vas, graal, Orrefors Gallery, 1986.
Aktuellt bud
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Erik Höglund, ljuskrona, Boda Smide.
20 tim 39m
Erik Höglund, ljuskrona, Boda Smide.
Aktuellt bud
7 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
Ta del av det senaste från Bukowskis
Håll dig uppdaterad på våra kurerade temaauktioner, liveauktioner, visningar och nyheter från konst- och designvärlden. Prenumerera på vårt nyhetsbrev.