Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

Föremål i fokus

133 föremål
Soffa, Swedish Modern, 1900-talets mitt.
4d 18 tim
10 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
Fåtölj, 1900-talets första hälft.
2d 17 tim
13 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
Nordiska Kompaniet, matbord, "Lovö", 1940-tal.
4d 17 tim
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
Vägglampa, Murano, Italien, samtida.
18 tim 11m
5 500 SEK
Utropspris
7 500 SEK
Soffa,  R.O.O.M.
2d 16 tim
Soffa, R.O.O.M.
400 SEK
Utropspris
6 000 SEK
Ulla & Gustav Kraitz, skålfat, stengods.
1d 15 tim
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Taklampa, Italien, 1960-tal.
4d 16 tim
Taklampa, Italien, 1960-tal.
3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Soffbord, 1970-tal.
2d 17 tim
Soffbord, 1970-tal.
4 133 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Tom Dixon, pall, "Fan", samtida.
5d 15 tim
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Karmstolar, ett par, "Salome", Slettvoll.
1d 18 tim
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
John Kandell, hylla, "Pilaster", Källemo.
1d 15 tim
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Wilke Adolfsson, vas, graal.
4d 19 tim
Wilke Adolfsson, vas, graal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK