Design – tidlösa och ikoniska möbler samt föremål

Rum med nordisk design

Föremål i fokus

145 föremål
Bordslampor, ett par, Bergboms.
4d 20 tim
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Wilke Adolfsson, vas, graal.
4d 3 tim
Wilke Adolfsson, vas, graal.
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Bordsur, Imhof, 1900-talets mitt.
1d 3 tim
450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Vägglampor, ett par, 1900-talets mitt.
1 tim 21m
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Kjell Engman, vas, Kosta Boda.
6d
300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Karmstolar, ett par, "Salome", Slettvoll.
1d 2 tim
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
John Kandell, hylla, "Pilaster", Källemo.
23 tim 49m
4 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Tom Dixon, pall, "Fan", samtida.
4d 23 tim
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Soffbord, 1970-tal.
2d 2 tim
Soffbord, 1970-tal.
4 133 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Spegel, 1900-talets mitt.
37m 33s
Spegel, 1900-talets mitt.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Ulla & Gustav Kraitz, skålfat, stengods.
23 tim 29m
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Barpallar, 4 st, Johanson Design.
6d 1 tim
1 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Taklampa, Italien, 1960-tal.
4d
Taklampa, Italien, 1960-tal.
3 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Scandinavian Modern, golvlampa, 1940-tal.
25m 33s
1 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK