Asiatisk keramik och konsthantverk

I denna kategori erbjuds spännande objekt inom avdelningen Asiatisk keramik och konsthantverk från Kina, Japan, Indien och Sydostasien. Några exempel är kompaniporslin, kejserligt porslin, orientaliska möbler, textilier, lackföremål, emaljarbeten, smycken, buddhor, jadeföremål, rullmålningar, akvareller och tidiga lergodsföremål. Redan på 1600-talet väcktes européernas intresse för Asien, framförallt för Kina och Japan,... Läs mer

17 föremål
Glasmålning, Kina, 1900-tal.
21 tim 49m
Glasmålning, Kina, 1900-tal.
500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Glasmålning, Kina, 1900-tal.
21 tim 31m
Glasmålning, Kina, 1900-tal.
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
Skål, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
16 tim 39m
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Skåp, Kina, omkring 1900.
3d 18 tim
Skåp, Kina, omkring 1900.
1 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK