Glas

Inred med vackra glasskulpturer eller stora glasserviser för det dukade bordet, här finner du glas från alla tider, från det tidigaste romerska glasen till designpjäser från kända skandinaviska glas bruk så som Kosta Boda, Orrefors och Iittala. Under slutet av 1500-talet och början av 1600-talet började glashantverket ta form i... Läs mer

41 föremål
Ardy Strüwer, vas, glas, Johansfors.
1 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Spetsglas, 1700-tal. Möjligen Venetianskt.
1 000 SEK
Utropspris
3 000 - 6 000 SEK
Flakong, glas. Omkring 1800.
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 6 000 SEK
Bertil Vallien, skulptur, glas, Kosta Boda.
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Edward Hald, vas, fiskgraal, Orrefors.
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK