Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 568

 
1860 föremål
156. Carl Milles, Triton som håller ett barn.
156. Carl Milles, Triton som håller ett barn.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
150. Carl Milles, "Bänken", "Under bar himmel".
150. Carl Milles, "Bänken", "Under bar himmel".
Klubbat pris 
49 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
138. John Bauer, "Troll".
138. John Bauer, "Troll".
Klubbat pris 
45 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
397. Jan van Huchtenburg Tillskriven, Batalj.
397. Jan van Huchtenburg Tillskriven, Batalj.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1754. STEMCUP, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1754. STEMCUP, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
45 000 - 60 000 SEK
1154. GAMMALSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 1.56 ct.
1154. GAMMALSLIPAD DIAMANT, oinfattad. Vikt 1.56 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1012. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipade diamanter, 0.74 ct 0.74 ct.
1012. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipade diamanter, 0.74 ct 0.74 ct.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1320. COLLIER, 120 briljantslipade diamanter,t ot. 5.04 ct.
1320. COLLIER, 120 briljantslipade diamanter,t ot. 5.04 ct.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1224. HÄNGSMYCKE, hjärt- oval- princess- och droppslipad diamant, tot. 2.84 ct.
1224. HÄNGSMYCKE, hjärt- oval- princess- och droppslipad diamant, tot. 2.84 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1356. PATEK PHILIPPE, Elipse, manuell, guld, ca 1980.
1356. PATEK PHILIPPE, Elipse, manuell, guld, ca 1980.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1350. ROLEX, Submariner, automatisk, stål, ca 1965.
1350. ROLEX, Submariner, automatisk, stål, ca 1965.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1331. ROLEX, Yacht-Master, automatisk, stål, 2001.
1331. ROLEX, Yacht-Master, automatisk, stål, 2001.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1146. RING, briljantslipad diamant, ca 1.40 ct.
1146. RING, briljantslipad diamant, ca 1.40 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1207. RING, briljantslipad diamant, 1.35 ct.
1207. RING, briljantslipad diamant, 1.35 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1773. BÅLSKÅL, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
1773. BÅLSKÅL, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1620).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
45 000 - 70 000 SEK
1186. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, tot. 2.18 ct.
1186. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, tot. 2.18 ct.
Klubbat pris 
44 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1365. ROLEX, Day-Date, automatisk, guld, c. 1959.
1365. ROLEX, Day-Date, automatisk, guld, c. 1959.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
45 000 - 50 000 SEK
1359. HUBLOT,  automatisk, titan, 2011.
1359. HUBLOT, automatisk, titan, 2011.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
419A. FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.
419A. FLAMLÄNDSK SKOLA 15/1600-TAL; Olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
184. CARL FREDRIK AAGAARD, olja på duk. Signerad C.F. Aagaard.
184. CARL FREDRIK AAGAARD, olja på duk. Signerad C.F. Aagaard.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
384. Jan Harmensz. van Bijlert (van Bylert) Hans krets, St Bartolomeus.
384. Jan Harmensz. van Bijlert (van Bylert) Hans krets, St Bartolomeus.
Klubbat pris 
64 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
446. Jean-Louis-André-Théodore Géricault Efter, Medusas flotte.
446. Jean-Louis-André-Théodore Géricault Efter, Medusas flotte.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
79. Johan Krouthén, Blommande landskap med hus.
79. Johan Krouthén, Blommande landskap med hus.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
429. ABRAHAM JANSZ BEGEYN, hans krets, olja på duk.
429. ABRAHAM JANSZ BEGEYN, hans krets, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
178. Axel Petersson Döderhultarn, Hästar (2).
178. Axel Petersson Döderhultarn, Hästar (2).
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
565. MATBORD. Skottland, 1700-talets mitt.
565. MATBORD. Skottland, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
336. Fredric Westin, "Henrika Charlotta Skoge" (1785-1845).
336. Fredric Westin, "Henrika Charlotta Skoge" (1785-1845).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
907. SOCKERSKRIN, av Abraham Hallard, Stockholm 1785. Gustavianskt.
907. SOCKERSKRIN, av Abraham Hallard, Stockholm 1785. Gustavianskt.
Klubbat pris 
39 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
172. Jussi Mäntynen, "Ungt brushuvud".
172. Jussi Mäntynen, "Ungt brushuvud".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
354. Pehr Hilleström, "En västgöthe".
354. Pehr Hilleström, "En västgöthe".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
406. De fyra årstiderna, (4).
406. De fyra årstiderna, (4).
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
518. SKRIVSKÅP. Nordeuropa, 1700-talets första hälft. Senbarock.
518. SKRIVSKÅP. Nordeuropa, 1700-talets första hälft. Senbarock.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
644. LJUSKRONA, för fyra ljus. Nordeuropa, 1700-talets slut.
644. LJUSKRONA, för fyra ljus. Nordeuropa, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
724. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
724. URNA. Älvdalen, 1800-talets första hälft. Karl Johan.
Klubbat pris 
34 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
222. CHARLES FRANCOIS DAUBIGNY, olja på duk. Signerad.
222. CHARLES FRANCOIS DAUBIGNY, olja på duk. Signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1129. RING, oval fasettslipad rubin samt briljantslipade diamanter.
1129. RING, oval fasettslipad rubin samt briljantslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1723. BÅLSKÅL med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1723. BÅLSKÅL med LOCK, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
646. LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
646. LJUSKRONA, för sex ljus. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
279. SEMIANTIK KESHAN s.k. Dabir. 333,5 x 236 cm.
279. SEMIANTIK KESHAN s.k. Dabir. 333,5 x 236 cm.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
64. Nils Kreuger, "Hölasset vid muren".
64. Nils Kreuger, "Hölasset vid muren".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
65. Nils Kreuger, "Halmstack på åkern".
65. Nils Kreuger, "Halmstack på åkern".
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
976. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, ca 0.95 ct/ st.
976. ÖRHÄNGEN, vardera briljantslipad diamant, ca 0.95 ct/ st.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1231. RING, briljantslipad diamant, 1.50 ct.
1231. RING, briljantslipad diamant, 1.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
51. Ernst Josephson, "Näcken".
51. Ernst Josephson, "Näcken".
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
151. CARL MILLES, skulptur, brons. Signerad C. Milles och numr 10/12.
151. CARL MILLES, skulptur, brons. Signerad C. Milles och numr 10/12.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
894. DRYCKESKANNA, av Erik Ernander, Uppsala 1780.
894. DRYCKESKANNA, av Erik Ernander, Uppsala 1780.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
432. PAUL DE VOS, hans efterföljd, olja på duk.
432. PAUL DE VOS, hans efterföljd, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
444. TOBIAS QUERFURT, olja på duk. Signerad.
444. TOBIAS QUERFURT, olja på duk. Signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
987. RING, gammalslipad diamant, 1.98 ct.
987. RING, gammalslipad diamant, 1.98 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
643. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
643. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1047. ARMBAND, fasettslipade ametister med briljantslipade diamanter, tot. 3.28 ct.
1047. ARMBAND, fasettslipade ametister med briljantslipade diamanter, tot. 3.28 ct.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
328. "Friherre Karl Gustafsson Banér" (1598-1632).
328. "Friherre Karl Gustafsson Banér" (1598-1632).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1011. RING, oval fasettslipad rubin, 3.02 ct, med smaragdslipade diamanter.
1011. RING, oval fasettslipad rubin, 3.02 ct, med smaragdslipade diamanter.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1225. ÖRHÄNGEN, oval- briljant- och droppslipade diamanter, tot. 2.72 ct.
1225. ÖRHÄNGEN, oval- briljant- och droppslipade diamanter, tot. 2.72 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1529. AMITAYUS, förgylld brons. Troligen sen Qing dynastin/1900-tal.
1529. AMITAYUS, förgylld brons. Troligen sen Qing dynastin/1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
234. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 245,5 x 149 cm.
234. ANTIK KIRMAN LAVER FIGURAL. 245,5 x 149 cm.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1459. SKÅLAR, ett par, biskvi. Qing dynastin, troligen Kangxi (1662-1722).
1459. SKÅLAR, ett par, biskvi. Qing dynastin, troligen Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
893. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1757.
893. DRYCKESKANNA, av Niclas Warneck, Karlstad 1757.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
869. MUGG med LOCK, icke identifierad mästare, Moskva 1857.
869. MUGG med LOCK, icke identifierad mästare, Moskva 1857.
Klubbat pris 
72 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
870. MUGG med LOCK, icke identifierad mästarstäpel, Moskva1850-tal.
870. MUGG med LOCK, icke identifierad mästarstäpel, Moskva1850-tal.
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
283. SEMIANTIK KESHAN. 441,5 x 315,5 cm.
283. SEMIANTIK KESHAN. 441,5 x 315,5 cm.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
503. Peter Adolf Hall, Kvinna i vit klänning i landskap.
503. Peter Adolf Hall, Kvinna i vit klänning i landskap.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
320. SEMIANTIK YESD. 561 x 368 cm.
320. SEMIANTIK YESD. 561 x 368 cm.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
693. GOLVUR. England, 1700-talets början. Barock.
693. GOLVUR. England, 1700-talets början. Barock.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
190. Adelsteen Normann, Fjordlandskap i Norge.
190. Adelsteen Normann, Fjordlandskap i Norge.
Klubbat pris 
62 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
396. Hilario Mercani (Il spolverino), Bataljscen vid en borg.
396. Hilario Mercani (Il spolverino), Bataljscen vid en borg.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
383. FRANCESCO DE MURA, hans efterföljd, olja på duk.
383. FRANCESCO DE MURA, hans efterföljd, olja på duk.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
209. Auguste Musin, "Couchant doré sur l'Escaut".
209. Auguste Musin, "Couchant doré sur l'Escaut".
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
169. Anders Sandström, "Lodjur i språng".
169. Anders Sandström, "Lodjur i språng".
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
965. HÄNGSMYCKE, gammal- och rosenslipade diamanter, tot. ca 2.80 ct, Malmö 1916.
965. HÄNGSMYCKE, gammal- och rosenslipade diamanter, tot. ca 2.80 ct, Malmö 1916.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
200. George Sheridan Knowles, En titt i korgen.
200. George Sheridan Knowles, En titt i korgen.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
535. BYRÅ, Frankrike 1700-talets mitt. Louis XV.
535. BYRÅ, Frankrike 1700-talets mitt. Louis XV.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1747. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
1747. KRUKA, porslin. Transition, 1600-tal.
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK